Dnia 23 kwietnia 2024 r. w Złotowie, już po raz drugi, odbył się Gminny Sejmik Ekologiczny, w którym brali udział uczniowie naszej szkoły: Kasjana Szczawińska (autor zdjęcia), Mateusz Pawlik (quiz z wiedzy ekologicznej) oraz Dorota Chęć (prelekcja na temat „Zagrożeń wynikających z obecności plastiku w oceanie”). Oprócz quizu z wiedzy ekologicznej i konkursu fotograficznego składową sejmiku była także prelekcja. W konkurencjach indywidualnych w kategorii najlepszej prelekcji Dorota Chęć zdobyła I miejsce, z kolei w quizie wiedzy ekologicznej zespół naszych uczniów zdobył III miejsce. W efekcie w klasyfikacji ogólnej wszystkich szkół gminnych, nasi uczniowie wywalczyli zaszczytne III miejsce. Wielkie brawa i Gratulacje dla naszych zdolnych uczniów !!!
Aktualności
II Gminny Sejmik Ekologiczny
- 3
Eliminacje powiatowe XXIV edycji Pucharu Tymbarku
Dzień 24 kwietnia 2024r. przyniósł naszej szkole kolejne fantastyczne wieści. Gratulujemy osiągnięć naszym piłkarzom i piłkarkom.
3 miejsce w kategorii U8 chłopców
2 miejsce w kategorii U10 chłopców
1 miejsce w kategorii U12 dziewcząt
Brawo Wy!
2
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - etap powiatowy
Dnia 23.04.24r. w Zespole Szkół im. Konstytucji 3-go maja odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Nasza uczennica klasy VIII- Martyna Budzińska- zwyciężyła w II grupie wiekowej (kl.5-8)
Brawo Martyna!!! Gratulujemy Ci wiedzy i życzymy powodzenia na kolejnym etapie!
Dzień Ziemi
Dnia 22 kwietnia, corocznie na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. W naszej szkole ten dzień był również pełen emocji i wrażeń. W pierwszej kolejności uczniowie klas 1-8 usłyszeli o proekologicznych zachowaniach, promowanych przez uczennice klasy VI: Olgę Kulwicką oraz Nadię Labicką. Następnie wszyscy wsłuchaliśmy się w prelekcję Doroty Chęć dotyczącej zagrożeń wynikających z obecności plastiku w wodach oceanu. Mogliśmy także podziwiać małych artystów z klasy 2, którzy pięknie wyrecytowali wiersze o tematyce ekologicznej. Czas umiliła nam także piosenka R. Rynkowskiego pt. „Pięknie żyć” w wykonaniu Hanny Malinowskiej z klasy VII.
W tym roku obchodząc Dzień Ziemi postawiliśmy także na kreatywność uczniów i wychowawców, którzy z różnych surowców wtórnych oraz materiałów naturalnych wykonali przepiękne stroje i zaprezentowali je w pokazie Eko Mody, który wpisany był jako kolejny punkt tego dnia. Wszystkie stroje wyróżniały się oryginalnością, pomysłowością i dbałością wykonania w najmniejszym szczególe. Pomysłowość projektantów tak zachwyciła jury, że wszystkie klasy uzyskały tytuł zwycięzcy. Serdecznie gratulujemy! Dzieciom dziękujemy za profesjonalny występ.
Ostatnim punktem tego ważnego dnia było włączenie się do akcji „Zielone myślenie czyste środowisko” promowanej przez Starostwo powiatowe w Iławie. Wszyscy uczniowie wraz z opiekunami udali się w teren, by posprzątać najbliższa okolicę.
54
Konkurs kuratoryjny "Moja szkoła - moja pasja"
W ogólnopolskim konkursie kuratoryjnym, organizowanym przez Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, wzięła udział nauczycielka naszej szkoły, Pani Maja Grądzka i jej uczennica Magdalena Pawlik. Konkurs skierowany był teamu - nauczyciela z uczniem. Zadaniem było wykonanie plakatu pt. ,,Moja szkoła-moja pasja’’.
W artykule przedstawiamy pewne etapy powstawania plakatu, gdzie wykonane zostały różne techniki zdobnicze takie jak: utwardzanie tekstylne, makrama, recykling, z którego zostały wykonane z kartonu teczka i plecak, użyto też kawałki drewna do wykonania miniatury tablicy. W pracy wykonane zostało też wypalanie na drewnie (na listkach elementy symbolizujące edukację). Miniatura albumu wykonana została w stylu postarzanym z elementami ozdobnymi, wykonanymi z masy elastycznej, samoutwardzalnej, która następnie dostała efekt postarzenia specjalnymi preparatami do renowacji mebli. Wewnątrz albumu zamieszczone zostały sentencje w języku łacińskim i hasła motywujące, które odnoszą się do nauki, pasji i edukacji w szkole.
Wyniki konkursu poznamy w drugiej połowie kwietnia.
36
Wycieczka uczniów do Poznania
W dniach 16-17 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą, panią Małgorzatą Raszkowską, wybrali się na wycieczkę do Poznania. Towarzyszyli nam również uczniowie z IV, V, VI i VIII klas, nad którymi opiekę sprawowała pani Dorota Malinowska.
We wtorek z samego rana zebraliśmy się na dworcu kolejowym w Iławie, gdzie przywitały nas panie z biura podróży Step by Step Travel. To dzięki nim spędziliśmy miło czas, zwiedzając Poznań podczas gry miejskiej. Po południu udaliśmy się do Poznańskiego Muzeum Pyry, gdzie poznaliśmy historię ziemniaków, które do Polski zostały sprowadzone z Ameryki Południowej. Uczestniczyliśmy w warsztatach i wykonywaliśmy własne pyry. Wieczorem udaliśmy się do hostelu, aby zebrać siły i odpocząć przed kolejnym dniem. Uczniowie relaksowali się przy grze w bilard, dziewczęta wykonały domowe spa.
W środę, zaraz po śniadaniu, udaliśmy się do renesansowej kamienicy w centrum, czyli Rogalowego Muzeum Poznania. Odbyły się tam pokazy o tajemnicach i wypieku Rogali Świętomarcińskich wraz z elementami gwary i historii Poznania.
Wykorzystując czas wolny, dzieci poznały centrum rozrywki i edukacji, jakim był Stary Browar. Po zakupowym szaleństwie udaliśmy się do Palmiarni, która od ponad stu lat znajduje się w Parku Wilsona i jest najstarszym i największym tego typu ogrodem w Polsce. Miejsce jest magiczne, bo wzbogacone zostało dźwiękami żywych ptaków, szumem wody i akwariami pełnymi egzotycznych ryb. W dziewięciu pawilonach jest ponad tysiąc gatunków roślin, w akwariach 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych.
Naszym kolejnym, a zarazem ostatnim miejscem rozrywki było HistoryLand, czyli historyczna wystawa z klocków Lego. Do jej wykonania autorzy wykorzystali milion trzysta tysięcy klocków. Jest tam 10 makiet w skali 1:50, czyli są bardzo duże i szczegółowe, jak np. Jasna Góra, krakowskie Sukiennice, Stocznia Gdańska, inscenizacja bitwy pod Grunwaldem czy Gród w Biskupinie.
Z ogromnymi wrażeniami, pełni wspomnień i ekscytacji udaliśmy się na pociąg i szczęśliwie wróciliśmy do naszych domów.
50
Konkurs ogólnopolski pt. ,, Eko Sztuka’’
W ogólnopolskim konkursie pt. ,, Eko Sztuka’’ wziął udział uczeń klasy V, Krystian Szczepański. Zadaniem konkursowym było wykonanie z recyklingu, czyli powtórnego wykorzystania odpadów, przedmiotu użytkowego lub dekoracyjnego. Krystian wykonał organizer na biurko, z takich materiałów jak: karton i tuba kartonowa. Organizer ucznia, przedstawiał piękny wulkan z lawą.
Wyniki poznamy w drugiej połowie kwietnia, na które czekamy z niecierpliwością.
Konkurs Recytatorski klas I-III ,,Wiosna w poezji’’
Dnia 10 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej w Tuszewie odbył się Konkurs Recytatorski pt. ,,Wiosna w poezji’’. Organizatorem konkursu była wychowawczyni klasy 3, Pani Joanna Siwa. Do konkursu przystąpiło 32 uczniów z klas I-III. Celem konkursu było poznanie i odkrywanie utworów poetyckich, szerzenie piękna żywego słowa oraz zachęcanie do prezentacji zdolności w trakcie występów scenicznych.
W czasie prezentacji utworów wszyscy uczestnicy próbowali wykazać się własną interpretacją wiersza o tematyce wiosennej. Jury miało trudne zadanie wyłonienia laureatów. I tak zwycięzcami zostali:
W kategorii klasa 1:
I miejsce - Maja Szczepańska - wiersz ,,Wiosna’’
II miejsce – Olga Malinowska - wiersz ,,Wiosenny czarodziej’’
III miejsce – Szymon Zakrzewski - wiersz ,,Jak smakuje wiosna?’’
Wyróżnienie:
Aleksandra Nehring - wiersz ,,Upodobania wiosny’’
Julita Dreszler - wiersz ,,Wiosna’’
W kategorii klasa 2:
I miejsce - Igor Grochocki – wiersz ,,Wiosenny czarodziej’’
II miejsce – Jan Kulwicki - wiersz ,,Wiosenny czarodziej’’
III miejsce – Stanisław Zapora - wiersz ,,Przedwiośnie’’
Wyróżnienie:
Jakub Drzewiński – wiersz ,,Przyjście wiosny’’
Maja Kabacińska – wiersz ,,Przyjście wiosny’’
W kategorii klasa 3:
I miejsce - Antonina Ziółkowska – wiersz ,,Wiosenne porządki’’
II miejsce – Franciszka Granacka - wiersz ,,Wiosenny czarodziej’’
III miejsce – Julia Kłosowska - wiersz ,,Gdzie jest wiosna?’’
Wyróżnienie:
Anna Żuralska – wiersz ,,W marcu’’
Anastazja Jaskulska – wiersz ,,W kwietniu’’
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i czekoladową słodycz, a laureaci nagrodę książkową.
Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!
53
Światowy Dzień Zdrowia i Talerz Zdrowego Żywienia
W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia uczniowie klasy ósmej wraz z panią Izabelą Zapora zorganizowali akcję pt. „Talerz Zdrowego Żywienia”. Wpisywała się ona w projekt „Trzymaj Formę”, w który uczniowie byli zaangażowani od miesiąca marca br.
Dzieci zdobywały cenne informacje na temat zdrowego odżywiania. Ponadto poznały, jak składniki znajdujące się w produktach spożywczych wpływają na funkcjonowanie organizmu. Uczniowie wykonywali prace plastyczne, dzięki którym zrozumieli, że zdrowe odżywianie jest bardzo ważne dla naszego organizmu.
Projekt został zakończony ważnym wydarzeniem, którym było zorganizowanie 8.04.2024 r. Dnia „Talerz Zdrowego Żywienia”. Był on z niecierpliwością wyczekiwany przez uczniów. Wszyscy bardzo cieszyli się, że mogą samodzielnie przyrządzić pyszne i zdrowe posiłki oraz smakołyki. Rarytasy były sprzedawane wszystkim uczniom naszej szkoły.
7
Konkurs wielkanocny pt. "Kurczak z recyklingu"
W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. ,,Kurczak z recyklingu’’.
Zadaniem uczniów było wykonanie kurczaka z recyklingu, czyli z odpadów. Konkurs został rozstrzygnięty według kategorii wiekowych. Komisja konkursowa złożona z trzech osób wyłoniła następujące osoby:
Kategoria przedszkolna:
I miejsce Wiktoria Treder
II miejsce Amelia Ziółkowska
III miejsce Zofia Nehring
Wyróżnienia dla:
Klary Pokojskiej
Zuzanny Zakrzewskiej
Antoniego Siwego
Kategoria klas I-III
I miejsce ex aequo Amelia Stachowiak i Maria Jabłońska
II miejsce ex aequo Maja Szczepańska i Aleksandra Nehring
III miejsce ex aequo Denys Stepaniuk i Julia Kłosowska
Wyróżnienia dla :
Hanny Dziąby
Wiktorii Czacharowskiej
Franka Zakrzewskiego
Kategoria klas IV-VIII
I miejsce Krystian Szczepański
II miejsce Zuzanna Trojanowska
III miejsce Anna Maciołek i Emilia Kowalkowska
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za udział w konkursie !
1
Rekrutacja 2024/25
Zapraszamy! Dokumenty rekrutacjune do pobrania w zakładce "Rekrutacja".
Wiosenny mini kiermasz
Dnia 26 i 27 marca 2024 roku w naszej szkole odbył się MINI KIERMASZ WIELKANOCNY połączony z PCHLIM TARGIEM, który zorganizowany był przez uczniów klasy VIII z wychowawczynią.
Na stoiskach można było kupić słodkie przekąski, książki, biżuterię, rękodzieło, zabawki, akcesoria do włosów, maski, kosmetyki itp.
Stoisko obsługiwali na zmianę uczniowie klas IV-VIII, z kolei w czasie przerw można było zrobić zakupy.
3
Nauczyciele z pasją! - sukcesy sportowe nauczycieli ze SP w Tuszewie
Wielkie brawa dla nauczycieli Szkoły Podstawowej w Tuszewie, którzy okazali się niepokonani i zasłużenie stanęli na najwyższym podium
Pani Iwona Dudek - pedagog oraz nauczyciel szachów podczas Wojewódzkich Halowych Igrzysk Samorządów zajęła I miejsce w warcabach w kategorii kobiet. Absolwent szkoły Dawid Pruchniewski w kategorii mężczyzn również uplasował się na I miejscu.
Pan Karol Malinowski - nauczyciel wychowania fizycznego okazał się najlepszym strzelcem Ligi Piłki Nożnej OLD BOYS o Puchar Wójta Gminy Lubawa oraz otrzymał wyróżnienie w kategorii trener podczas tegorocznej Gali Sportu Gminy Lubawa. Natomiast drużyna, którą reprezentował podczas trwania ligi zajęła I miejsce.
Jest to najlepszy dowód na to, że aktywny tryb życia i pasja do sportu, to nie tylko domena młodzieży, ale również doświadczonych pedagogów. Mimo zaciętej rywalizacji i wysokiego poziomu konkurencji, nasi nauczyciele wykazali się nie tylko umiejętnościami sportowymi, ale również determinacją i duchem walki, które przyniosły im zasłużone zwycięstwo. Ich postawa, w tym również pasja do piłki nożnej oraz szachów/warcabów jest z pewnością inspiracją dla uczniów SP w Tuszewie. Dowodzą tego liczne sukcesy oraz aktywne treningi w w/w dyscyplinach.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy kolejnych sukcesów.
Zdjęcia:
Urząd Gminy Lubawa
e-lubawa
1
Wycieczka do Olsztyna
W marcu uczniowie z klas 4 i 5 wybrali się na wycieczkę do Olsztyna. Spędzili dwie godziny w 7 Jump Kids, gdzie pod okiem instruktorów i po solidnej rozgrzewce skakali na trampolinach, wykonując najróżniejsze triki sportowe. Następnym punktem programu był seans w Multikinie, po nim posiłek w Mc Donalds. Główną atrakcją był mecz siatkarski pomiędzy AZS Olsztyn, a Czarni Radom, który odbył się na wyremontowanej hali sportowej Urania. Nasi uczniowie świetnie spisali się w roli kibiców, co potwierdziły ich zdarte od krzyków i śpiewów gardła.
49
"Wiosna wiosna...Wiosna ach to Ty!"
Dnia 21 marca 2024 roku w Szkole Podstawowej w Tuszewie obchodziliśmy „Dzień Wiosny”. Uczniowie klas IV-VIII stanęli do rywalizacji w zawodach sportowych. Z pozoru konkurencje nie wydawały się trudne, ale podczas wykonywania zadań już nie było tak łatwo. Uczniowie mieli do pokonania pięć konkurencji, w czasie których musieli się wykazać sprawnością fizyczną, gibkością, zwinnością, a nawet błyskotliwością w walce o wyniki, jak np. „kółko i krzyżyk”. Pierwsze miejsce z wynikiem 21 punktów zajęła klasa VI, drugie miejsce otrzymała klasa VII z jednym punktem różnicy, a miejsce trzecie zajęła klasa VIII, zdobywając 18 punktów. Nagrodą dla laureatów były niepytajki dla całej klasy oraz cukierki. Po zakończonych zawodach na salę gimnastyczną przyszli uczniowie klas I-III, którzy nieśli transparenty oraz przygotowane wraz z wychowawczyniami piękne wiosenne plakaty. Na sali zrobiło się malowniczo i nastrojowo. A szczególnie w momencie wprowadzenia marzanny…Niestety ze względu na złe warunki atmosferyczne nie mogliśmy udać się na pochód z kukłą symbolizującą przywołanie wiosny. W nietypowy sposób pożegnaliśmy zimę, rozbierając marzannę na sali gimnastycznej.
Dodatkowo i nieprzypadkowo dzieci ubrały skarpetki nie do pary, aby w Dniu Kolorowej Skarpetki solidaryzować się z osobami z zespołem Downa. To piękny i wymowny gest, który uczy szacunku do drugiej osoby oraz respektowania ich stylu życia. Wielkie brawa dla Was, nasi uczniowie.
Dziękujemy również uczniom i nauczycielom za wkład włożony z zorganizowanie Dnia Wiosny i uroczyste pożegnanie zimy! Miejmy nadzieję, że od 21 marca już tylko świecić nam będzie słońce
52
Mamy to!
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuszewie wykonali palmę wielkanocną, której wysokość wynosiła 8 metrów. Ubiegłoroczny wynik został pobity!
Kolejny rekord zapisujemy do naszej Szkolnej Księgi Guinnessa, której koordynatorką jest Pani Maja Grądzka.
Gratulacje dla wszystkich uczniów, którzy przyczynili się do powstania naszej palmy.
Koła zainteresowań i warsztaty
W naszej szkole podczas zajęć, uczniowie mogą skorzystać z darmowych warsztatów oraz uczęszczać w dodatkowych, darmowych kołach zainteresowań takich jak: kółko plastyczne ,,Kolorowe kredki’’, a także koło gastronomiczne ,,Master Chef’’.
Zajęcia i warsztaty są prowadzone przez nauczycielkę Panią Maję Grądzką.
Nasze zajęcia tętnią życiem, bo uczniowie bardzo chętnie w nich uczestniczą. Poznają mnóstwo ciekawych technik plastycznych i technicznych, a także mogą wykazać się zdolnościami kulinarnymi.
5
Eko wystawa
Uczniowie klasy V pod kierunkiem nauczycielki techniki Pani Mai Grądzkiej przygotowali eko wystawę. Zadaniem piątoklasistów było wykonanie autorskiego projektu, czyli eko stworka,
Celem wystawy było pogłębienie wiedzy na temat zagadnień i ochrony środowiska, rozbudzenie wyobraźni oraz fantazji z wykorzystaniem odpadów z recyklingu. Naszą wystawę można obejrzeć na szkolnym korytarzu, obok klasy artystycznej.
Zapraszamy do podziwiania prac uczniów.
Konkurs kaligraficzny
Dnia 19 marca 2024 roku w ramach VII Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego im. Janusza Korzeniowskiego „Piórem i Pazurem” w Szkole Podstawowej w Tuszewie odbył się kolejny już etap Konkursu Kaligraficznego. Do pierwszego etapu szkolnego przystąpiło 13 osób z klas IV-VII. Zadanie konkursowe polegało na pięknym przepisaniu tekstu oraz ozdobieniu go iluminacjami, inicjałami, bordiurą. W etapie szkolnym uczestnicy otrzymali cytat z „120 przygód Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego:
„I znów przyszedł biedaczysko po szerokim szukać świecie tego,
co jest bardzo blisko”.
Zasady wykorzystywania w pracach elementów graficznych i narzędzi ściśle określał regulamin. W kolejnym etapie uczennice miały kaligrafować fragment z „Szatana z siódmej klasy”:
„Przecie każda książka jest żywym stworzeniem...Każda ma duszę i każda ma serce.”
Prace uczestniczek były przemyślane, staranne, estetycznie poprawne, niektóre wyróżniała oryginalność ujęcia tematu. Zadaniem Szkolnego Koordynatora Konkursu, Pani Małgorzaty Raszkowskiej było sporządzenie protokołu i przesłanie prac z I i II etapu konkursu.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki i mocno trzymamy kciuki!
13
Elektryk czy robotyk? - dylematy ósmoklasistów SP w Tuszewie
Dnia 21 marca 2024 r. kilkoro uczniów kl. 8 miało niepowtarzalną okazję zgłębienia tajników elektryki podczas wizyty w warsztatach elektrycznych zorganizowanych przez ZS w Lubawie. Wydarzenie to stanowiło część programu edukacyjnego szkoły, mającego na celu poszerzanie horyzontów i dostarczanie praktycznej wiedzy z różnych dziedzin.
Grupa uczniów pod opieką doradcy zawodowego p. Marzeny Kolasy w ramach wizyty miała możliwość zapoznania się z najnowszymi technologiami, narzędziami oraz metodami pracy wykorzystywanymi przez elektryków i robotyków. Na miejscu uczniowie mieli okazję uczestniczyć w prezentacjach oraz praktycznych warsztatach, gdzie mogli zobaczyć, jak działa instalacja elektryczna, jakie są zasady bezpieczeństwa oraz o wymaganiach w pracy elektryka i robotyka.
Wizyta w warsztatach elektrycznych nie tylko dostarczyła uczniom nowych doświadczeń i wiedzy, ale również otworzyła drzwi do nowych możliwości edukacyjnych i zawodowych. Dla wielu z nich była to inspirująca podróż po fascynującym świecie elektryki, która może być pierwszym krokiem w drodze do przyszłej kariery zawodowej.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wizyty w warsztatach elektrycznych oraz za cenne doświadczenia i wiedzę, którą zdobyli nasi uczniowie.
26