Dnia 21 lutego 2024 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuszewie wraz z organizatorkami wyjazdu, panią Małgorzatą Raszkowską oraz panią Joanną Siwą, wybrali się do Miejskiego Ośrodka Kultury, aby obejrzeć spektakle wystawione przez aktorów Teatru Artenes z Wrocławia.
Uczniowie klas I-III obejrzeli pouczający spektakl teatralny pt. „Baśniowe granie”. Przedstawienie poruszyło współczesny problem zbyt długiego spędzania czasu przez dzieci przed komputerem, tabletem, telefonem, a także w mediach społecznościowych i aplikacjach, wyświetlających krótkie filmiki.
Głównymi bohaterami była dwójka rodzeństwa Tomek i Zuzia, którzy podczas wakacyjnego pobytu u dziadków otrzymują tablet. Spektakl skonstruowano tak, by przemawiał do dzieci obrazem i przykładem, a nie tylko słowami. Taka technika pozwala na trwałe zapamiętywać pozytywny przekaz. Nie pominięto również atrybutów prawdziwej baśni, tj. piosenek, kolorowych postaci i kostiumów oraz multimedialnych efektach scenicznych.
Klasy IV-V byli uczestnikami „Przygód Tomka Sawyera”, osieroconego chłopca, który wiedzie beztroskie dzieciństwo na przedmieściach St. Petersburga. Perypetie niesfornego urwisa zostały pokazane w sposób bardzo emocjonujący, ponieważ były to zarówno szkolne szaleństwa, ale i życiowe dramaty. Tomek może być alegorią współczesnej młodzieży, ponieważ w świecie pełnym przygód, w którym kieruje się fantazją i zabawą, zmaga się jednocześnie z bolesną rzeczywistością wkraczania w świat dorosłości, z poczuciem niesprawiedliwości, pierwszej miłości oraz przyjaźni wystawionej na próbę.
Z kolei uczniowie klas VI-VII obejrzeli sztukę „Dziady II”, której przekazem była problematyka ludzkiej duszy oraz tradycja wykonywanych obrzędów. Interesująca scenografia, wysublimowana gra aktorska oraz niezwykłe kreacje aktorów wprowadziły nas w nastrój nocnej uroczystości obrzędów. Mickiewiczowska sztuka ukazuje wartości, równie ważne dla naszej młodzieży, jak np. zło zawsze zostanie ukarane, najważniejszą wartością w życiu człowieka jest ciężka praca, życie bez spełnionej miłości jest niepełne.