W ramach edukacji historycznej w roku szkolnym 2022/2023 uczniowie naszej szkoły udali się na dwudniową wycieczkę do Krakowa.
W oddalonej około 12 km Wieliczce zwiedzaliśmy jeden z najcenniejszych zabytków przemysłu na świecie, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturalnego UNESCO. Kopalnia soli w Wieliczce to najstarsze przedsiębiorstwo świata – sól wydobywa się tu nieprzerwanie od XIII wieku. Po 378 stopniach schodów zeszliśmy na głębokość 64 metrów, aby zwiedzić 2-kilometrową trasę, która wiodła przez 20 zabytkowych komór, podziemne jeziorka, niezwykłe kaplice z rzeźbami i płaskorzeźbami wykonanymi z soli przez górników. Największe wrażenie wywarła na nas usytuowana 101 metrów pod ziemią ogromna kaplica Św. Kingi. Na trasie podziemnych korytarzy spotkaliśmy tajemniczego Skarbnika – Dobrego Ducha solnych podziemi.
Z Wieliczki udaliśmy się do istniejącego od 1044 roku Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Wznoszący się na wapiennej skale obiekt, jest jednym z najbogatszych i najważniejszych klasztorów w Polsce.
Jak na uczestników szkolnej wycieczki przystało, zwiedzanie Krakowa rozpoczęliśmy od Collegium Maius – najstarszego budynku, czyli Akademii Krakowskiej, założonej w 1364 roku przez króla Kazimierza Wielkiego.
Następnie udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie, które przez siedem wieków było siedzibą polskich królów. W Katedrze na Wawelu odwiedziliśmy groby królewskie. Tu spoczywają niemal wszyscy polscy monarchowie. Wąskimi schodami wspięliśmy się na Wieżę Zygmuntowską, w której wisi najsłynniejszy polski dzwon – Dzwon króla Zygmunta. Dzwon rozbrzmiewa w dni świąt państwowych i kościelnych oraz z okazji ważnych wydarzeń. W podziemiach katedry kryją się groby bohaterów narodowych – Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego i Władysława Sikorskiego oraz polskich wieszczów: Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Czerwone róże złożyliśmy na sarkofagu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy dnia 10 kwietnia 2010 roku zginęli
w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.
Papież Jan Paweł II wielokrotnie składał hołd Polakom spoczywającym w podziemiach Katedry. W jednej z homilii powiedział: „Wejść do Katedry nie można bez wzruszenia (…), bo zawiera się w niej – jak w mało, której katedrze świata – ogromna wielkość, którą przemawia do nas cała nasza historia, cała nasza przeszłość”.
Po wyjątkowo długiej lekcji historii, przyszedł czas na zabawę w nowoczesnym parku rozrywki. Aby doznać niesamowitych wrażeń podczas rozgrywek laserowego paintballu udaliśmy się do Nowej Huty. Dzisiejsza dzielnica Krakowa, w powojennej, komunistycznej Polsce miała zostać idealnym miastem robotniczym. Atrakcje w Funk Parku po niecodziennej podróży w zatłoczonym miejskim tramwaju, okazały się idealnym pomysłem na integrację uczestników naszej grupy, miejscem wspólnej i świetnej zabawy.
Drugi dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od spaceru po jednym z najpiękniejszych teatrów w Europie. W gmachu Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie poznaliśmy jego barwną historię, niezwykłą architekturę, teatralne obyczaje. Byliśmy w miejscach niedostępnych dla zwykłych widzów. Zobaczyliśmy ozdobne platformy w westybulu, wspaniały foyer, lożę cesarską, przepiękny żyrandol oraz słynną kurtynę namalowaną przez Henryka Siemiradzkiego.
Z Placu Św. Ducha doszliśmy do Barbakanu. To największy w Europie zachowany do naszych czasów gotycki budynek obronny Krakowa.
Przez Bramę Floriańską udaliśmy się na krakowski rynek, gdzie wszyscy zwrócili uwagę na charakterystyczną sylwetkę Kościoła Mariackiego. Tam zachwycił nas bajecznie kolorowy ogromny, drewniany ołtarz Wita Stwosza, którego wykonanie z dwustu pięknymi rzeźbami zajęło twórcy aż 12 lat.
Centralną część rynku zajmują Sukiennice. Nazwa budowli pochodzi od kramów sukiennych, które od wczesnego średniowiecza rozstawiali tutaj kupcy i handlarze. Około 1300 roku kramy nakryto wspólnym dachem, a w okresie panowania Kazimierza Wielkiego stanął w tym miejscu budynek.
Spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości. Po zejściu do podziemi odbyliśmy fascynującą podróż przez tysiąc lat historii. Muzeum Podziemia Rynku w Krakowie to fantastyczna ekspozycja, której twórcy zadbali, abyśmy wkroczyli w zupełnie inną rzeczywistość. To była niesamowita podróż w czasie.
Z rynku dotarliśmy do Pałacu Biskupiego przy ul. Franciszkańskiej 3, gdzie swoją rezydencję miał kardynał Karol Wojtyła. Nad wejściem głównym do pałacu znajdowało się "Okno Papieskie", z którego Ojciec Święty Jan Paweł II pozdrawiał dzieci, młodzież i wszystkich pielgrzymów.
Przed powrotem do domu zatrzymaliśmy się na terenie najmniejszego parku narodowego w Polsce. Podczas spaceru na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego poznaliśmy historię związaną z powstaniem kapliczki „Na Wodzie”. Wybudowano ją w okresie rozbiorów w roku 1901, kiedy to w zaborze rosyjskim car Mikołaj II zabronił budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej. Sprytni Polacy, aby ominąć zakaz, kaplicę zbudowali nad potokiem, na betonowych podporach. W malowniczej Dolinie Prądnika podziwialiśmy fantastyczne skałki, ruiny zamku w Ojcowie.
Przyszedł czas na ostatnią wspólną fotografię podczas tej wyprawy. Nad bezpieczeństwem jej uczestników czuwały Panie Agnieszka Gałka, Małgorzata Raszkowska, Izabela Zapora oraz organizator wycieczki Dorota Zapora.