Koordynatorzy: Dorota Malinowska, Izabela Zapora
- 2022/2023
Warsztaty ekologiczne
Dnia 27 kwietnia 2023 roku odbyły się warsztaty ekologiczne przeprowadzone przez pracowników IKEA Industry: Pana Jarosława Wiśniewskiego i Pana Tomasza Awsiukiewicza. Uczniowie klasy 8 zapoznali się z aktualnymi faktami dotyczącymi problemu zanikającej bioróżnorodności oraz ze sposobami jej zapobiegania. Natomiast uczniowie klasy 7 uczestniczyli w zajęciach poświęconych zmianom klimatu, w trakcie których poznali przyczyny, skutki i metody zapobiegania tym problemom. Zajęcia były bardzo ciekawe, a uczniowie aktywnie w nich uczestniczyli odpowiadając na zadawane pytania. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję przekonać się, że firma IKEA Industry nie tylko produkuje meble, ale także działa na rzecz ochrony środowiska i prowadzi edukację związaną z tym tematem.
Dziękujemy firmie IKEA Industry za słodycze, gadżety i pomoce dydaktyczne.
- 2022/2023
Dzień Ziemi
Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi to akcja prowadzona corocznie, wiosenną porą, której celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. W naszej szkole dzień ten obchodziliśmy 25 kwietnia 2023 roku. Uczniowie klas 1-8 wysłuchali prelekcji dotyczącej głównych zagrożeń planety Ziemi i ich konsekwencji. Kolejnym punktem uroczystości były występy małych artystów z klas 1-3, którzy pięknie wyrecytowali wiersze o tematyce ekologicznej. Wiele emocji towarzyszyło uczniom w trakcie konkursu proekologicznego. Dzień ten był także doskonałą okazją do wyróżnienia osób biorących udział w konkursie ekologicznym organizowanym przez Państwowe Gospodarstwo Wodne pt. „Wodne afisze”.
Akcja sprzątania najbliższej okolicy, przewidziana na ten dzień, została przełożona ze względu na intensywny deszcz, który nam pokrzyżował plany.
- 2022/2023
Konkurs recytatorski w kl. I-III o tematyce ekologicznej
Dnia 17.04.2023 roku w Szkole Podstawowej w Tuszewie odbył się ,,Konkurs recytatorski” o tematyce ekologicznej. Organizatorem wydarzenia była pani Joanna Siwa. Do konkursu przystąpiło 38 uczniów z klas 1-3. Celem konkursu było rozbudzenie w uczniach zamiłowania do poezji, szerzenie kultury słowa poetyckiego oraz uwrażliwienie na piękno przyrody. W związku ze zbliżającymi się obchodami Dnia Ziemi, celem wydarzenia było kształtowanie postaw proekologicznych. Wybór jury nie był łatwy, ponieważ każdy uczestnik pięknie i z odwagą recytował wybrany wiersz. Ostatecznie wybrano następujących zwycięzców:
W kategorii klasa I: 1 miejsce zajęła Kornelia Grzywacz, 2 miejsce Lilia Tengowska, 3 miejsce Alicja Treder, wyróżnieni zostali Mariia Reva i Arkadiusz Józefowicz.
W kategorii klasa II: 1 miejsce zajęła Franciszka Granacka, 2 miejsce Anna Żuralska, 3 miejsce Antonina Ziółkowska, wyróżnieni zostali Anastazja Jaskulska i Jan Pawlik.
W kategorii klasa III: 1 miejsce zajęła Laura Żuralska, 2 miejsce Nikola Pełka, 3 miejsce Kornelia Markowicz, wyróżnieni zostali Zofia Krajewska, Lena Gross-Zalewska.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
- 2022/2023
Akcja - Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci
W połowie marca pani Izabela Zapora we współpracy z Green Office Ecologic zorganizowała w naszej szkole akcję pod hasłem: „WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI”. Ten ekologiczny i edukacyjny projekt, miał na celu zachęcenie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym i przedszkolnym do promowania zachowań proekologicznych oraz podnoszenia świadomości ekologicznej na temat szkodliwości składowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W sumie nasza szkoła przekazała 1435 kg elektrośmieci.
Wszystkim zaangażowanym w akcję: uczniom, rodzicom, opiekunom oraz nauczycielom i pracownikom szkoły serdecznie dziękujemy. Za przekazane zużyte sprzęty elektroniczne szkoła otrzyma bony na artykuły biurowe.
- 2022/2023
Pierwszy Dzień Wiosny i Dzień Wody
Dnia 21 marca 2023 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuszewie obchodzili nadejście Wiosny. Tego dnia wspólnie spędziliśmy czas na promowaniu zdrowego stylu życia i kultywowaniu tradycji. Jednocześnie zwróciliśmy uwagę na znaczenie wody w przyrodzie i w życiu człowieka, gdyż 22 marca jest obchodzony Światowy Dzień Wody.
Ten niezwykły dzień był wypełniony mnóstwem wrażeń. Zaczęliśmy od wyborów Miss i Misstera Wiosny. W tym roku wygrała Małgorzata Zapora z kl. 6 oraz Stanisław Zapora z kl. 1. Następnie odbył się występ taneczny uczennic klasy 5 ,,Dance Mobb” i zabawy ruchowe: Człowiek do człowieka, Dziurawa słomka, Water Bottle Flipping, zawody z hula-hop. Uczniowie wzięli też udział w konkursie pt. ,,Kocham Cię wiosno”, w którym drużynowo wykazywali się wiedzą na temat roślin, ptaków zwiastujących wiosnę oraz przysłów o wiośnie. Wśród innych konkurencji było przeciąganie liny przez nauczycieli i uczniów. Oczywiście wygrali uczniowie. Dużo radości sprawił taniec ,,Belgijka”, który uczniowie kilkakrotnie zatańczyli. Na koniec wszystkie klasy zrobiły transparenty na temat wiosny i wspólnie wyruszyli z Marzanną wokół wiejskiego stawu, aby pożegnać Zimę i przywitać Wiosnę!
- 2022/2023
Nasza szkoła zdobyła certyfikat Szkoły Przyjaznej Środowisku!
Z ogromną satysfakcją informujemy, że 2 grudnia 2022 roku Szkoła Podstawowa w Tuszewie otrzymała certyfikat w ramach XVII edycji konkursu „Szkoła Przyjazna Środowisku" organizowanego przez Warmińsko - Mazurskie Kuratorium Oświaty. Dokument odebrała pani Dyrektor Lucyna Jabłońska z rąk Krzysztofa Marka Nowackiego, wojewódzkiego kuratora oświaty, który wręczony został podczas uroczystej gali w Urzędzie Wojewódzkim.
Certyfikat obowiązuje do 2025 roku. Uhonorowanie jest podsumowaniem wielomiesięcznej pracy nauczycieli oraz uczniów. Gratulacje należą się wszystkim, którzy wzięli udział w projekcie.
- 2022/2023
Projekt ''Czysta woda-zdrowia doda"
Uczniowie SP Tuszewo w roku szkolnym 2021/2022 brali udział w projekcie organizowanym przez NFZ w Olsztynie, który miał na celu profilaktykę i zmianę nawyków żywieniowych. Zdrowie dzieci jest dla nas najważniejsze i dlatego podjęliśmy działania w celu uświadomienia ich jak ważna rolę pełni woda i zdrowe odżywianie w naszym codziennym życiu. Wszelkie inicjatywy zostały zrealizowane przez całą społeczność szkolną w ramach obchodów Dnia wody. 17 listopada 2022r. otrzymaliśmy podziękowania od NFZ w Olsztynie za udział w projekcie.
- 2022/2023
Zorganizowaliśmy Leśną Ucztę
W ramach współpracy z Kołem Łowieckim „RYŚ” w Lubawie, uczniowie oraz przedszkolacy naszej szkoły zaangażowali się w zbiórkę karmy dla zwierząt dziko żyjących w pobliskich lasach. Akcja „Leśna uczta” trwała 14 dni i była okazją do spotkania z przedstawicielami koła.
Strażnik łowiecki Dawid Nowakowski przedstawił nam piękną prezentację o historii lubawskiego koła łowieckiego, a także zaprezentował eksponaty łowieckie.
Okazało się, że na „leśną ucztę” zebraliśmy 2284kg różnego rodzaju przysmaków.
W zbiórkę karmy zaangażowały się wszystkie klasy i grupy przedszkolne, jednak klasa VII
na czele z wychowawczynią, nie miała sobie równych.Dary zostały zawiezione przez łowczych do paśników w lesie Borek, w lesie Mortęgi oraz na obszar Pasiek koło Tuszewa. Zwycięzcy, czyli uczniowie klasy VII już wkrótce będą się cieszyć ze swojej nagrody.
- 2022/2023
Wystawa prac biologicznych
W listopadzie 2022 r. Izabela Zapora – nauczycielka biologii przygotowała wystawę prac biologicznych. Prace wykonali uczniowie klas V –VIII, a tematem przewodnim była budowa komórki, płazińców, nicieni, pierścienic, DNA oraz piramida zdrowego żywienia. Uczniowie tworzyli modele, rysunki oraz inne formy plastyczne. Szeroki wachlarz prac wystawiono w holu głównym naszej szkoły w dniu 30 listopada 2022 roku, by rodzice podczas trwania wywiadówek również mogli podziwiać projekty swoich pociech.
Dziękuję wszystkim uczniom za zaangażowanie i samodzielne tworzenie pomocy dydaktycznych.
- 2022/2023
Sukces w Powiatowym konkursie fotograficznym ”Myślę o swoim zdrowiu więc nie palę tytoniu”
Ogromne brawa dla Alicji Czacharowskiej, uczennicy klasy V, która zajęła I miejsce w powiatowym konkursie fotograficznym, przeznaczonym dla uczniów wszystkich klas piątych o tematyce „Myślę o swoim zdrowiu więc nie palę tytoniu”. Konkurs zorganizowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Iławie w celu propagowania zdrowego stylu życia, wolnego od palenia papierosów. Prace oceniane były na etapie szkolnym oraz powiatowym. Wyróżnienie otrzymała również Natalia Karbowska, która wraz z Alicją odebrały nagrodę dnia 17 listopada, czyli w dniu kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.
Serdecznie Gratulujemy !!!
- 2022/2023
Dzień Zdrowego Śniadania
Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie. To dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, siłę do zabawy i lepszą koncentrację podczas lekcji. Dlatego, podobnie jak w ubiegłym roku, w dniach 8 i 9 listopada uczniowie naszej szkoły radośnie świętowali Dzień Zdrowego śniadania. Wszyscy z wielkim entuzjazmem zaangażowali się w realizację tej kolorowej i prozdrowotnej akcji, która jest także częścią projektu ,,TRZYMAJ FORMĘ’’.
- 2022/2023
Światowy Dzień Jabłka
W ramach Światowego Dnia Jabłka, który przypada 28 września, uczniowie drugiej i piątej klasy wraz z wychowawcami udali się do pobliskiego sadu jabłoniowego państwa Zaporów. Dzieci z pełnym zapałem zbierały soczyste i pełne witamin jabłka, z których w domu przygotowywały soki, szarlotki oraz inne desery. Zebrane owoce przez najbliższe dni z pewnością posłużą dzieciom jako zdrowa przekąska. Natomiast w klasie 5-tej będą pomocą dydaktyczną podczas poznawania budowy wewnętrznej owoców roślin okrytonasiennych.
- 24.06.2022
Ogólnopolski Konkurs Geograficzny GEO-PLANETA<br />
- 22.04.2021
Zainwestuj w nasza planetę – Światowy Dzień Ziemi 2022 r.
22 kwietnia od ponad 50 lat stanowi okazję do refleksji nad aktualną sytuacją naszej planety. Światowy Dzień Ziemi to również okazja do wzięcia udziału w akcjach mających na celu zwrócenie uwagi na problematykę współczesnej ochrony środowiska. W naszej szkole również świętowaliśmy ten dzień. Uczniowie klas I-VIII wraz z wychowawcami i opiekunami wysłuchali prezentacji multimedialnej, w której zawarte były główne zagrożenia antropogeniczne naszej planety. By zainwestować w naszą planetę, wszyscy włączyliśmy się w akcję „Śmieci segregujesz - Ziemię ratujesz” i ruszyliśmy posprzątać najbliższą okolicę. Każda klasa otrzymała worki w 4 kolorach, by znalazły się w nich posegregowane śmieci. Każdy z nas mógł w ten sposób przyczynić się do inwestycji w naszą planetę Ziemię.
- 21.04.2022
Jabłoń - symboliczne drzewko szkolnym ogródku z okazji Dnia Ziemi
Światowy Dzień Ziemi to akcja prowadzona corocznie wiosną. Jej celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. W tym roku obchodzony był 21 kwietnia. Z tej okazji dzieci z przedszkolnej grupy 0C posadziły w szkolonym ogródku symboliczne drzewko – jabłoń.
Zaangażowały się we wszystkie prace z tym związane. Sadzenie drzew jest jednym z najpiękniejszych i rzeczowych elementów ochrony środowiska. Ważna jest również edukacja i świadomość konsekwencji działalności człowieka dla środowiska naturalnego, bo drzewa to zielone płuca naszej planety.
- 19.04.2022
Wiosenne lęgi - zakładamy budki lęgowe
W ramach akcji WIOSENNE LĘGI zorganizowanej przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Olsztynie oraz Koło Łowieckie Ryś w Lubawie Szkoła Podstawowa w Tuszewie otrzymała materiały - budki lęgowe do samodzielnego montażu. Uczniowie klasy ósmej oraz czwartej bardzo zaangażowali się w tę przyrodniczą akcję. W jej I etapie odbyła się prelekcja dotycząca ptasich lęgów oraz montaż budek. W etapie II uczniowie rozwiesili domki lęgowe na drzewach, które mieszczą się na terenie naszej szkoły oraz w pobliskim parku. Zarówno w pierwszym jak i drugim etapie pomagał nam nasz konserwator, pan Andrzej Kowalski. Teraz budki lęgowe mogą już spełniać swoje funkcje.
Celem całej akcji jest zwrócenie uwagi na globalny problem z funkcjonowaniem ptaków w naszym coraz bardziej zurbanizowanym świecie. Mamy nadzieję, że budki zostaną zamieszkałe i przysłużą się środowisku.
Bardzo dziękujemy Zarządowi PZŁ w Olsztynie oraz Kołu Łowieckiemu Ryś w Lubawie za możliwość uczestniczenia w tej przyrodniczej akcji.
- 22.03.2022
Światowy Dzień Wody
22 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Wody. Święto zostało ustanowione w celu podniesienia świadomości na temat znaczenia wody i jej ogromnej roli w życiu człowieka i przyrody. Uczniowie naszej szkoły tego dnia byli ubrani na niebiesko, odbył się konkurs na Kropelkę Wody- wygrała Antonina Ziółkowska z kl.1. Klasy V-VIII wykonały plakaty tematyczne „Woda źródłem życia”. Były zabawy z wodą, quizy i aerobik z butelką wody. Na koniec uczniowie klasy VII przedstawili wszystkim uczniom prezentację ekologiczną pt. „Znaczenie wody w życiu i przyrodzie”, w której zwrócili uwagę na: zasoby wodne Ziemi, obieg wody w przyrodzie, przyczyny i skutki zanieczyszczenia wody, wodę w warzywach i owocach oraz wirtualną wodę i ślad wodny.
Ten dzień był bardzo niebieski, a każdy uczeń uświadomił sobie, że woda jest dla nas wielkim skarbem i należy ją oszczędzać.
Pamiętajmy każdego dnia ,,Woda źródłem życia”.
- 22.03.2022
Mamo, tato, wolę wodę - Dzień Wody u przedszkolaków
22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. W naszym przedszkolu dzieci przyłączyły się do świętowania w ramach akcji “Mamo, tato, wolę wodę”. Badały
i poznawały różne właściwości wody: smak, zapach, kolor, odgłosy jakie wydaje woda, badały wodę za pomocą dotyku. Poprzez różnorodne działania dowiedziały się, gdzie mieszka woda, co żyje w wodzie, komu i do czego jest potrzebna i jak ją oszczędzać. Poznawały właściwości wody, wykonując szereg doświadczeń, m.in. co się w wodzie rozpuszcza, jak zabarwić wodę, jak z pomocą wody zafarbować kwiaty, co to jest “wędrująca woda” i wiele innych. Dzieci również wykonały filtr do oczyszczania wody. Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!
- 16.03.2022
Zbiórka elektrośmieci
W dniach od 25 lutego do 16 marca 2022 r. Szkolne Koło Wolontariatu w ramach projektu „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci” zorganizowało w szkole zbiórkę elektrośmieci.
Celem akcji jest ochrona środowiska naturalnego, podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadów.
W ramach projektu dzieci mogły sobie uświadomić, jak ogromnym problemem staje się zużyta elektronika, szczególnie składowana w nieodpowiednich miejscach, często zagrażających środowisku i zdrowiu człowieka. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych.
Wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę serdecznie dziękuję.
Koordynator SKU Sabina Kulwicka
- 09.12.2021
Zorganizowaliśmy leśną ucztę
W ramach współpracy z Kołem Łowieckim RYŚ w Lubawie uczniowie i przedszkolaki naszej szkoły zaangażowali się w zbiórkę karmy dla zwierząt dziko żyjących w naszych pobliskich lasach.
Akcja „Leśna uczta” była okazją do spotkania z przedstawicielami koła.
Strażnik łowiecki Dawid Nowakowski przedstawił prezentację o historii lubawskiego koła łowieckiego. Pogadankę na temat łowiectwa i prezentację łowieckich eksponatów zakończył konkurs, podczas którego mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę.
Okazało się , że na „leśną ucztę” zebraliśmy 518 kg różnego rodzaju przysmaków.
W zbiórkę karmy zaangażowały się wszystkie klasy i grupy przedszkolne, jednak klasa IV z Panią Izabelą Zaporą na czele nie miał sobie równych. Każdy uczeń klasy tej klasy dostarczył na leśną ucztę zwierząt około 6 kg pożywienia.
Dary zostały zawiezione przez łowczych do paśników w lesie Borek, w lesie Mortęgi oraz na obszar Pasiek koło Tuszewa, a uczniowie z klasy IV już wkrótce będą się cieszyć ze swojej nagrody.
- 03.11.2021
Konkurs ekologiczny Las wzywa nas
Jury w składzie: Magdalena Kowanda, Maja Grądzka oraz Izabela Zapora ogłasza wyniki konkursu pt."Las wzywa nas".
1. miejsce: Oliwia Tomczyk
2. miejsce: Alicja Czacharowska
3. miejsce: Przemysław Zakrzewski
Na wyróżnienie zasługują prace:
Agaty Kruszewskiej
Mateusza Pawlika
Jagody Grubalskiej
Natalii Karbowskiej
Małgorzaty Zapory
G R A T U L U J E M Y!!!
- 20.10.2021
OZE- Odnawialne Źródła Energii
Dnia 19 października 2021r. klasy 6,7,8 uczestniczyły w spotkaniu z Panią Martą Suszyńską- pracownikiem firmy EXPOM w Kurzętniku.
Pani Marta przybliżyła uczniom temat OZE, czyli odnawialnych źródeł energii. W prezentacji zapoznała uczniów z rodzajami źródeł energii, ich zaletami i wadami oraz zjawiskiem SMOGU. Następnie przedstawiła działanie instalacji fotowoltaicznej, budowę i działanie paneli oraz lamp solarnych.
Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem, zadawali pytania i uczestniczyli w quizie wiedzy na temat OZE. Były też nagrody dla uczniów!
Dziękujemy firmie EXPOM za przyjęcie zaproszenia.
- 07.10.2021
Las wzywa nas - wyjazd integracyjny klas IV i V do leśnej altany w Borku
7 października 2021 r. uczniowie klas IV i V pod opieką wychowawczyń – p. Izabeli Zapory i p. Magdaleny Kowandy oraz p. Beaty Kowalkowskiej wybrali się na zaproszenie Koła Łowieckiego „Ryś” w Lubawie na wycieczkę integracyjną do leśnej altany w Borku .
Główną atrakcją był plener malarski. Korzystając z bliskiego kontaktu z przyrodą stworzyli jesienne pejzaże, a na jednym z płócien pojawił się nawet portret pana Jarosława Wiśniewskiego, prezesa koła, który przyjął uczniów jako gospodarz terenu oraz przygotował ognisko i posiłek dla artystów
z naszej szkoły.Wycieczka zakończyła się wspólnym spacerem po lesie w poszukiwaniu śladów zwierzęcego bytowania i nauką rozpoznawania tropów.
Składamy serdeczne podziękowania Kołu Łowieckiemu „Ryś” w Lubawie za pomoc w przygotowaniu wycieczki integracyjnej.
- 03.10.2021
Akcja Sprzątanie świata w naszej szkole
Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można!
W piątek 1 października uczniowie naszej szkoły, biorąc udział w akcji „Sprzątanie świata" wzięli się do pracy i usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wszystkich dzieci nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów. Tegoroczne działania uświadomiły uczniom, że wyrzucone do wody lub porzucone w lesie szklane i plastikowe butelki, foliowe torby i opakowania po produktach spożywczych stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok.
Dziękujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie w tę akcję!
- 30.09.2021
- 24.06.2021
Wycieczka do Welskiego Parku Krajobrazowego
24 czerwca 2021r. klasa 6 wraz z opiekunami wybrała się do Welskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie spotkali się z pracownikami parku, którzy zapoznali ich z formami ochrony przyrody. Natępnie przeszliśmy ścieżką przyrodniczą w Rezerwacie Przyrody ,,Piekiełko". Mogliśmy zobaczyć rzekę Wel, która na tym odcinku przypomina rzekę górską o bardzo szybkim nurcie.
Kolejnym punktem były zajęcia edukacyjne ze strażnikiem parku. Uczniowie zapoznali się z życiem mrówek i ich znaczeniem w przyrodzie. Wysłuchali jak działa stacja meteorologiczna w siedzibie parku. Rozpoznawali gatunki drzew. Nastepnie odbyły sie zabawy edukacyjne na świeżym powietrzu.
Na koniec odbyło sie ognisko i smażenie kiełbasek.
Wyjazd miał cel edukacyjny i integrację grupy klasowej. Wszyscy bezpiecznie i z usmiechem wrócili z wycieczki.
- 23.06.2021
Ogólnopolski Konkurs Geologiczno-Środowiskowy
Sukces uczennicy klasy 5- Blanki Jachowskiej w Ogólnopolskim Konkursie Geologiczno-Środowiskowym pod hasłem ,,Tajemniczy świat jaskiń" .
Konkurs był organizowany przez Państwowy Instytut Geologiczny w Gdańsku. Blanka wykonała piękny rysunek i otrzymała wyróżnienie w półfinale częsci plastycznej, konkurując z uczniami w Polsce.
Gratulujemy talentu!!!
- 16.06.2021
Bezpieczne wakacje z dzikimi zwierzętami
Przed uczniami już wkrótce zakończenie roku szkolnego i upragnione wakacje, a wraz z nimi różne wyjazdy i wycieczki w rozmaite miejsca, często w otoczeniu natury. By były one dla wszystkich bezpieczne, w naszej szkole został zorganizowany wykład :„Bezpieczne wakacje z dzikimi zwierzętami”. Przedstawiciele Koła Łowieckiego RYŚ uświadomili uczniom jak powinni zachować się w różnych sytuacjach gdy spotkają się np. oko w oko z lisem, dzikiem, niedźwiedziem czy jadowitą żmiją zygzakowatą. Było też wiele cennych wskazówek w jaki sposób można pomóc dzikim zwierzętom nie narażając własnego zdrowia. Wszystkie te informacje znalazły się na ulotce, którą otrzymał każdy uczeń. Był też słodki upominek. Panu Jarosławowi i Dawidowi Serdecznie DZIĘKUJEMY :)
- 15.06.2021
Szkolny eko ogródek
Na początki maja w naszej szkole został utworzony ogródek dydaktyczny, który jest wciąż rozbudowywany. Celem jego utworzenia jest poprawa jakości nauki z przedmiotów przyrodniczych, zwiększenie ilości czasu spędzanego na świeżym powietrzu przez dzieci oraz rozbudzenie w dzieciach miłości do przyrody. Ogród jest zlokalizowany za budynkiem szkoły, co podwyższa wartość estetyczną i edukacyjną terenu. W rabatach zostały posadzone truskawki, 6-latki posiały też sezonowe warzywa. Wśród roślin znalazły się również maliny, porzeczki, winogrona, pomidory, słoneczniki. Wschodzą też pierwsze kwiatki na łące kwietnej, wśród których z pewnością będą latały bezżądłowe pszczoły - murarki, które mieszkają w drewnianym domku pomalowanym przez grupę 5-latków.
- 05.06.2021
- 22.04.2021
Dzień Ziemi w kl. 1-3
Na Dzień Ziemi, czyli 22 kwietnia zorganizowano test wiedzy ekologiczno-przyrodniczej w kl. 1-3. Celem konkursu było rozwijanie wśród uczniów zainteresowania przyrodą oraz rozbudzanie świadomości ochrony środowiska i zachowań proekologicznych.
I miejsce Natalia Karbowska, Zofia Krajewska
II miejsce Jakub Pokojski
III miejsce Nikola Pełka
Wyróżnienie :Jędrzej Opałka, Zuzanna Trojanowska
- 22.04.2021
Konkurs z okazji DNIA ZIEMI Ze starego cos nowego
W ramach obchodów Dnia Ziemi dla klas I-VIII został zorganizowany konkurs: "Ze starego coś nowego". Uczniowie przyczynili się w ten sposób do ochrony środowiska i zamiast wyrzucać stare czy niepotrzebne przedmioty, nadali im zupełnie nowe życie, redukując przy tym powstawanie odpadów. Dzieci stworzyły unikatowe ramki na zdjęcia, oryginalne zabawki, piórniki, czy doniczki na kwiaty. Najlepsi otrzymali nagrody specjalne, a każdy uczeń biorący udział w konkursie otrzymał dyplom oraz drobny upominek.
- 22.04.2021
Dzień Ziemi
22 Kwietnia na Dzień Ziemi zorganizowano w klasach 4-8 "konkurs wiedzy o klimacie ". Celem konkursu było zainteresowanie uczniów zagadnieniami związanymi z klimatem Polski oraz zmianami klimatycznymi na świecie. Poznanie skutków negatywnych wynikających ze zmian klimatu, sposobów ich ograniczenia oraz wykorzystaniia odnawialnych źródeł energii.
I miejsce Karolina Gaweł, Amelia Woźniak
II miejsce Wiktoria Wejnarska
III miejsce Anna Karbowska
Wyróżnienie Patrycja Szczepańska
Pamiętajmy, że warto promować ekologiczne postawy, a o Ziemię należy dbać każdego dnia.
BĄDŻ EKO!