Na przełomie kwietnia i maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach gminnych, następnie powiatowych do XXIV edycji Pucharu Tymbarku. Nasi piłkarze zajęli III miejsce w kategorii U8 chłopców, II miejsce w kategorii U10 chłopców oraz I miejsce w kategorii U12 dziewcząt. To właśnie drużyna dziewcząt reprezentowała nasz powiat w Finale wojewódzkim, który odbył się 10 maja 2024 w Iławie. Niestety mimo zaciętej walki, dziewczynki nie dostały się do ścisłego finału, ale znalazły się w pierwszej ósemce najlepszych drużyn dziewczęcych w województwie warmińsko – mazurskim. ,,Zieloną kartką” została uhonorowana nasza Zawodniczka Zosia, która po turnieju wymieniła ją na nagrodę. Zielone kartki przyznawane są jako nagroda za przestrzeganie i rozpowszechnianie zasad fair play. Bogaci w nowe doświadczenia, dumni wróciliśmy z medalami i nagrodami.
Dzień Strażaka
Z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka przedszkolaki, jak co roku, spotkali się ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuszewie. Dzieci mogły poznać specyfikę ich pracy, umundurowanie strażackie oraz niektóre sprzęty, jakimi dysponują. Od strażaków dowiedzieliśmy się, że ich praca nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, do zalanych domów czy powalonych drzew.
Wielką radość przedszkolakom sprawiło obejrzenie z bliska wozu strażackiego oraz zapoznanie się z jego wyposażeniem. Nie zabrakło widowiskowego pokazu umiejętności gaśniczych strażaków.
Na zakończenie strażacy zaprosili nas za rok do nowo wyremontowanej remizy. Przedszkolaki podziękowali strażakom i zaśpiewali sto lat z okazji ich święta.
14
Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja
Dnia 30 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej w Tuszewie odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wszystkich zgromadzonych powitała pani Dyrektor Lucyna Jabłońska, która jednocześnie zaangażowała szkolną społeczność do odśpiewania hymnu. Następnie uczennice Urszula Gaweł i Dorota Chęć poprowadziły akademię, zapowiadając pieśń „Ojczyzna …” Marka Grechuty w wykonaniu Hani Malinowskiej, uczennicy klasy VII.
Uczniowie klas 4 – 7, pod opieką pani Małgorzaty Raszkowskiej przedstawili nam ułamek polskiej historii w pieśniach i poezji. Recytatorzy przypomnieli nam, że Święto Narodowe Trzeciego Maja upamiętnia uchwalenie przez Sejm Czteroletni Ustawy Rządowej, zwanej Konstytucją 3 Maja. Echa uchwalonej w 1791 roku Konstytucji, która zreformowała ustrój I Rzeczypospolitej wybrzmiewały w twórczości Franciszka Karpińskiego, Adama Mickiewicza, Ignacego Krasickiego.
Usłyszeliśmy również nieśmiertelną „Bogurodzicę”, która była najstarszym naszym katechizmem i pełniła rolę pierwszego hymnu narodowego. Uczniowie wykonali również skecz, w którym mama tłumaczyła synkowi, jak ważną rolę dla narodu pełni zgoda. Konkluzją były słowa poetki Wisławy Szymborskiej: „ … by na tej twarzy spokój był
i dobroć, i rozumny uśmiech, naród mój nie żałuje sił, walczy i tworzy, i nie uśnie”.Akademię, z równoczesnym morałem, podsumowaliśmy piosenką Obywatel „Tak … Tak … To Ja …” w interpretacji Hanny Malinowskiej.
22
Biegi przełajowe w Złotowie
19 nagrodzonych jednego dnia?
Czy to możliwe? Tak, w Szkole Podstawowej w Tuszewie zdecydowanie TAK !!!
Nasza super ekipa w liczbie 34 uczniów, pod opieką nauczycili wychowania fizycznego Pani Doroty Malinowskiej i Pana Karola Malinowskiego, wyruszyła na coroczne zawody-biegi przełajowe - organizowane przez Szkołę Podstawową w Złotowie.
Nasi super szybcy i zdeterminowani uczniowie zdobyli w sumie 19 nagradzanych miejsc.
Gratulujemy jesteśmy z Was dumni! Brawo.
6
Wycieczka przedszkolaków do Solca Kujawskiego
Dnia 25 kwietnia 2024 r. przedszkolaki z grupy 0B oraz kilkoro starszych kolegów udali się na wycieczkę do JuraParku w Solcu Kujawskim. Zwiedzanie zaczęliśmy od Muzeum Ziemi, gdzie ogromne wrażenie wywarły na nas skamieliny z okresu ery mezozoicznej. Przewodnik przybliżył nam pracę paleontologa, opowiedział o znajdujących się tam eksponatach, które można było również dotknąć. Odwiedziliśmy również Ogród Zimowy z wieloma gatunkami egzotycznych roślin. Następnie udaliśmy się na ścieżkę dydaktyczną, na której przedstawione były stworzenia żyjące w poszczególnych okresach mezozoiku. Wrażenie zrobiły na nas modele dinozaurów realistycznej wielkości i realistycznym wyglądzie. Wzdłuż ścieżki dydaktycznej rozstawione były tablice informacyjne, zawierające najciekawsze fakty z życia zwierząt. Kolejną atrakcją był seans w kinie 5D. Film przybliżył nam zebrane wiadomości na temat dinozaurów. Zwiedziliśmy także ścieżkę Polska w miniaturze, na której oglądaliśmy modele zabytkowych zamków powstałych w Polsce na przestrzeni wieków. Ostatnią atrakcją wycieczki był park zabaw, z którego przedszkolaki miały możliwość korzystać do woli. Pogoda nam dopisała, ucieczkę uważamy za udaną.
49
Wyjazd uczniów na obchody 79 rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu „Potulice – Lebrechtsdorf”
W sobotę 27 kwietnia 2024 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuszewie uczestniczyli w uroczystościach związanych z 79-tą rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu „Potulice – Lebrechtsdorf”. Podczas wyjazdu uczniowie mieli okazję poznać szczegóły dotyczące wydarzeń związanych z obozem oraz oddać hołd pomordowanym podczas II wojny światowej. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie klasy 7 i 8, opiekun pani Joanna Siwa oraz byli więźniowie i ich bliscy.
Podróżnicy odwiedzili m.in. izbę pamięci z wystawą dokumentów i pamiątek byłych obozowiczów oraz karcer, który znajdował się w piwnicy w Pałacu hrabiny Potulickiej. Uczestnicy udali się także do kościoła, czyli kaplicy grobowej rodu Potulickich.
Najważniejszym puntem wyjazdu był udział w mszy świętej na Cmentarzu Ofiar w Potulicach, gdzie spoczywa tysiąc trzysta osób, w tym prawie siedemset siedemdziesięcioro dzieci. Po zakończonej liturgii przyszedł czas na apel poległych oraz salwę honorową kompanii 1-szy blog Ziemi Nakielskiej, ku czci ofiar zbrodni. Złożone zostały wiązanki kwiatów i znicze u stóp pomnika znajdującego się na potulickim cmentarzu oraz pod bramą główną byłego obozu pod kamieniem pamiątkowym.
Uczniowie wraz z opiekunką mieli także okazję towarzyszyć mieszkance Tuszewa pani Felicji Zakrzewskiej, z którą zapalili pamiątkowe znicze na grobie jej zmarłej siostry św. p. Łucji Kołodziejskiej, która jako dziecko w 1943 straciła życie na terenie obozu. Był to bardzo wzruszający moment, który uświadomił uczniom, jak wciąż bardzo bolesne są wspomnienia i historie ludzi związanych z obozem.
Wydarzenie zakończyło się na boisku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Dzieci Potulic w postaci poczęstunku. Dla uczestników wyjazdu była to ważna lekcja historii i świetna okazja, by uświadomić sobie jak ważny jest pokój na ziemi.
42
Udział naszej uczennicy Antoniny Markowicz w konkursie rękodzielniczym
Uczennica naszej szkoły wzięła udział w konkursie rękodzielniczym, organizowanym przez Muzeum w Łąkorzu pt. ,,Ze starego coś nowego’’.
Antonina Markowicz podczas warsztatów prowadzonych przez naszą plastyczkę, wykonała malowidło na starym szkolnym krześle. Motyw został namalowany farbami akrylowymi i przedstawia łąkę w polne kwiaty.
Uczennica za udział w konkursie otrzymała podziękowanie oraz wspaniałe nagrody.
Sukces naszej nauczycielki i uczennicy.
Nauczycielka naszej szkoły, pani Maja Grądzka oraz uczennica klasy VIII Magdalena Pawlik, wzięły udział w III Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Nauczycieli w Bydgoszczy pt. ,,Pas-Ja Edukacja 2024’’ , które znalazły się wśród Laureatów.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
II Gminny Sejmik Ekologiczny
Dnia 23 kwietnia 2024 r. w Złotowie, już po raz drugi, odbył się Gminny Sejmik Ekologiczny, w którym brali udział uczniowie naszej szkoły: Kasjana Szczawińska (autor zdjęcia), Mateusz Pawlik (quiz z wiedzy ekologicznej) oraz Dorota Chęć (prelekcja na temat „Zagrożeń wynikających z obecności plastiku w oceanie”). Oprócz quizu z wiedzy ekologicznej i konkursu fotograficznego składową sejmiku była także prelekcja. W konkurencjach indywidualnych w kategorii najlepszej prelekcji Dorota Chęć zdobyła I miejsce, z kolei w quizie wiedzy ekologicznej zespół naszych uczniów zdobył III miejsce. W efekcie w klasyfikacji ogólnej wszystkich szkół gminnych, nasi uczniowie wywalczyli zaszczytne III miejsce. Wielkie brawa i Gratulacje dla naszych zdolnych uczniów !!!
3
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - etap powiatowy
Dnia 23.04.24r. w Zespole Szkół im. Konstytucji 3-go maja odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Nasza uczennica klasy VIII- Martyna Budzińska- zwyciężyła w II grupie wiekowej (kl.5-8)
Brawo Martyna!!! Gratulujemy Ci wiedzy i życzymy powodzenia na kolejnym etapie!
Dzień Ziemi
Dnia 22 kwietnia, corocznie na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. W naszej szkole ten dzień był również pełen emocji i wrażeń. W pierwszej kolejności uczniowie klas 1-8 usłyszeli o proekologicznych zachowaniach, promowanych przez uczennice klasy VI: Olgę Kulwicką oraz Nadię Labicką. Następnie wszyscy wsłuchaliśmy się w prelekcję Doroty Chęć dotyczącej zagrożeń wynikających z obecności plastiku w wodach oceanu. Mogliśmy także podziwiać małych artystów z klasy 2, którzy pięknie wyrecytowali wiersze o tematyce ekologicznej. Czas umiliła nam także piosenka R. Rynkowskiego pt. „Pięknie żyć” w wykonaniu Hanny Malinowskiej z klasy VII.
W tym roku obchodząc Dzień Ziemi postawiliśmy także na kreatywność uczniów i wychowawców, którzy z różnych surowców wtórnych oraz materiałów naturalnych wykonali przepiękne stroje i zaprezentowali je w pokazie Eko Mody, który wpisany był jako kolejny punkt tego dnia. Wszystkie stroje wyróżniały się oryginalnością, pomysłowością i dbałością wykonania w najmniejszym szczególe. Pomysłowość projektantów tak zachwyciła jury, że wszystkie klasy uzyskały tytuł zwycięzcy. Serdecznie gratulujemy! Dzieciom dziękujemy za profesjonalny występ.
Ostatnim punktem tego ważnego dnia było włączenie się do akcji „Zielone myślenie czyste środowisko” promowanej przez Starostwo powiatowe w Iławie. Wszyscy uczniowie wraz z opiekunami udali się w teren, by posprzątać najbliższa okolicę.
54
Konkurs kuratoryjny "Moja szkoła - moja pasja"
W ogólnopolskim konkursie kuratoryjnym, organizowanym przez Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, wzięła udział nauczycielka naszej szkoły, Pani Maja Grądzka i jej uczennica Magdalena Pawlik. Konkurs skierowany był teamu - nauczyciela z uczniem. Zadaniem było wykonanie plakatu pt. ,,Moja szkoła-moja pasja’’.
W artykule przedstawiamy pewne etapy powstawania plakatu, gdzie wykonane zostały różne techniki zdobnicze takie jak: utwardzanie tekstylne, makrama, recykling, z którego zostały wykonane z kartonu teczka i plecak, użyto też kawałki drewna do wykonania miniatury tablicy. W pracy wykonane zostało też wypalanie na drewnie (na listkach elementy symbolizujące edukację). Miniatura albumu wykonana została w stylu postarzanym z elementami ozdobnymi, wykonanymi z masy elastycznej, samoutwardzalnej, która następnie dostała efekt postarzenia specjalnymi preparatami do renowacji mebli. Wewnątrz albumu zamieszczone zostały sentencje w języku łacińskim i hasła motywujące, które odnoszą się do nauki, pasji i edukacji w szkole.
Wyniki konkursu poznamy w drugiej połowie kwietnia.
36
Wycieczka uczniów do Poznania
W dniach 16-17 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą, panią Małgorzatą Raszkowską, wybrali się na wycieczkę do Poznania. Towarzyszyli nam również uczniowie z IV, V, VI i VIII klas, nad którymi opiekę sprawowała pani Dorota Malinowska.
We wtorek z samego rana zebraliśmy się na dworcu kolejowym w Iławie, gdzie przywitały nas panie z biura podróży Step by Step Travel. To dzięki nim spędziliśmy miło czas, zwiedzając Poznań podczas gry miejskiej. Po południu udaliśmy się do Poznańskiego Muzeum Pyry, gdzie poznaliśmy historię ziemniaków, które do Polski zostały sprowadzone z Ameryki Południowej. Uczestniczyliśmy w warsztatach i wykonywaliśmy własne pyry. Wieczorem udaliśmy się do hostelu, aby zebrać siły i odpocząć przed kolejnym dniem. Uczniowie relaksowali się przy grze w bilard, dziewczęta wykonały domowe spa.
W środę, zaraz po śniadaniu, udaliśmy się do renesansowej kamienicy w centrum, czyli Rogalowego Muzeum Poznania. Odbyły się tam pokazy o tajemnicach i wypieku Rogali Świętomarcińskich wraz z elementami gwary i historii Poznania.
Wykorzystując czas wolny, dzieci poznały centrum rozrywki i edukacji, jakim był Stary Browar. Po zakupowym szaleństwie udaliśmy się do Palmiarni, która od ponad stu lat znajduje się w Parku Wilsona i jest najstarszym i największym tego typu ogrodem w Polsce. Miejsce jest magiczne, bo wzbogacone zostało dźwiękami żywych ptaków, szumem wody i akwariami pełnymi egzotycznych ryb. W dziewięciu pawilonach jest ponad tysiąc gatunków roślin, w akwariach 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych.
Naszym kolejnym, a zarazem ostatnim miejscem rozrywki było HistoryLand, czyli historyczna wystawa z klocków Lego. Do jej wykonania autorzy wykorzystali milion trzysta tysięcy klocków. Jest tam 10 makiet w skali 1:50, czyli są bardzo duże i szczegółowe, jak np. Jasna Góra, krakowskie Sukiennice, Stocznia Gdańska, inscenizacja bitwy pod Grunwaldem czy Gród w Biskupinie.
Z ogromnymi wrażeniami, pełni wspomnień i ekscytacji udaliśmy się na pociąg i szczęśliwie wróciliśmy do naszych domów.
50
Konkurs ogólnopolski pt. ,, Eko Sztuka’’
W ogólnopolskim konkursie pt. ,, Eko Sztuka’’ wziął udział uczeń klasy V, Krystian Szczepański. Zadaniem konkursowym było wykonanie z recyklingu, czyli powtórnego wykorzystania odpadów, przedmiotu użytkowego lub dekoracyjnego. Krystian wykonał organizer na biurko, z takich materiałów jak: karton i tuba kartonowa. Organizer ucznia, przedstawiał piękny wulkan z lawą.
Wyniki poznamy w drugiej połowie kwietnia, na które czekamy z niecierpliwością.
Konkurs Recytatorski klas I-III ,,Wiosna w poezji’’
Dnia 10 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej w Tuszewie odbył się Konkurs Recytatorski pt. ,,Wiosna w poezji’’. Organizatorem konkursu była wychowawczyni klasy 3, Pani Joanna Siwa. Do konkursu przystąpiło 32 uczniów z klas I-III. Celem konkursu było poznanie i odkrywanie utworów poetyckich, szerzenie piękna żywego słowa oraz zachęcanie do prezentacji zdolności w trakcie występów scenicznych.
W czasie prezentacji utworów wszyscy uczestnicy próbowali wykazać się własną interpretacją wiersza o tematyce wiosennej. Jury miało trudne zadanie wyłonienia laureatów. I tak zwycięzcami zostali:
W kategorii klasa 1:
I miejsce - Maja Szczepańska - wiersz ,,Wiosna’’
II miejsce – Olga Malinowska - wiersz ,,Wiosenny czarodziej’’
III miejsce – Szymon Zakrzewski - wiersz ,,Jak smakuje wiosna?’’
Wyróżnienie:
Aleksandra Nehring - wiersz ,,Upodobania wiosny’’
Julita Dreszler - wiersz ,,Wiosna’’
W kategorii klasa 2:
I miejsce - Igor Grochocki – wiersz ,,Wiosenny czarodziej’’
II miejsce – Jan Kulwicki - wiersz ,,Wiosenny czarodziej’’
III miejsce – Stanisław Zapora - wiersz ,,Przedwiośnie’’
Wyróżnienie:
Jakub Drzewiński – wiersz ,,Przyjście wiosny’’
Maja Kabacińska – wiersz ,,Przyjście wiosny’’
W kategorii klasa 3:
I miejsce - Antonina Ziółkowska – wiersz ,,Wiosenne porządki’’
II miejsce – Franciszka Granacka - wiersz ,,Wiosenny czarodziej’’
III miejsce – Julia Kłosowska - wiersz ,,Gdzie jest wiosna?’’
Wyróżnienie:
Anna Żuralska – wiersz ,,W marcu’’
Anastazja Jaskulska – wiersz ,,W kwietniu’’
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i czekoladową słodycz, a laureaci nagrodę książkową.
Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!
53
Światowy Dzień Zdrowia i Talerz Zdrowego Żywienia
W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia uczniowie klasy ósmej wraz z panią Izabelą Zapora zorganizowali akcję pt. „Talerz Zdrowego Żywienia”. Wpisywała się ona w projekt „Trzymaj Formę”, w który uczniowie byli zaangażowani od miesiąca marca br.
Dzieci zdobywały cenne informacje na temat zdrowego odżywiania. Ponadto poznały, jak składniki znajdujące się w produktach spożywczych wpływają na funkcjonowanie organizmu. Uczniowie wykonywali prace plastyczne, dzięki którym zrozumieli, że zdrowe odżywianie jest bardzo ważne dla naszego organizmu.
Projekt został zakończony ważnym wydarzeniem, którym było zorganizowanie 8.04.2024 r. Dnia „Talerz Zdrowego Żywienia”. Był on z niecierpliwością wyczekiwany przez uczniów. Wszyscy bardzo cieszyli się, że mogą samodzielnie przyrządzić pyszne i zdrowe posiłki oraz smakołyki. Rarytasy były sprzedawane wszystkim uczniom naszej szkoły.
7
Konkurs wielkanocny pt. "Kurczak z recyklingu"
W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. ,,Kurczak z recyklingu’’.
Zadaniem uczniów było wykonanie kurczaka z recyklingu, czyli z odpadów. Konkurs został rozstrzygnięty według kategorii wiekowych. Komisja konkursowa złożona z trzech osób wyłoniła następujące osoby:
Kategoria przedszkolna:
I miejsce Wiktoria Treder
II miejsce Amelia Ziółkowska
III miejsce Zofia Nehring
Wyróżnienia dla:
Klary Pokojskiej
Zuzanny Zakrzewskiej
Antoniego Siwego
Kategoria klas I-III
I miejsce ex aequo Amelia Stachowiak i Maria Jabłońska
II miejsce ex aequo Maja Szczepańska i Aleksandra Nehring
III miejsce ex aequo Denys Stepaniuk i Julia Kłosowska
Wyróżnienia dla :
Hanny Dziąby
Wiktorii Czacharowskiej
Franka Zakrzewskiego
Kategoria klas IV-VIII
I miejsce Krystian Szczepański
II miejsce Zuzanna Trojanowska
III miejsce Anna Maciołek i Emilia Kowalkowska
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za udział w konkursie !
1