W ramach Światowego Dnia Jabłka, który przypada 28 września, uczniowie drugiej i piątej klasy wraz z wychowawcami udali się do pobliskiego sadu jabłoniowego państwa Zaporów. Dzieci z pełnym zapałem zbierały soczyste i pełne witamin jabłka, z których w domu przygotowywały soki, szarlotki oraz inne desery. Zebrane owoce przez najbliższe dni z pewnością posłużą dzieciom jako zdrowa przekąska. Natomiast w klasie 5-tej będą pomocą dydaktyczną podczas poznawania budowy wewnętrznej owoców roślin okrytonasiennych.
Światowy Dzień Jabłka
- 33
Wybory Samorządu Uczniowskiego
We wrześniu w naszej szkole tradycyjnie odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. W tym roku kandydaturę zgłosiło dwóch uczniów. Po kilkudniowej kampanii wyborczej i obietnicach kandydatów, jeden z nich wycofał swoje zgłoszenie i tym sposobem oddał głos rywalce. Tegoroczną przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Malwina Kruczkiewicz z ósmej klasy, zastępcą został Jakub Wojdat, natomiast na sekretarza powołano Patrycję Szczepańską również z klasy ósmej .
Nowej władzy gratulujemy i życzymy wytrwałości w spełnianiu wyborczych obietnic.
Dzień Chłopaka
Dnia 30 września w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Samorząd Uczniowski zafundował chłopcom wiele atrakcji, ku zaskoczeniu przeprowadzone zostały wybory Mistera Szkoły. Najpierw dziewczęta oddały głos na najsympatyczniejszego chłopaka ze swojej klasy. Drogą eliminacji do konkurencji finałowych wyłoniono dwóch kandydatów z największą liczbą głosów. Chłopcy musieli wykazać się znajomością wiedzy o damskiej kosmetyczce i garderobie. Następnie wzięli udział w zadaniu sportowym oraz ukończyli test ze znajomości lektur. Musieli przede wszystkim zaskoczyć i oczarować publiczność urokiem osobistym i prezencją. Jury wybrało Mistera Szkoły, I Wicemistera, II Wicemistera, Mistera Publiczności oraz Mistera Obiektywu.
1
Występ mażoretek
Dnia 27 września 2022 roku gościliśmy w naszej szkole grupę mażoretek działającą w Stowarzyszeniu Miejskiej Orkiestry Dętej w Lubawie. Zaprezentowała ona kilka układów tanecznych z ciekawą choreografią. Zachęcała naszych uczniów do zapisów, ponieważ nabór jest prowadzony w dwóch kategoriach: do grupy mażoretek oraz orkiestry dętej działającej w Miejskim Ośrodku Kultury w Lubawie.
Nie umknął naszej uwadze fakt, iż w grupie mażoretek są uczennice Szkoły Podstawowej w Tuszewie, które trenują już od wielu lat. Obecnie jest to Wiktoria Sternicka z klasy V- tej oraz dziewczęta z siódmej klasy: Blanka Jachowska, Taisa Raszkowska, Natalia Urbańska, Zuzanna Gaweł.25
Święto Ziemniaka w naszej szkole!
Dnia 24.09.2022 r. w Szkole Podstawowej w Tuszewie świętowaliśmy Dzień Pieczonego Ziemniaka. Jesienna impreza była świetną okazją do wspólnej zabawy oraz bliższego poznania tego wyjątkowego warzywa.
Uroczyste powitanie gości odbyło się na sali gimnastycznej, gdzie dyrektor szkoły pani Lucyna Jabłońska odczytała krótką bajkę na temat historii ziemniaka i tym samym rozpoczęła imprezę. Następnie przyszedł czas na występy dzieci. Nasi podopieczni - przedszkolacy, najmłodsi uczniowie aż po ósmoklasistów prezentowali przygotowane specjalnie na tą uroczystość piosenki, wiersze, inscenizacje oraz skecze. Ciekawych pomysłów na występy związane z ziemniaczaną tematyką było bardzo wiele. Ponadto zaproszeni goście mieli okazję wziąć udział w licytacjach, które odbywały się pomiędzy występami. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Atrakcyjne vouchery oraz inne przedmioty podarowane przez sponsorów zachęcały do udziału w rywalizacjach o nagrody. Oprócz przepięknej scenografii na sali gimnastycznej przygotowane były stoiska dla dzieci: malowanie twarzy, tatuaże, kącik zabaw oraz wystawy prac plastycznych i stoisko OZE – Expom Kurzętnik.
Kolejną atrakcją sobotniego popołudnia był cykl konkurencji i zabaw, w których brali udział uczniowie, rodzice bądź zaproszeni goście. W programie ,,Tak się bawi Tuszewo’’ należało m.in. wykazać się wiedzą na temat seriali. Podczas zabaw z tytułowym ziemniakiem przydatne były umiejętności kulinarne w konkurencjach tj. obieranie czy tarcie ziemniaków. Teleturniej ,,Jaka to melodia?’’ wymagał znajomości tytułów znanych kultowych piosenek. Nie zabrakło również konkurencji sportowych i zawodów przeciągania liny. Początkowa nieśmiałość uczestników ostatecznie przerodziła się w wielkie zaangażowanie i radość
z udziału w zabawach.Niewątpliwą niespodzianką podczas Święta Ziemniaka był również niezwykły pokaz magii Dawida Pruchniewskiego, absolwenta szkoły, który oczarował wszystkich swoim talentem. Odbył się także pokaz gimnastyczny, podczas którego swoje sportowe talenty zaprezentowały uczennice klasy trzeciej, Kornelia Markowicz i Zofia Krajewska. Ich pokaz umiejętności sportowych i trudne akrobacje wzbudziły ogromny podziw wśród widowni.
Podczas festynu nie mogło zabraknąć loterii fantowej oraz kawiarenki, w której serwowano przepyszne ciasta. Królowały również dania z ziemniaków. Przygotowane przez rodziców potrawy brały także udział w konkursie kulinarnym, a zapach przygotowanych dań z ziemniaków roznosił się po całej szkole.
Święto Ziemniaka trwało do późnego wieczora. Był to dzień pełen atrakcji
i niezapomnianych wrażeń. Wszystkim uczniom, rodzicom, sponsorom oraz osobom zaangażowanym w pomoc i organizację tego wspaniałego przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że zebrane fundusze pozwolą zrealizować marzenia naszej szkoły oraz pomogą w dążeniach do określonych celów.185
Dzień Przedszkolaka
Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy wrzesień kończy się, od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka.
Jest takie ważne święto, które nazywamy Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka,
a obchodzimy je dnia 20 września. Święto to zostało ustanowione dla podkreślenia wagi edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci.Tego dnia w sali gimnastycznej na dzieci czekały liczne atrakcje sportowe, taneczne oraz zagadki.
Wszystkim przedszkolakom życzymy uśmiechu, aby gościł na ich twarzach każdego dnia, nie tylko od święta.
103
Wizyta w miejskim schronisku w Ostródzie nagrodą w konkursie literackim
W czerwcu 2022 roku dwie uczennice Szkoły Podstawowej w Tuszewie zostały nagrodzone w konkursie literackim „Historie schroniskiem pisane”, który był organizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. Zuzanna Gaweł i Magdalena Pawlik otrzymały wówczas nagrody rzeczowe. Dodatkową nagrodą był wyjazd do miejskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt w Ostródzie, który odbył się dnia 12.09.2022 roku. Uczestnicy wyjazdu poznali historie życia zwierząt tam przebywających oraz doświadczyły pierwiastów wolontariatu, wychodziły z psami na spacer. Wizyta
w schronisku była lekcją wrażliwości, miłości i szacunku do zwierząt.2
Dzień Pieczonego Ziemniaka
Serdecznie zapraszmy !
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23
Dnia 1 września 2022 roku na sali gimnastycznej odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Tuszewie Lucyna Jabłońska przywitała licznie zgromadzonych uczniów, rodziców oraz pracowników.
Wszystkim uczniom oraz nauczycielom życzymy wytrwałości oraz satysfakcji z wykonywanych zadań i realizacji wyznaczonych celów w nowym roku szkolnym.
Powodzenia.
28
Inauguracja roku szkolnego 2022/23
Zapraszamy.
Komunikat dla Rodziców pierwszoklasistów
Serdecznie zapraszamy.
Wakacyjne zabawy przedszkolaków - fotorelacja
- 95
Wyniki egzaminu ósmoklasisty
Tegorocznym ósmoklasistom gratulujemy!
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021-2022
24 czerwca 2022 r. w hali sportowej naszej szkoły zebrała się cała społeczność szkolna, aby pożegnać mijający rok szkolny.
Pani dyrektor Lucyna Jabłońska wspólnie z wychowawcami klas wręczyła wyróżniającym się uczniom świadectwa oraz nagrody, a rodzicom listy gratulacyjne.
Natomiast klasa III u progu kl. IV pożegnała się ze swoją wychowawczynią piosenką „Tyle było dni…’’.
26
Uroczystość pożegnania klasy 8
,,Non scholae sed vitae discimus’’ - ,,Uczymy się dla siebie, nie dla szkoły’’ – takie słowa towarzyszyły ósmej klasie podczas oficjalnego pożegnania, które odbyło się 23.06.2022r.
Uroczystość rozpoczęto od poloneza w wykonaniu tegorocznych absolwentów. Następnie klasa 7. na zorganizowanej przez siebie ,,gali oskarowej’’ wręczyła każdemu starszemu koledze upominek, który symbolizował jego samego. Były obrączki dla papużek nierozłączek czyli koleżanek, które nie odstępowały siebie na krok, a także kot dla ucznia, który chodził swoimi ścieżkami i zdarzało mu się czasami szerokim łukiem omijać szkołę. Te i inne upominki wywołały wiele uśmiechu i miłych wspomnień u zebranych gości.
Kolejnym elementem uroczystości były podziękowania za trud i wysiłek włożone w wychowanie i edukację skierowane przez ósmoklasistów w stronę pani dyrektor, wychowawcy, nauczycieli i pracowników szkoły. Miłym akcentem była również prezentacja multimedialna przedstawiająca historię uczniów na przestrzeni lat spędzonych w szkole, a także piosenka pt. „Szkoła” wykonana w języku ukraińskim przez uczennicę klasy ósmej, która dołączyła, podobnie jak jej kolega, do klasy w marcu tego roku.
Absolwenci szkoły w czasie uroczystego apelu odebrali nagrody książkowe za wzorowe zachowanie i bardzo dobre wyniki w nauce oraz za osiągnięcia sportowe.
Natomiast tegoroczna nagroda dyrektora szkoły ,,Złota Jabłoń’’ trafiła do Wojciecha Sikorskiego.
Rodzice absolwentów przygotowali również dla swych dzieci upominki
w postaci koszulek ze specjalnym nadrukiem, na których mogli później wzajemnie składać pamiątkowe podpisy.Po części oficjalnej przyszedł czas na poczęstunek przygotowany przez rodziców absolwentów oraz wspólną zabawę przy muzyce.
62
„Historie schroniskiem zapisane"
Organizatorem konkursu literackiego „Historie schroniskiem zapisane" jest Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich.
Konkurs miał na celu m.in. wsparcie czworonożnych podopiecznych ze schronisk w Iławie i Ostródzie, a organizator, poza wyłonieniem najciekawszych prac i nagrodzeniem laureatów konkursu, zobowiązał się również do przekazania schroniskom specjalistycznej karmy.
Nadesłano 34 teksty. Dwie uczennice z naszej szkoły napisały wspaniałe opowiadania, których walory literackie zostały docenione:
- Magdalena Pawlik za pracę „Wyjątkowy przyjaciel w święta” została wyróżniona
- Zuzanna Gaweł, autorka tekstu pt. „Daktyl”, zajęła I miejsce!
Ogólnopolski Konkurs Geograficzny GEO-PLANETA
Uczniowie klasy 7. wzięli udział w konkursie geograficznym GEO-PLANETA. Konkurs odbył się w kategoriach: test wiedzy i praca indywidualna. Patrycja Szczepańska otrzymała wyróżnienie w kategorii pracy indywidualnej. Wykonała pracę plastyczną pt. ,,Zjawiska atmosferyczne i ich skutki”.
GRATULACJE
Wernisaż
24 czerwca odbył się wernisaż przygotowany przez Panią Maję Grądzką. Była to wystawa prac uczniów Szkoły Podstawowej w Tuszewie pt. „Nasza sztuka”. Prezentowane dzieła to wynik pracy uczniów klas IV- VIII oraz uczniów kółka plastycznego ,,Kolorowe kredki”, którzy uczęszczali na zajęcia artystyczne realizowane przez Panią Maję Grądzką.
Oprócz obrazów na wystawie odbył się też pokaz odnowionych przedmiotów
z projektu „Ze starego coś nowego” – były to stare krzesła, którym nadano nowe życie.9
II miejsce w Drużynowych Biegach Przełajowych
22.06.2022 r. odbyły się Drużynowe Biegi Przełajowe w Tuszewie. Do rywalizacji przystąpiły 4 drużyny. Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
I msc. SP w Prątnicy
II msc. SP w Tuszewie
III msc. SP w Złotowie
IV msc. SP w Rożentalu
Wszystkim gratulujemy!
24
„Lekcje z emocjami. Jak dbać o swój nastrój?” w klasie V
Uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią, p. Magdaleną Kowandą, zakończyli roczną pracę w projekcie „Lekcje z emocjami. Jak dbać o swój nastrój?” pod patronatem Fundacji Uniwersytet Dzieci.
Dzięki zajęciom realizowanym w ramach godzin wychowawczych uczniowie rozwijali samoświadomość i inteligencję emocjonalną, biorąc udział w aktywnościach, podczas których rozpoznawali, oswajali i wyrażali własne emocje. Poznali także strategie radzenia sobie z nimi, dzięki czemu rozwinęli empatię, wrażliwość i umiejętność współpracy.
2