Ósmego kwietnia 2025 roku w ramach obchodów Dnia Ziemi, uczniowie klasy VIII wzięli udział w wyjątkowej akcji sadzenia drzew w Smolnikach. Celem przedsięwzięcia było wzbogacenie lokalnego ekosystemu i poprawa stanu środowiska naturalnego w naszej okolicy. W ciągu dnia posadziliśmy 41 arów lasu oraz 25 tyś. sztuk sadzonek dębu szypułkowego. Cała akcja przebiegła w duchu współpracy i zaangażowania. Wspólnie z pomocą nauczycieli, panią M. Raszkowską, I. Zaporą oraz lokalnych pracowników leśnych, uczniowie nie tylko nabyli cenne umiejętności związane z ekologiczną działalnością, ale również poczuli, że mają realny wpływ na przyszłość naszej planety. Sadzenie dębów to inwestycja w przyszłość - te majestatyczne drzewa będą rosły przez dziesięciolecia, a może nawet setki lat.
Jarmark wielkanocny i pchli targ
Dnia 1 i 2 kwietnia w naszej szkole odbył się zorganizowany przez naszą plastyczkę p. Maję Grądzką, jarmark wielkanocny połączony z pchlim targiem.
Na szkolnych stoiskach można było zakupić rękodzieła wykonane przez naszych uczniów, ciasta wykonane przez KGW Tuszewianki i Rodziców oraz na stoisku pchli targ zaopatrzyć się w różności za parę groszy.
Naszym celem jest doposażyć szkolne koło kulinarne Master Chef w drobny sprzęt AGD.
Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie.
8
Jak Lolek stał się świętym
Dnia 3 kwietnia 2025 roku, w 20 rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, w naszej szkole odbyło się wyjątkowe przedstawienie pt. „Jak Lolek stał się świętym”. Wydarzenie zostało przygotowane przez uczniów klas IV, VI i VII pod opieką p. Beaty Kowalkowskiej i scholii szkolnej, nad którą pieczę sprawuje p. Edyta Nadolska. Celem inscenizacji było uczczenie pamięci Papieża Polaka oraz przybliżenie jego życia i drogi do świętości młodszym pokoleniom.
Przedstawienie rozpoczęło się krótkim wprowadzeniem narratora, który opowiedział o dzieciństwie Karola Wojtyły – zwanego przez bliskich „Lolkiem”. W kolejnych scenach ukazano ważne momenty z jego życia: grę w teatrze, naukę, modlitwę, relację z ojcem, powołanie kapłańskie, a następnie wybór na papieża. Szczególne wzruszenie wśród widzów wywołała scena wspominająca moment śmierci papieża.
Na zakończenie uczniowie zaprezentowali krótką refleksję o świętości w codziennym życiu oraz zaśpiewali ulubioną pieśń Jana Pawła II – „Barkę”. Całość przedstawienia została bardzo ciepło przyjęta przez społeczność szkolną. Nie zabrakło momentów wzruszeń, zadumy, a także dumy z postaci tak wielkiego rodaka.
Przedstawienie nie tylko przypomniało sylwetkę Jana Pawła II, ale także zachęciło młodzież do naśladowania jego wartości – miłości, odwagi, wiary i przebaczenia. Była to piękna i wzruszająca lekcja historii, religii i człowieczeństwa.
33
Przedszkolaki w świecie kina i teatru
W ramach cyklu zajęć o teatrze i kinie obchodziliśmy w przedszkolu miedzy innymi Dzień Teatru, który był niezwykłym dniem pełnym kreatywności i zabawy. Dzieci miały okazję wcielić się w role aktorów i odkryć tajemnice sztuki teatralnej w sposób niezwykle interaktywny i edukacyjny.
Przedszkolaki z wszystkich grup utrwaliły zasady zachowania się w teatrze i kinie, dowiedziały się, jak trudno być grzecznymi widzami, jak cicho siedzieć i skupić uwagę na scenie. To ważne lekcje, które pomagają budować szacunek do sztuki oraz poważanie do innych widzów. Dzieci poznały różne techniki teatralne, m.in. teatr pacynkowy i pantomimy. Wcieliły się w role mimów, korzystając tylko z gestów i mimiki, co pozwoliło im na wyrażenie siebie i opowiedzenie historii w sposób wyjątkowy.
Następnie nadszedł czas na przygotowania do spektaklu min. sprzedaż biletów przez dzieci, zakup popcornu i ustawienie wspólnymi siłami widowni. Największym wydarzeniem tego dnia były spektakle z wykorzystaniem Teatrzyku Kamishibai zakupionego przez bibliotekę szkolną w ramach promocji czytelnictwa ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Kamishibai to niezwykły teatr ilustracji wywodzący się z Japonii. Jest to oryginalna technika opowiadania i czytania, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę butai. Dzieci z zapartym tchem śledziły losy Calineczki, Brzydkiego kaczątka oraz Trzech świnek, a wychowawczynie nagrodziły gromkimi brawami.
To był niezwykły dzień pełen wrażeń i emocji, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
72
Sportowe Łamańce Językowe – turniej kl. 1-3 pełen emocji i zabawy!
W miniony wtorek uczniowie klas 1-3 wzięli udział w niezwykłym turnieju „Sportowe Łamańce Językowe”. To wydarzenie połączyło aktywność fizyczną z językowymi wyzwaniami, dostarczając uczestnikom mnóstwo radości i niezapomnianych wrażeń.
Najmłodsi uczniowie z uśmiechem na twarzach stanęli do rywalizacji. Pani Dorota Malinowska – bibliotekarz oraz pani Kolasa Marzena – logopeda przygotowali dla nich różnorodne konkurencje, w których sprawność fizyczna łączyła się z umiejętnościami językowymi. Nie zabrakło „Sztafety Językowej”, w której drużyny musiały nie tylko jak najszybciej pokonać tor przeszkód, ale także poprawnie wypowiedzieć trudne łamańce językowe. Kolejną atrakcją była „Gąsienica”, zadanie które wymagało świetnej koordynacji i współpracy! Była również klasyczna zabawa w „Głuchy Telefon”. Prawdziwym hitem okazały się „Śpiewane Łamańce”, czyli wykonanie skomplikowanych fraz językowych w formie piosenki. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością podchodziły do zadania przygotowanych w turnieju.
Kulminacyjnym momentem wydarzenia było wspólne odśpiewanie wesołego hitu „Szła pchła”, w którym udział wzięli wszyscy uczestnicy turnieju. Melodia i humorystyczny tekst wypełniły salę gimnastyczną śmiechem i radosnym śpiewem.
Turniej „Sportowe Łamańce Językowe” okazał się doskonałą okazją do nauki, integracji oraz rozwijania sprawności fizycznej i językowej. Uczniowie udowodnili, że sport i język mogą iść w parze, a radość z rywalizacji i wspólnej zabawy jest bezcenna.
Nagrody dla klas w postaci książek zakupiono w ramach promocji czytelnictwa ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Natomiast gry integracyjne ufundowała Pani Dyrektor.
32
„Dzień bez plecaka” w naszej szkole
Dzień bez plecaka to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole zorganizowaliśmy taki dzień 1 kwietnia. Nasi uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły udowodnili, że wyobraźnia nie ma granic.
Zeszyty, podręczniki i przybory szkolne zostały spakowane w przeróżny sposób. Liczyła się pomysłowość i inwencja twórcza, a tego nam nie brakuje.
Dzień bez plecaka? Co to za zwyczaj?
Jak się okazuje "Dzień bez plecaka" (ang. no backpack day ) to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas „No backpack day” dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.
W Polsce „Dzień bez plecaka” jest raczej traktowany, jako zabawa..
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
88
Wyjazdowe szkolenie z EDB oraz Escape room
Dnia 25 marca 2025 r. uczniowie klasy 7 i 8 wzięli udział w praktycznym szkoleniu z zakresu Edukacji dla Bezpieczeństwa. Szkolenie zorganizowane zostało przez IX Odział Związku Polskich Spadochroniarzy w Płocku oraz przez przedstawicieli Liceum Ogólnokształcącego Feniks w Iławie. Uczniowie zdobyli praktyczne umiejętności w zakresie bezpiecznego posługiwania się bronią strzelecką, samoobrony oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Po części teoretycznej, a także praktycznej wszyscy otrzymali certyfikat ukończenia szkolenia. Po zajęciach, pełni wiedzy i praktycznych umiejętności spędziliśmy miło czas w Iławskim Escape room, gdzie trzeba było wysilić umysły i rozwiązać niełatwe zagadki.
20
Dzień Wiosny, Dzień Wody
21 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Wiosny i Dzień Wody. Zarówno uczniowie, jak i przedszkolaki, przygotowali kolorowe plakaty, wysłuchali prezentacji na temat wody, poznali sporty wodne. Tradycyjnie odbył się wiosenny pochód wokół bagienka. Punktem kulminacyjnym były rozgrywki w Dwa Ognie - nauczyciele vs uczniowie. Cóż to były za emocje!
To był dzień pełen wrażeń i ekscytacji.
85
„Mistrz tabliczki mnożenia”
Z okazji Światowego Dnia Matematyki, który obchodzimy 14 marca, w naszej szkole odbył się emocjonujący konkurs matematyczny „Mistrz Tabliczki Mnożenia” pod nadzorem nauczycieli matematyki p. S. Kulwickiej i p. B. Kowalkowskiej. Celem konkursu było promowanie umiejętności matematycznych uczniów w zakresie tabliczki mnożenia oraz rozwijanie precyzji i szybkości w wykonywaniu działań matematycznych.
W rozgrywkach wzięli udział uczniowie klasy I-VIII w trzech kategoriach wiekowych. Uczniowie mieli rozwiązać test z tabliczki mnożenia w określonym czasie. Wyniki zostały ocenione pod względem poprawności i szybkości wykonania zadań. Zwycięzcy zostali wyłonieni na podstawie punktacji uzyskanej w konkursie.
Tytuły Mistrzów Tabliczki Mnożenia i II i III miejsca zdobyli:
Kategoria klas I-III:
Mistrz: Stanisław Zapora
II miejsce: Robert Kamiński
III miejsce: Maja Kabacińska
Kategoria klas IV-VI
Mistrz: Sandra Aleksandrowicz
II miejsce: Wojciech Grubalski
III miejsce: Jan Jabłoński
Kategoria klas VII-VIII
Mistrz: Natalia Karbowska
II miejsce: Olga Kulwicka
III miejsce: Przemysław Sokołowski.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy zaangażowania i zdobytej wiedzy.
16
Udział uczniów SP w Tuszewie w III Targach Kariery Gminy Lubawa
Dnia 14.03.2025 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuszewie wzięli udział w III Targach Kariery Gminy Lubawa, które odbyły się w Szkole Podstawowej im. Księdza Biskupa Bernarda Czaplińskiego w Grabowie - Wałdykach. Wydarzenie zgromadziło wielu uczniów, nauczycieli oraz przedstawicieli lokalnych firm i instytucji edukacyjnych.
Podczas targów nasi uczniowie mieli okazję zapoznać się z ofertami szkół średnich, technicznych oraz zawodowych, a także mogli otwrcie porozmawiać z przedstawicielami różnych branż. Warsztaty, prezentacje oraz spotkania z ekspertami pozwoliły uczestnikom zdobyć cenne informacje dotyczące wyboru przyszłej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Uczniowie wzięli udział w praktycznych pokazach i krótkich kursach, które pomogły im lepiej zrozumieć specyfikę poszczególnych zawodów.
Udział w III Targach Kariery był dla uczniów nie tylko wartościowym doświadczeniem, ale także inspiracją do planowania swojej przyszłości.
Dziękujemy organizatorom za możliwość uczestnictwa i czekamy na kolejną edycję tego wydarzenia!
21
Wyniki konkursu ,,Najciekawsza zakładka do książki”
Konkurs zorganizowany przez bibliotekę szkolną cieszył się dużym zainteresowaniem, a jury miało nie lada zadanie, ponieważ prac konkursowych było bardzo dużo. Nagrody zakupiono w ramach promocji czytelnictwa ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Gratulujemy zwycięzcom!
Kategoria przedszkole 3,4,5 latki:
I miejsce Marcelina Sosnowska
II miejsce Klara Pokojska
III miejsce Oliwia Szczepańska
Kategoria zerówka i klasa 1:
I miejsce Antoni Siwy
II miejsce Aleksander Siwy
III miejsce Stanisław Szałkowski
Kategoria klasy 2 i 3:
I miejsce Maria Jabłońska
II miejsce Maja Kabacińska
III miejsce Wiktoria Czacharowska
Kategoria klasy 4-6:
I miejsce Jagoda Żebrowska
II miejsce Denys Stepaniuk
III miejsce Julia Kłosowska
Kategoria klas 7-8:
I miejsce Antonina Markowicz
Wyróżnienia:
Anastazja Jaskulska, Lena Gross-Zalewska, Nikola Pełka, Lilia Tengowska, Franciszek Hoffman, Aleksander, Jakub i Szymon Markuszewscy
1
Warsztaty ósmoklasistów w Zespole Szkół w Lubawie
W dniach 6 i 13 marca 2025 roku uczniowie klasy ósmej mogli zapoznać się z ofertą Zespołu Szkół w Lubawie skierowaną do osób zainteresowanych gastronomią, robotyką i elektryką. Grupa dziewcząt miała okazję uczestniczyć w zadaniach kulinarnych wykonywanych przez uczniów klasy III. Były to znakomite dania – pizzeki, carbonara i rogaliki, a w końcowym etapie przeprowadzona została ich degustacja.
Grupa chłopców z kolei brała udział w warsztatach, podczas których mogli korzystać z nowoczesnych technologii, jednocześnie zdobywając wiedzę i doświadczenie.
Warsztaty, które przebiegały w miłej atmosferze stwarzały ósmoklasistom okazję, by dowiedzieć się szczegółów na temat rekrutacji, praktyk oraz egzaminów końcowych.
Dziękujemy za zaproszenie!
24
Gminne Eliminacje Konkursu Recytatorskiego "Spotkania z poezją"
"Niektórzy lubią poezję..."
12.03.2025r. w naszej szkole odbyły się Gminne Eliminacje Konkursu Recytatorskiego "Spotkania z poezją" Patronat honorowy nad konkursem objął Wójt Gminy Wiejskiej Lubawa- Pan Tomasz Ewertowski. Swoje umiejętności zaprezentowało w sumie 34 uczniów z 7 szkół podstawowych Gminy Lubawa.
Komisja konkursowa w składzie: Ewa Kwiatkowska, Danuta Jaworska oraz Elżbieta Rutecka wyłoniło w każdej kategorii wiekowej po dwóch laureatów Grand Prix oraz przyznało wyróżnienia:
kategoria kl. I-III
Grand Prix- Iga Leduchowska - SP w Sampławie
Grand Prix- Józef Szauer - SP w Prątnicy
wyróżnienie- Olga Malinowska - SP w Tuszewie
kategoria kl. IV-VI
Grand Prix- Oliwia Liszewska - SP w Grabowie-Wałdykach
Grand Prix- Marlena Liberacka - SP w Złotowie
wyróżnienie- Franciszka Granacka - SP w Tuszewie
kategoria kl. VII- VIII
Grand Prix- Wiktor Wiraszka - SP w Tuszewie
Grand Prix- Olga Wiśniewska - SP w Złotowie
Najczęściej recytowanymi wierszami była twórczość Wisławy Szymborskiej. Obok poezji Noblistki wybrzmiały także utwory, m.in. Brzechwy, Tuwima, Kubiaka i Gałczyńskiego. Natomiast we fragmentach prozy obok autorów polskich pojawili się także pisarze z innych stron świata, jak na przykład amerykański pisarz John Green czy włoska autorka pisząca pod literackim pseudonimem Erin Doom.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy udziału w eliminacjach a zwycięzcom życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu!
64
Szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego "Spotkania z poezją"
11.03.2025r. w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego "Spotkania z poezją".
Do kolejnego etapu na szczeblu gminnym, zdobywając Grand Prix, zakwalifikowali się:
w kategorii kl. I-III
Amelia Ziółkowska, Olga Malinowska, Jan Kulwicki i Stanisław Zapora;
w kategorii kl. IV - VI
Franciszka Granacka, Anastazja Jaskulska i Anna Żuralska,
w kategorii kl. VII - VIII
Oliwia Rogalewska i Wiktor Wiraszka
Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom scenicznej odwagi i pięknych wystąpień.
Szczególne podziękowania dla wszystkich Pań zaangażowanych w sprawną organizację konkursu
Trzymamy kciuki za uczniów reprezentujących naszą szkołę podczas kolejnego etapu.
63
Mistrzostwa Gminy Lubawa w Piłce Siatkowej Chłopców Szkół Podstawowych
10.03.2025r. byliśmy gospodarzami Mistrzostw Gminy Lubawa w Piłce Siatkowej Chłopców Szkół Podstawowych. Cóż za emocje, oj działo się, działo ostateczne wyniki prezentujemy poniżej:
I miejsce - Szkoła Podstawowa w Sampławie
II miejsce - Szkoła Podstawowa w Tuszewie Brawo Panownie
III miejsce - Szkoła Podstawowa w Prątnicy
IV miejsce - Szkoła Podstawowa w Złotowie
V miejsce- Szkoła Podstawowa w Rożentalu
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom walecznych rozgrywek.
Specjalne podziękowania i gratulacje dla Pana Karola Malinowskiego.
Na koniec warto zacytować treść plakatu przygotowanego przez uczennice klasy 7, które serdecznie pozdrawiamy:
"Doping to fajny gest! Nasze Tuszewo najlepsze jest!"
2
,,Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć", czyli Dzień Dentysty w przedszkolu
W środę 5 marca obchodziliśmy w oddziałach przedszkolnych Dzień Dentysty. To nietypowe święto ma uświadomić dzieciom, jak ważna jest praca lekarza dentysty oraz codzienna higiena jamy ustnej. Dzięki stomatologom z Przychodni Dentystycznej ,,MC Uśmiech” w Prątnicy, którego właścicielką jest Pani Magda Chęć, mama jednego z wychowanków, spotkanie miało charakter edukacyjny, a dzięki nabytej wiedzy dzieci mogły zniwelować strach przed wizytą w gabinecie. Na zajęciach dowiedzieli się, na czym polega codzienna praca dentysty, jak prawidłowo dbać o zęby, jakie produkty są korzystne a jakich lepiej unikać.
Dzięki intersującej prezentacji uczestnicy dowiedzieli się wielu ciekawostek, aktywnie też odpowiadały na pytania. Chętne dzieci za zgodą rodziców skorzystały z profesjonalnego przeglądu dentystycznego, za co w nagrodę otrzymały drobne upominki. Najmłodsza grupa przygotowała także niespodziankę dla wspaniałych gości: wierszyk oraz laurki.
To był bardzo intersujący dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
Wszystkim dentystom składamy najserdeczniejsze życzenia. Dużo radości i satysfakcji
z wykonywanej pracy, aby dzięki Waszym wysiłkom pacjenci
wychodzili z gabinetów z pięknymi i zdrowymi
uśmiechami!Dziękujemy przede wszystkim wspaniałym lekarzom dentystom z Przychodni Dentystycznej ,, MC Uśmiech” w Prątnicy za poświęcony Nam czas i wspaniałe zajęcia.
98
Ocalić od zapomnienia …
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe upamiętniające członków antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia polskiego.
Ustanowione przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2011 roku, obchodzone jest corocznie dnia 1 marca. To data symboliczna, która nawiązuje do wydarzeń z dnia 1 marca 1951 roku, kiedy w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, rozstrzelano siedmiu przywódców Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Kierownictwo ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej od 1945 r. niezłomnie kontynuowało dzieło Armii Krajowej.
Podczas niecodziennej lekcji historii, uczniowie klas starszych uczcili pamięć wszystkich Bohaterów, którzy nieustępliwie działali na rzecz naszego kraju w trakcie II wojny światowej, a w kolejnych latach po jej zakończeniu – walcząc o wolność i niepodległość z okupantem niemieckim, a później radzieckim.
Lekcję historii przeprowadzili uczniowie z klasy VII i VIII. Trudne treści historyczne zaprezentowali w programie słowno - muzycznym pt. „Ocalić od zapomnienia”, który opracowała p. Dorota Zapora, nauczyciel historii.
Dla Wyklętych, którzy niezłomnie toczyli walkę o spełnienie marzeń pokoleń Polaków, uczestnicy szkolnego spotkania zaśpiewali niezakazane już dziś piosenki, poznali prawdę historyczną, o której przez długi czas w powojennej Polsce nie wolno było mówić.
10