W życiu każdego dziecka jest taki jeden szczególny dzień – 1.06! I w tym roku w naszej szkole ta wyjątkowa środa nie mogła obyć się bez hucznej imprezy
z okazji Dnia Dziecka. Nauczyciele i rodzice pod przewodnictwem p. Jolanty Kaczorowskiej i p. Karola Malinowskiego przygotowali dla swych pociech wiele atrakcji. Nawet niesprzyjające warunki pogodowe nie mogły zakłócić radości przeżywania tego wielkiego święta – zabawy na sali gimnastycznej były równie atrakcyjne, co te zaplanowane na świeżym powietrzu. Wszystkich ciepło powitała Pani Dyrektor, złożyła życzenia, a władzę w szkole przekazała Przewodniczącemu Samorządu Szkolnego. Uczniowie brali udział w licznych rozgrywkach, np. w piłce nożnej, przeciąganiu liny, bieganiu z kartką, slalomie
z piłką, skakaniu przez skakankę, a nawet robieniu baniek. Spotkanie uatrakcyjniła grupa taneczna przygotowana przez p. Dorotę Malinowską. Zarówno dla zapalonych sportowców, jak i dla ich wiernych kibiców przygotowano rożki z tak uwielbianym przez dzieci popcornem. Ale nie samą kukurydzą żyje człowiek, dlatego strażacy oraz rodzice zadbali o dostarczenie innych łakoci dla wszystkich dzieci - strażacy ufundowali lody, a rodzice pizzę. Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkowy długopis. Dzieci wróciły do domów w wyborowych nastrojach i krążą pogłoski, że z niecierpliwością czekają na kolejny ;)
Dzień Dziecka kl. 1-8
- 89
Warsztaty ,, Ze starego coś nowego”
W trakcie warsztatów, poprowadzonych pod czujnym okiem nauczycielki Pani Mai Grądzkiej, uczniowie krok po kroku odnawiali stare zużyte przedmioty, nadając im nowe życie. Przeszli przez cały proces od przygotowania mebla: rozkręcenia (jeśli to okaże się konieczne), usunięcia warstw kurzu i starych farb, poprzez fazę czyszczenia mebla:szlifowanie przy użyciu papieru ściernego i skrobaków, aż po upiększanie i stylizowanie: bejcowanie, malowanie, proste woskowanie i cieniowanie, używanie szablonów, przecierek aż po efekt końcowy -lakierowanie.
Uczniowie z niesamowitym zapałem i wielkim zaangażowaniem tworzyli przepiękne dzieła sztuki. Mamy zdolną młodzież i bardzo chętną do nowych wyzwań, co uważam za wielki sukces szkoły.
Wzajemna inspiracja i nauka gwarantowane!14
Stypendia Wójta Gminy Lubawa
30 maja 2022 r. podczas Sesji Rady Gminy Lubawa wójt Tomasz Ewertowski oraz przewodniczący Rady Gminy Jan Laskowski wręczyli wyróżniającym się uczniom kl. VIII pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Wśród grona najlepszych ze wszystkich gminnych szkół podstawowych znaleźli się również uczniowie naszej szkoły, tj. Julia Maćkiewicz, Karolina Gaweł oraz Szymon Karbowski.
Wszystkim stypendystom gratulujemy wysokich wyników w nauce i życzymy dalszych sukcesów w szkołach ponadpodstawowych.
Źródło - zdjęcia e-lubawa
Dzień Matki w kl. II
W Dzień Matki 26 maja uczniowie klasy II wybrali się z rodzicami do ośrodka edukacyjnego Pszczółka. Dzieci na początku przedstawiły program artystyczny: wiersze, piosenki i układ taneczny. Później wykonywały lampiony z drewna. Na koniec wszyscy wspólnie biesiadowali przy ognisku.
24
Przedszkolacy z wizytą w mieście Mikołaja Kopernika
25.05.2022r. przedszkolacy z grup 0A i 0B wraz ze swoimi rodzicami oraz starszym rodzeństwem wyruszyli w niezwykłą, rodzinną podróż do Torunia.
Na początku zawitali do barwnej krainy „ Manufaktury Cukierków”, gdzie po krótkim pokazie zamienili się w Małych Cukierników i z niewielką pomocą przygotowaliprzepiękne lizaki oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy. Później udali się na posiłek do restauracji McDonald`s, a następnie spacerem, podziwiając Starówkę Torunia, wyruszyli do Ogrodu Zoobotanicznego.Dla dzieci największą atrakcją okazało się karmienie uroczych kóz oraz podziwianie potężnego niedźwiedzia himalajskiego oraz egzotycznych węży.
Na zakończenie tego niezwykłego dnia uczestnicy wycieczki udali się do Kinder Parku, gdzie dzieci mogły skorzystać z trampolin, ścianki wspinaczkowej oraz małpiego gaju pełnego zjeżdżalni, kuleczek, tuneli i specjalnych torów. Dzieci były zachwycone, a ich uśmiech był największą nagrodą. To była niezwykła wycieczka pełna wrażeń, wzruszeń i radości.
83
Egzamin Ósmoklasisty
W dniach 24-27 maja 2022 r. uczniowie klasy ósmej naszej szkoły przystąpili do egzaminu. Podczas trzech dni ósmoklasiści zmagali się z zadaniami z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.
Cieszymy się, że do egzaminu przystąpili wszyscy nasi ósmoklasiści, a sam egzamin przebiegał spokojnie, w atmosferze sprzyjającej pracy nad rozwiązywaniem zadań z poszczególnych przedmiotów.
Trzymamy kciuki za wyniki każdego ucznia! Niech będą one przepustką do wymarzonych szkół ponadpodstawowych.
14
Apel w rocznicę urodzin św. Jana Pawła II
18 maja minęła 102. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II i apel poświęcony osobie papieża Polaka. Uczniowie VI klasy przedstawili główne wydarzenia z życia św. Jana Pawła II, a na koniec wszyscy uczniowie zaśpiewali ulubioną pieśń papieża „Barkę”.
Wyniki konkursu wiedzy o św. Janie Pawle II:
kl. I-III
- I miejsce – Piotr Kamiński kl. III, Milena Kruszewska kl. III
- II miejsce – Jakub Kowalkowski kl. III, Adrian Trzciński kl. II
Kl. IV-VI
- I miejsce – Natalia Karbowska kl. IV, Antonina Markowicz kl. V
- II miejsce – Magdalena Pawlik kl. VI
Kl. VII- VIII
- I miejsce – Malwina Kruczkiewicz kl. VII
- II miejsce – Antonina Dudek kl. VII, Kacper Pokojski kl. VII
20
XI Tydzień Świadomości Czerniaka
Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.
Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.
Bo w przedszkolu dobrze jest...
W przedszkolu dziecko uczy się przede wszystkim poprzez zabawę.
Zabawa jest jedną z ważniejszych aktywności, związanych zarówno z rozwojem społeczno-emocjonalnym, jak i poznawczym dziecka. Jest ona kluczowa dla prawidłowego rozwoju.
Za pośrednictwem zabawy dziecko zaspokaja wiele istotnych potrzeb: uczy się oddzielać rzeczywistość od wyobraźni, rozwija myślenie abstrakcyjne, ćwiczy podporządkowywanie się regułom i przechodzenie od spontanicznego działania do realizowania zaplanowanych wcześniej aktywności, uczy się regulacji emocji i prawidłowych reakcji w sytuacjach społecznych. W przedszkolu dzięki zajęciom, które odbywają się głównie w formie zabawy, dziecko rozwija zmysły, doskonali sprawność motoryczną, zdobywa wiedzę i rozwija mowę, a co za tym idzie - również myślenie. Wspólna zabawa daje poczucie wspólnoty i przynależności.
Zabawa jednoczy rodzinę, grupę w przedszkolu,
pozwala zbudować więzi, a dzieciom zapewnia
dobre samopoczucie i energię do eksploracji świata.
43
Turniej w piłkę ręczną o puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lubawie
12.05.2022 r. odbył się turniej w piłkę ręczną dziewcząt i chłopców o puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lubawie. Nasze drużyny zajęły II miejsce. Hanna Malinowska z kl. V została najlepszą zawodniczką w swojej drużynie, a Maciej Kolasa z kl. VIII otrzymał tytuł najlepszego strzelca turnieju.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych!
55
Sukcesy w Kangurze Matematycznym
Bardzo miło nam poinformować o sukcesach naszych uczniów w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”.
Laureatką konkursu została Olga Kulwicka, uczennica klasy IV, która uzyskała maksymalną liczbę punktów (120 pkt).
Wyróżnienia otrzymali:
Kruszewska Milena, uczennica klasy III,
Czacharowska Alicja, uczennica klasy IV,
Chęć Dorota, uczennica klasy VI,
Borowski Antoni, uczeń klasy VII,
Szwarc Cyprian, uczeń klasy VII.
W konkursie wzięło udział 34 uczniów naszej szkoły.
Laureatce oraz osobom wyróżnionym serdecznie GRATULUJEMY oraz życzymy kolejnych matematycznych sukcesów!
Finał V Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego im. Janusza Korzeniowskiego
W sobotę 7 maja trzy uczennice naszej szkoły: Blanka Jachowska z kl. VI, Patrycja Szczepańska z kl. VII oraz Oliwia Budzińska z kl. VIII wzięły udział w finale V Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego im. Janusza Korzeniowskiego, który odbył się w Warszawie. Znalazły się w grupie 103 finalistów konkursu, którzy zostali wyłonieni spośród 2,5 tys. młodych adeptów kaligrafii.
Miały dwie godziny, aby przepięknie napisać tekst: „Jeżeli dotychczas wędrowałeś po świecie z zatkanymi uszami i uśpionym umysłem, obudź się wreszcie!” J.R.R. Tolkien, „Powrót Króla".
To był dzień pełen wrażeń – oprócz zmagań konkursowych w planie wyjazdu znalazły się także: udział w festiwalu literackim „Umagicznienie” oraz spacer po ogrodach Wilanowa. Tego dnia zakończyła się również akcja „Przepisujemy Tolkiena". Podczas finału konkursu kaligraficznego można było podziwiać efekt pracy 13 tys. osób - ręcznie przepisane książki J. R. Tolkiena, w tym strony przepisane przez uczniów, rodziców i nauczycieli z naszej szkoły – to fragment zbioru opowieści „Sillmarillion” .
Nie cofniemy czasu ani nie powstrzymamy inwazji komputerów, ale chcemy przypomnieć ludziom, że istnieje pewne narzędzie - odręczne pismo, które nadal potrafi zachwycić i zbudować most prowadzący do drugiego człowieka – takie hasło przyświeca organizatorom konkursu. Mamy nadzieję, że sukces dziewcząt stanie się inspiracją dla kolegów i koleżanek do zainteresowania się tą dzieciną sztuki.
Serdecznie gratuluję Finalistkom i ich Rodzicom sukcesów i życzę kolejnych w następnym roku.
Magdalena Kowanda
8
Wycieczka klasy VI do JUMP WORLD - parku trampolin
Klasa VI odbyła wycieczkę do parku trampolin Jump World w Ostródzie
z wychowawczynią klasy panią Mają Grądzką i opiekunem wycieczki panią Beatą Kowalkowską.Ruch na trampolinach jest najlepszą formą ogólnego rozwoju fizycznego dzieci.
Zapewnia ogromną dawkę akrobacji i wysiłku fizycznego. Dla klasy VI była to świetna zabawa ruchowa i akrobatyczna pod okiem instruktora. Uczniowie również grali w piłkę nożną, pokonali tor ninja, tor parkour oraz zeskakiwali
z trampoliny, lądując miękko na ogromnej poduszce powietrznej.Po trampolinach uczestnicy wycieczki udali się na spacer po molo nad jeziorem, a w drodze powrotnej udali się na przekąskę do Mc Donald`s.
15
Międzynarodowy Dzień Strażaka
Międzynarodowy Dzień Strażaka, to święto obchodzone corocznie 4 maja.
Dzień ten został poświęcony strażakom w hołdzie za ich trud i narażanie swojego życia, gdy podczas akcji ratują życie i mienie innych.Przedszkolaki miały dziś okazję odwiedzić sąsiadującą ze szkołą remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuszewie, by zapoznać się z pracą strażaka.
Panowie strażacy zaprezentowali ubrania specjalne, o niskim stopniu palności, które chronią ich w czasie akcji gaśniczych. Opowiadali również o innych akcjach, do których wzywana jest straż pożarna. Okazało się, że często bywają pierwsi na miejscu wypadków komunikacyjnych. Strażacy zademonstrowali dzieciom sprzęt ratowniczy będący na wyposażeniu wozu strażackiego. Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudził wóz strażacki, do którego mogły wejść, włączyć sygnały ostrzegawcze, a nawet pojechać na krótką przejażdżkę.
Ogromną atrakcją była prezentacja motopompy oraz węży strażackich, wtedy każde dziecko mogło poczuć się jak strażak, polewając wodą z węża.
Pokaz zakończył się włączeniem syren alarmowych, którymi jeszcze do niedawna wzywano strażaków na akcje. Dziś służą do tego komunikaty telefoniczne.
Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie wartościowym spotkaniem, nawet część z nich postanowiła w przyszłości podjąć tak odpowiedzialną pracę
i zostać strażakami.81
Wiktor Wąsikowski II Wicemistrzem Polski
W dniach 22-24 kwietnia odbył się Finał Mistrzostw Polski modeli zdalnie sterowanych. Zawody odbyły się w miejscowości Zawadzkie w województwie opolskim i była to ostatnia - szósta runda weekendowa podczas sezonu halowego trwającego od października 2021 roku do 24 kwietnia 2022 roku. Runda ta wyłoniła najlepszych zawodników z całej Polski w różnych klasach modeli zdalnie sterowanych. Doświadczeniem i dużą determinacją walki o jak najlepsze miejsce w wyścigach wykazał się uczeń naszej szkoły Wiktor Wąsikowski z klasy IV. Uzyskał tytuł II Wicemistrza Polski (kategoria junior w klasie modeli typu stock 13,5). Klasa tych modeli to pojazdy typu DTM z napędem na 4 koła, które rozpędzają się do 60 km/h. Sumienne przygotowanie oraz systematyczna praca Wiktora pozwoliły na zdobycie tak wysokiego wyniku. Gratulujemy!
W przeddzień Majowego Święta
Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klasy czwartej pod kierunkiem nauczyciela historii przygotowali niecodzienną lekcję historii.
Wehikułem czasu przenieśliśmy się do XVIII wieku, dlatego niektórzy uczniowie klas starszych wykazali się pomysłowością i zaprezentowali stroje społeczeństwa dawnej Rzeczypospolitej.
Ale zanim w naszej szkole zabrzmiały słowa: „Witaj Maj, Trzeci Maj!”, poznaliśmy sąsiadów, którzy w 1772 roku dokonali I rozbioru naszej ojczyzny.
O próbie naprawy rządów w naszym kraju i działaniach podjętych dla ocalenia Rzeczypospolitej opowiedział zaproszony z zaświatów wyjątkowy gość - ostatni król Polski -Stanisław August Poniatowski. Podczas konferencji prasowej władca odpowiadał na pytania dziennikarzy, wyjaśniał ważne kwestie związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.
Odwołując się do współczesnych metod nauczania, ta wyjątkowa lekcja historii miała charakter warsztatowy. Powołana na tę okoliczność szkolna orkiestra pod batutą pani Doroty Zapory przygotowała oprawę muzyczną. Uczestnicy lekcji odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, a przy akompaniamencie muzyków poznali także melodię i słowa „Roty” oraz pieśni „Witaj, majowa jutrzenko”. W przeddzień majowego świętowaliśmy naszą wolność i niezależność, śpiewając pieśni patriotyczne, które powstały w trudnych czasach naszej Rzeczypospolitej.
26
Finaliści Konkursu Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty
Organizowane przez kuratoria oświaty konkursy przedmiotowe co roku cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów szkół podstawowych. Sprzyjają pogłębianiu wiedzy, rozwijają zainteresowania i twórcze myślenie. Co więcej, otwierają drzwi do przyszłości.
Mamy przyjemność ogłosić, że w tym roku szkolnym uczniowie klasy ósmej, Wojciech Sikorski oraz Dominik Zakrzewski, zostali finalistami Konkursu Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty z matematyki. Uczniów przygotowywała p. S. Kulwicka. Finalistom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!