• Aktualności

          • Niecodzienna lekcja z prawa i historii  w Szkole Podstawowej w Tuszewie
            • Niecodzienna lekcja z prawa i historii w Szkole Podstawowej w Tuszewie

            •    Co to jest prawo? Kiedy je łamiemy? Co robi się w Sądzie i kto tam pracuje? Kim jest świadek i czy może nim być dziecko?  Odpowiedzi na te i wiele innych pytań usłyszeli uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuszewie podczas wizyty w Sądzie Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim.

                 Spotkanie miało miejsce dnia 12.06.2023 roku, w którym uczestniczyli uczniowie klasy 8. Wizyta odbyła się dzięki uprzejmości i zaproszeniu Pani Sędzi  Anity Żuralskiej-Grochockiej, przewodniczącej Wydziału Cywilnego.

                 Pani Anita oprowadziła uczniów po gmachu sądu oraz w niezwykle ciekawy sposób opowiedziała, jaką pełni role. Ósmoklasiści dowiedzieli się również, kto pracuje w sądzie. W sali rozpraw uczniowie zostali zapoznani z obowiązującymi procedurami oraz wcielili się w role sędziego, obrońcy i prokuratora. Młodzież miała również możliwość odczucia powagi instytucji, przymierzając insygnia sędziowskie oraz zasiadając przy stole sędziowskim czy na ławie oskarżonych.

                 Sędzia Marcin Perliński - Zastępca Przewodniczącego, zapoznał uczniów z  podstawowymi aktami prawnymi, przepisami dotyczącymi nieletnich oraz różnymi sytuacjami, które związane były z konkretnymi przypadkami łamania prawa przez osoby nieletnie, jak i ich konsekwencjami prawnymi.

                 Dzięki zamiłowaniu Sędziego Marcina Perlińskiego do historii oraz pasji do poszukiwania zabytków z czasów wojny, uczniowie mieli również możliwość zwiedzenia Muzeum Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej znajdującego się w Brzoziu Polskim. Mogli podziwiać tam wiele cennych zabytków znalezionych na polach gminy Brzozie, ale najważniejszym z nich była z pewnością bulla papieska papieża Bonifacego VIII.

              Wizyta w sądzie, jak i zwiedzanie muzeum była cenną lekcją, podczas której uczniowie usłyszeli wiele istotnych informacji.

          • ,,Jak nie czytam, jak czytam”
            • ,,Jak nie czytam, jak czytam”

            •     W środę 7 czerwca o godzinie 10:00 uczniowie naszej szkoły dołączyli do ogólnopolskiej akcji czytelniczej ,,Jak nie czytam, jak czytam”, organizowanej przez redakcję miesięcznika ,,Biblioteka w szkole”. Głównym celem akcji była budowa pozytywnego wizerunku czytania. Dążymy do tego, aby książka nie kojarzyła się młodym ludziom
              z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką.

              Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami wyszli z klas i udali się na wspólne czytanie. A dokąd?  

              Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

          • Herbatka u Szymborskiej
            • Herbatka u Szymborskiej

            •      W czerwcu uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na ,,Herbatkę u Szymborskiej”. Spotkanie miało charakter rozmowy dziennikarza z poetką, w towarzystwie recytatorów, którzy pięknie deklamowali jej wiersze.

                 Podczas przedstawienia można było dowiedzieć się wielu ciekawostek o życiu i twórczości Wisełki, m.in. jak naprawdę się nazywała,  gdzie mieszkała, gdzie dowiedziała się o zdobyciu nagrody Nobla. Jak się okazało bohaterka spotkania uwielbiała pikantne skrzydełka z KFC, co zapamiętali nawet najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Po przedstawieniu wszystkie klasy wzięły udział w teście wiedzy o Wisławie Szymborskiej. Z racji tego, że poetka słynie z pisania krótkich rymowanek, moskalików i lepieji, kolejne zadanie polegało na ,,ulepieniu lepieja”. Uczniowie doskonale poradzili sobie z wykonaniem zadania, a voucher na herbatkę tym razem u Pani dyrektor otrzymała klasa 7 i 3 za uzyskanie najwyższych wyników testu.

              Poniżej klika przykładów lepieji naszych uczniów:

              Lepiej burzyć stare mury i kupować nowe fury.

                                                 Lepiej iśc pograć w piłke, niż zaliczyć pomyłkę.

              Lepiej jeździc rowerem, niż jeść pizzę z serem.

                                                 Lepiej nie bądź gleń, myj pępek co dzień.

              Lepsza piękna brzoza, niż skacząca koza.

                                                 Lepiej konie kraść, niż w sobotę pranie prać.

              Lepiej kupić kota w worku, niż chodzić o pustym żołądku.

                                                 Lepiej dostać szóstkę z matmy, niż w ogródku brudzić łapy.

              Lepiej wygrać w totolotka, niż kupić małego kotka.

                                                 Lepiej uczyc się codziennie, niż dostawac pałę dziennie.

              Lepiej pracę domową robić na kolanie, niż jeść zdrowe śniadanie.

                                                

               Dobrze czytać ważna sprawa, żeby potem uczyć prawa.

          • Świętujemy Dzień Rodziny z przedszkolakami!
            • Świętujemy Dzień Rodziny z przedszkolakami!

            •          Są takie dni w przedszkolnym kalendarzu, do których wszystkie dzieci przygotowują się bardzo długo i na które czekają z wypiekami na twarzy. „Dzień Rodziny” to właśnie taki dzień, to czas zarówno dla rodziców, jak i dzieci, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu. Możemy śmiało stwierdzić, że przede wszystkim jest to czas, który mogą spędzić tylko z sobą, bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień. W pierwszych dniach czerwca dzieci z wszystkich grup przedszkolnych wystąpiły dla swoich najbliższych na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Mimo ogromnego zdenerwowania i przejęcia, poczynając od najmłodszej grupy, skończywszy na zerówce, wspaniale zaprezentowały wierszyki, piosenki oraz piękne układy taneczne, wzbudzając zachwyt i ogrom wzruszeń wśród swoich ukochanych Rodziców. Następnie wręczyły najbliższym własnoręcznie wykonane laurki, medale oraz upominki. Później wszyscy udali się na słodki poczęstunek, który przygotowały wspaniałe mamy naszych przedszkolaków. Nie zabrakło również wspólnych zabaw i pamiątkowych zdjęć. To był naprawdę wyjątkowy dzień -  pełen wzruszeń i miłości. A my jeszcze raz życzymy Państwu z okazji Dnia Rodziny dużo zdrowia, uśmiechu, satysfakcji z bycia rodzicem. Jak najwięcej ciepła, wspólnie spędzanego czasu oraz wzajemnej bliskości, czułości oraz zrozumienia. Dziękujemy także za wszelką pomoc i zaangażowanie.                  

               

          • Nagrodzeni za udział w konkursie pt. ,,Zaczarowany Świat Baśni Hansa Christiana Andresena”.
            • Nagrodzeni za udział w konkursie pt. ,,Zaczarowany Świat Baśni Hansa Christiana Andresena”.

            •  

              Dnia 7 czerwca 2023 r. dotarły do szkoły dyplomy za udział w konkursie  dla naszych uczennic i nauczyciela koordynującego p. Maję Grądzką w III Ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Szkołę Podstawową nr. 2
              im. H. Ch. Andersena w Radomiu pt. ,,Zaczarowany Świat Baśni Hansa Christiana Andresena”.

              Uczennice miały wykonać ilustrację wybranej baśni H.Ch. Andersena
              w formacie A4.

              Udział w konkursie plastycznym wzięły uczennice:

              Julia Pełka

              Marta Jaskulska

              Milena Kruszewska.

          • Podsumowanie szkolnych akcji z Mikołajem Kopernikiem
            • Podsumowanie szkolnych akcji z Mikołajem Kopernikiem

            • Na przełomie maja i czerwca w szkole odbyły się akcje związane z obchodami 550 urodzin Mikołaja Kopernika.

              Przypomnijmy, że w marcu został przeprowadzony konkurs na najpiękniejszą kartkę urodzinową przez nauczycielkę  Magdalenę Rybicką, w składzie jury z plastyczką Mają Grądzką.

              Kolejną akcją była wystawa przygotowana pod okiem Pani Mai Grądzkiej, a zadaniem było wykonanie prac plastycznych pt. ,,Portret Mikołaja Kopernika”. Uczniowie klas IV-VIII wykonali portret astronoma, dowolną techniką plastyczną.

              W szkole również odbyła się fotobudka przygotowana pod kierunkiem p. Mai Grądzkiej ,,Jestem Mikołajem Kopernikiem”, gdzie chętni uczniowie mogli wcielić się w postać Mikołaja Kopernika.

              W naszej szkole została również przeprowadzona akcja społeczno-edukacyjna ,,Konwalia’’ przez p. Dorotę Zaporę, gdzie zadaniem było wykonanie przez uczniów loga  Mikołaja Kopernika z elementem konwalii. Najpiękniejsza praca Małgorzaty Zapory, udała się w dalszą drogę na konkurs wojewódzki. Pani Dorota Zapora, również przeprowadziła szkolny konkurs pt. ,,Mikołaj Kopernik -piórem’’, gdzie uczniowie mieli odpowiedzieć na wylosowane pytania- pismem kaligraficznym.

              Ostatnią akcją pod kierunkiem plastyczno-historycznym pani Mai Grądzkiej, było wykonanie kroniki na konkurs wojewódzki dowolną techniką pt. ,,Mikołaj Kopernik - człowiek wielu talentów”. Do jej wykonania przyłączyło się trzech uczniów : Malwina Kruczkiewicz, Gaja Tengowska, Maja Łożyńska.

              Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy w drugim semestrze włączyli się intensywnie  w akcję kopernikowską.

          • Dzień Rodziny w klasie 2
            • Dzień Rodziny w klasie 2

            • W związku z obchodami Dnia Rodziny, dnia 6 czerwca 2023 r. uczniowie klasy II zaprosili do Szkoły Podstawowej w Tuszewie swoje rodziny. Dzieci przygotowały dla bliskich przedstawienie pt. ,,Zaczarowanym pociągiem w świat bajki’’ oraz podziękowania dla rodziców za opiekę, miłość i wychowanie.

              Podczas części artystycznej uczniowie przenieśli wszystkich w niesamowit i kolorowy świat bajek, a na scenie można było zobaczyć takie postacie jak: Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Pszczółka Maja, Gucio, Filip, Bolek i Lolek, Smerfetka, Kopciuszek, Śnieżka i wiele, wiele innych.

              Po występach rodziny udały się na wspólny poczęstunek na świeżym powietrzu. Atmosfera spotkania sprzyjała rozmowom, miłym gestom oraz swobodnym zabawom na placu zabaw, zarówno rodziców, jak i dzieci.

               

          • Wystawa fotograficzna pt. "My nauczyciele za dziecka"
            • Wystawa fotograficzna pt. "My nauczyciele za dziecka"

            • Dnia 1 czerwca w szkole odbyła się wystawa fotograficzna. Była to niespodzianka od nauczycieli dla naszych uczniów przygotowana przez p. Maję Grądzką. Wystawa nosiła nazwę ,,My nauczyciele za dziecka”.

              Uczniowie mieli odnaleźć swojego nauczyciela. Zadanie było dość ciężkie do rozszyfrowania, ale z pomocą nauczycieli udało się nakierować uczniów na wizerunki  nauczycieli ukazane na wystawie.

              Nasze fotografie zagościły już na dobre na ścianie w pokoju nauczycielskim.

              Dziękuję wszystkim nauczycielom za udział w zabawie.

          • Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej w Tuszewie
            • Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej w Tuszewie

            • 1 czerwca 2023 roku świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka – dzień pełen słońca, radości i wspaniałej zabawy. Organizatorem tego przedsięwzięcia była pani Joanna Siwa i  pan Karol Malinowski oraz  nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Tuszewie. Tegoroczna impreza nie udałaby się bez współpracy i pomocy wielu osób: Rady Rodziców, KGW ,,Tuszewianki’’, ,,Szkółce Bylin’’ państwa Gaweł, OSP z Tuszewa, sołtys pani Ewy Budzińskiej oraz pozostałych pracowników szkoły.

              Dzień dziecka opierał się na formule stacji zadaniowych, podczas których uczniowie klas 1-8 drużynowo brali udział w przygotowanych zadaniach. Klasy pod opieką wychowawców w wyznaczonym czasie realizowały zadania na poszczególnych stacjach. Oprócz stacji zadaniowych na terenie szkoły, uczniowie odwiedzili także ,,Szkółkę bylin’’ państwa Gaweł, świetlicę wiejską w Tuszewie i Koło Gospodyń Wiejskich ,,Tuszewianki’’, budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuszewie. Tego dnia najważniejsza była wspólna zabawa, miła atmosfera oraz współpraca całego zespołu i integracja ze środowiskiem lokalnym. Dzieci mierzyły się z zadaniami takimi jak:

              -„STACJA KIELBASKI” (ognisko i pieczenie kiełbasek),

              - „STACJA SZKÓŁKA BYLIN’’ (poszukiwanie po opisie wybranej rośliny),

              -„STACJA KOŁO GOSPODYŃ’’ (układanie we właściwej kolejności przepisu na danie Ziemi Lubawskiej),

              -„STACJA STRAŻ’’ (wysłuchanie legendy o Św. Florianie),

              -„STACJA POPCORN’’ (chwila relaksu z popcornem i seans filmowy),

              - „STACJA PRAWA DZIECKA’’ (tworzenie plakatu na temat praw dziecka),

              - ,,STACJA HOL’’ (konstruowanie rzeźby z klocków przestrzennych, wystawa prac ,,ekozabawki’’ oraz galerii zdjęć z dzieciństwa kadry nauczycielskiej),

              - ,,STACJA TOR PRZESZKÓD’’ (rywalizacja sportowa i pokonanie przygotowanego na sali gimnastycznej toru przeszkód)

                      Na poszczególnych stacjach na uczniów czekały przygotowane pyszności: kiełbaski, babeczki, cake popsy, popcorn, woda, soczki. Tego dnia zostały także wręczone nagrody za udział w konkursach: ,,Superbohater SBX’’, ,,Szybkie pisanie na klawiaturze’’ oraz ,,Ekozabawka’’. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

              W ramach Dnia Dziecka wszyscy uczniowie otrzymali także kilka zestawów do gry w badmintona,które mają umilać dzieciom czas spędzony podczas przerw na świeżym powietrzu.

              Ostatnim punktem obchodów Dnia Dziecka była niespodzianka przygotowana przez nauczycieli, a mianowicie taniec. Nauczycielki pod okiem pani Izabeli Zapory zaprezentowały układ taneczny, przygotowany specjalnie na tę okazję dla uczniów. Wzbudził on wiele pozytywnych emocji i porwał wszystkich do wspólnego tańca i zabawy. Na koniec dzieci otrzymały lody, zasponsorowane przez OSP, KGW i Radę Sołecką.

              Wszystkim zaangażowanym w organizację Dnia Dziecka serdecznie dziękujemy!

          • Przedszkolaki świętują Dzień Dziecka!
            • Przedszkolaki świętują Dzień Dziecka!

            • Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekają młodsze i starsze przedszkolaki. Wystarczą w tym dniu dobre chęci, zapał i kilka pomysłów, aby był niezapomniany. Dzieci nie potrzebują drogich prezentów. Potrzebują naszego czasu, uwagi, obecności, poczucia, że robimy coś razem z nimi i dla nich, ponieważ je kochamy i są dla nas ważne, a także chcemy im sprawić przyjemność, którą daje wspólnie spędzony czas.

                    W naszym przedszkolu był to dzień naprawdę wyjątkowy, pełen życzeń, uśmiechów, radości i niespodzianek. Świętowanie rozpoczęliśmy od samego rana, kiedy wszyscy razem wyruszyliśmy  na długo wyczekiwaną wycieczkę. Na początku udaliśmy się do lubawskiego Kina „Pokój”, gdzie wspólnie obejrzeliśmy piękną bajkę z morałem pt: ,,Wróżka Rożka”. Następnie na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teofila Ruczyńskiego  w Lubawie przyłączyliśmy do akcji pt: „Dzień Dziecka z Biblioteką”, którą koordynowała Pani Emilia Poniatowska, mama dwójki naszych wychowanków. Podczas ciekawie przygotowanych zajęć, dzieci zwiedziły wszystkie pomieszczenia w bibliotece, stworzyły piękny, kolorowy napis ,,Biblioteka” z własnych, pomalowanych farbami rączek oraz mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce. Po wykonaniu wspólnego zdjęcia udaliśmy się spacerkiem  na kolejną niespodzianką, którą był piknik w lubawskich łazienkach połączony     ze swobodną zabawą na placu zabaw. Po posiłku, korzystaliśmy z przeróżnych, dostępnych sprzętów, które pochłaniały naszą niespożytą energię. Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną do przedszkola gdzie czekały już na nas pyszne niespodzianki m.in. babeczki przygotowane przez zaprzyjaźnione panie z Koła Gospodyń Wiejskich ,,Tuszewianki” oraz uwielbiane przez wszystkie dzieci lody. Na zakończenie tego wyjątkowego dnia dzieci otrzymały także drobne upominki i słodkości, a później szczęśliwe wróciły do domów.

               

          • Konkurs szybkiego pisania na klawiaturze
            • Konkurs szybkiego pisania na klawiaturze

            • Dnia 31 maja po raz pierwszy w naszej szkole odbył się konkurs z dziedziny informatyki pt. „Konkurs szybkiego pisania na klawiaturze”. Uczestnikami byli uczniowie klas 4-8, którzy chcieli rywalizować ze sobą w szybkim pisaniu na klawiaturze komputera oraz sprawdzić swoje umiejętności. Spośród 16 uczestników najlepszymi okazali się:

              Przemysław Sokołowski z kl. 6   (69,4 słów na minutę, dokładność 93,1%

              Miłosz Bytner z kl. 8 (69,4 słów na minutę, dokładność 91,8%)

              Krzysztof Rzemiński – Januszewski z kl. 7 ( 41,8 słów na minutę, dokładność 92,2%).

              Zwycięzcom gratulujemy, dziękujemy również wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

          • Dzień Rodziny w „Pszczółce”
            • Dzień Rodziny w „Pszczółce”

            •     Dnia 29 maja 2023 w pięknej leśnej scenerii w Zagrodzie Edukacyjnej Pszczółka w Lubstynku odbył się piknik dla rodziców i uczniów klasy pierwszej. Dzieci na warsztatach stolarskich wykonały upominek w postaci lampionu. Wykonana inscenizacja pt. „Nasi kochani” była formą podziękowania rodzicom za miłość, cierpliwość i trud, jaki wkładają w ich wychowanie. Największą atrakcją cieszyły się zabawy na linach akrobatycznych oraz puszczanie baniek mydlanych. Pyszne okazały się kiełbaski pieczone na ognisku oraz babeczki i ciasto rabarbarowe przygotowane przez mamę Marty, Panią Elżbietę Hładczuk. Dzieci wzięły udział w grze terenowej, podczas której poznawały leśny ekosystem. Był to pełen wrażeń wyjątkowy dzień, który na długo zagości w naszej pamięci.

          • Lektura w pudełku „Ania z Zielonego Wzgórza”
            • Lektura w pudełku „Ania z Zielonego Wzgórza”

            • Praca z lekturą nie należy do łatwych zadań. Przedstawienie treści książki nie musi być sposobem konwencjonalnym, nudnym czy monotonnym. Tworzenie dzieła, jakim jest lektura w pudełku, ma sprawiać przyjemność oraz rozwijać kreatywność. Uczniowie klasy V przygotowali projekty w ramach pracy z lekturą pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Zadanie polegało na umieszczeniu w pudełku „skarbów”, które łączą się z treścią książki. Uczniowie na lekcji języka polskiego przedstawiali zawartość swojego pudełka, opisując m.in. dlaczego znajdują się w nim krople walerianowe, zielona farba czy marchewka. Prace były wyjątkowe, ze względu na estetykę wykonania i pomysłowość.  Pani Małgorzata Raszkowska, koordynatorka projektu, przygotowała również szkolny wernisaż, aby pozostali uczniowie mogli podziwiać dzieła klasy V.  A oto wykonane prace.

          • Wernisaż pt. ,,Cztery pory roku”.
            • Wernisaż pt. ,,Cztery pory roku”.

            • Dnia 17 maja 2023 roku w szkole w Tuszewie odbył się wernisaż pt. ,,Cztery pory roku”.

              Wystawione obrazy zostały wykonane przez uczniów klas IV-VII, którzy przedstawili własną wizję czterech pór roku. Najciekawsze prace zostały nagrodzone voucherami szkolnymi.

          • Spotkanie przedszkolaków z Policjantami
            • Spotkanie przedszkolaków z Policjantami

            •      W poniedziałek 22 maja 2023 roku  przedszkolaki z wszystkich oddziałów odwiedził Pan Robert Kowanda, aspirant sztabowy z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie (tata Bartka z grupy 0 „B”) oraz Pan Rafał Rogożyński, aspirant sztabowy z Komisariatu Policji w Lubawie. Dzieci podczas tego spotkania z zaciekawieniem wysłuchały, na czym polega praca policjanta z drogówki oraz dzielnicowego. Dowiedziały się także, co trzeba robić, żeby być bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego i jak bezpiecznie spędzać wakacje. Zadawały wiele pytań, chętnie też oglądały przyniesione przez aspirantów przedmioty m.in. kajdanki, pałki, kamizelki kuloodporne. Panowie policjanci poruszyli także bardzo ważny temat złego wpływu gier komputerowych oraz niebezpieczeństw związanych z posiadaniem broni. Kolejną atrakcją była możliwość obejrzenia z bliska pięknego radiowozu. Na zakończenie, dzięki uprzejmości firm: „Oristo”, „Pośrednictwo Ubezpieczeniowe Marek Waruszewski” oraz „T-Mobile” dzieci otrzymały drobne upominki, za które jeszcze raz serdecznie dziękujemy.  Oczywiście wykonały sobie wspólne zdjęcie z Panem Robertem i Rafałem.

          • Wycieczka w Bieszczady
            • Wycieczka w Bieszczady

            •      W wycieczce szkolnej w Bieszczady uczestniczyło 42 uczniów z klas V – VIII, 3 rodziców i 4 opiekunów: p. Sabina Kulwicka, p. Gabriela Czarnecka, p. Iwona Dudek i p. Judyta Wyżlic.    

                 W pierwszym dniu przyjechaliśmy autokarem do pensjonatu „Gawra” w Łączkach i rozlokowaliśmy się w przydzielonych pokojach.

                  W drugim dniu zwiedziliśmy drewnianą cerkiew w Smolniku, jest to jedyny w Bieszczadach i jeden z trzech w całym kraju, zachowany obiekt sakralny tego typu. Zdobyliśmy również najwyższy szczyt Bieszczad – Tarnicę (1346m n.p.m.). Zdobycie SZCZYTU wymagało od uczniów i opiekunów ogromnego wysiłku – ale się opłacało. Widok ze szczytu rekompensował trud wspinaczki i zapierał dech w piersiach.

                 Trzeci dzień był bardzo bogaty w wydarzenia, ponieważ przejechaliśmy bieszczadzką kolejką wąskotorową z Majdanu do granicy ze Słowacją - w Balnicy i z powrotem. Następnie przejechaliśmy do doliny Łopienki, gdzie przeszliśmy szlakiem do najstarszej murowanej cerkwi Bieszczad oraz zobaczyliśmy, jak wypala się węgiel drzewny. Następnym punktem naszej wyprawy był Polańczyk, zakup pamiątek, a także wejście na punkt widokowy na Jezioro Solińskie. Widok z tarasu był niezapomniany. Z Polańczyka udaliśmy się na godzinny rejs statkiem po Jeziorze Solińskim. Po powrocie do pensjonatu i krótkim odpoczynku przyszła pora na integrację przy ognisku – wspólne śpiewanie piosenek oraz pieczenie kiełbasek. To był bardzo intensywny dzień.

                 Czwarty dzień również dostarczył wielu wrażeń, m.in. w Soliny przejechaliśmy kolejką gondolową z widokiem na Jezioro Solińskie oraz udaliśmy się na zaporę. Zapora wodna w Solinie to coś nadzwyczajnego, a jednak wykonana ręką ludzką. Budziła zachwyt zwiedzających. Po spacerze oraz zakupieniu pamiątek udaliśmy się do Uherce Mineralne, aby przejechać się drezynami. Przejazd DREZYNAMI  ROWEROWYMI (Najlepszy Produkt Turystyczny Polski 2015) to było ciekawe doznanie. Dzięki pracy mięśni naszych wysportowanych uczniów i skromnej pomocy opiekunów, drezyny z zawrotną prędkością poruszały się do przodu. W drodze powrotnej do pensjonatu obejrzeliśmy pomnik przyrody w Kamieniu Leskim. Na koniec tego wyczerpującego dnia udaliśmy się na relaks jakim był dwugodzinny pobyt na basenie Aquarius w Lesku.     

              Zielona noc dla części uczniów klasy ósmej była bardzo wyczerpująca i długa, ale niezapomniana.  

                 Piątego dnia wycieczki, w dzień pożegnania w Bieszczadami, udaliśmy się do Sanoka, gdzie po krótkim instruktażu płynęliśmy pontonami po rzece San. Było ciężko, ale daliśmy radę. Po spływie zobaczyliśmy ruiny zamku Sobień z pięknym widokiem na Bieszczady i rzekę San. Następnie zatrzymaliśmy się na „zdrowy posiłek” w McDonaldzie i radosny powrót z przepięknych terenów górskich na nasze niziny.

              Wycieczka była mile spędzonym czasem. Dostarczyła nam wielu atrakcji i wrażeń. Nasz przewodnik, pan Grzegorz, umilał nam przejazd bardzo ciekawymi opowiadaniami o Bieszczadach i zachęcał do ponownych odwiedzin.

              To, że cali i zdrowi wróciliśmy do naszych domów zawdzięczamy P. Wieśkowi,  kierowcy, który niczym kierowca rajdowy z wielką łatwością pokonywał wszelkie utrudnienia, jakie spotykaliśmy na drodze.

              Wycieczka na długo zostanie w naszej pamięci...

              Cudze chwalicie, swego nie znacie - sami nie wiecie co posiadacie” - My już wiemy co posiadamy!

              Z pozdrowieniami Sabina Kulwicka.

          • XXXIX Wojewódzki Konkurs Recytatorski ,,Spotkania z poezją’’
            • XXXIX Wojewódzki Konkurs Recytatorski ,,Spotkania z poezją’’

            •      Dnia 08 maja 2023 roku uczennice Szkoły Podstawowej w Tuszewie wzięły udział w gminnych eliminacjach XXXIX Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego pt. ,,Spotkania z poezją’’. Konkurs odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Lubawie. Wiersz pt. ,,Samochwała’’ Jana Brzechwy zaprezentowała Franciszka Granacka z klasy II, natomiast utwór  ,,Pan bałagan’’ Wandy Chotomskiej interpretowała Laura Żuralska z klasy III. Obie uczennice zaprezentowały się znakomicie, a Laura Żuralska otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy i  życzymy dalszych sukcesów!

          • Sprzątanie najbliższje okolicy
            • Sprzątanie najbliższje okolicy

            •      Dnia 5 maja uczniowie klas I-VIII oraz przedszkolaki, zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej w ramach obchodów Dnia Ziemi. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły, drogę w kierunku Lubawy, Prątnicy oraz pobliski  lasek. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające. Uczniowie zrozumieli, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Priorytetem było pokazanie uczniom, że  rozwiązaniem  problemu  zaśmieconego  środowiska nie  jest  tylko  coroczna    zbiórka  śmieci,  lecz  głównie  zmiana  codziennych nawyków, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.  

              Opiekunowie akcji dziękują wszystkim za zaangażowanie.

          • Międzynarodowy Dzień Strażaka
            • Międzynarodowy Dzień Strażaka

            •      Międzynarodowy Dzień Strażaka to święto obchodzone corocznie 4 maja. Dzień ten został poświęcony strażakom w hołdzie za ich trud i narażanie swojego życia podczas akcji ratowniczych. 4 maja w  Tuszewie zabrzmiał sygnał syreny alarmowej, jednak tym razem nie wzywał on strażaków, a dzieci z oddziału przedszkolnego. Przedszkolaki odwiedziły sąsiadującą ze szkołą remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuszewie, by poznać pracę strażaków. Strażacy zademonstrowali sprzęt ratowniczy będący wyposażeniem ich wozu. Ogromną atrakcją była prezentacja motopompy oraz węży strażackich. Przedszkolaki wykazały się dużym zainteresowaniem podczas spotkania, podziękowały wręczając laurki i zaśpiewały strażakom „Sto lat” z okazji ich święta.

  • Galeria zdjęć

      brak danych
  • liczba odwiedzin: 48989