Realizację szkolnej wycieczki rozpoczęliśmy w Strzelnie. W bazylice Świętej Trójcy podziwialiśmy liczne ołtarze, ale szczególną uwagę poświęciliśmy ołtarzowi Krzyża Świętego, który jest największym relikwiarzem w Polsce i jednym z największych na świecie. Umieszczono w nim aż 658 relikwii różnych świętych i męczenników, a najcenniejsze są relikwie Krzyża Świętego. W ołtarzu znajduje się słynący łaskami XIV-wieczny krucyfiks - unikatowa rzeźba gotycka, niezwykle wymowny wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego. Nie musieliśmy organizować wycieczki do Hiszpanii czy do Włoch, aby podziwiać romańskie kolumny z personifikacją cnót i przywar ludzkich. W Strzelnie, romańskim miasteczku, zobaczyliśmy dwie takie kolumny - pod kierunkiem kustosza sanktuarium z płaskorzeźb odszyfrowaliśmy nazwy zalet i wad ludzkiego charakteru. Te cenne zabytki architektoniczne można podziwiać jeszcze tylko w dwóch katedrach na świecie.
Nasz podziw wzbudziła także Rotunda Św. Prokopa - jedna z najstarszych romańskich świątyń w Polsce. Do drugiej połowy XVIII wieku świątynia funkcjonowała p.w. Św. Krzyża, za czasów wojen napoleońskich służyła jako spichlerz, następnie jako dzwonnica, a podczas II wojny światowej Niemcy zrobili z kościoła magazyn. Grube romańskie mury świątyni wytrzymały moc podłożonych przez Niemców materiałów wybuchowych, a my śpiewając wspólnie „Barkę”, przekonaliśmy się także o wyjątkowej akustyce największej romańskiej rotundy w Polsce.
Zwiedzanie Gniezna rozpoczęliśmy na Placu Św. Wojciecha w miejscu, gdzie była odprawiana przez Jana Pawła II msza święta. Po spacerze uliczkami stolicy pierwszych Piastów udaliśmy się do Katedry na Wzgórzu Lecha. Srebrny relikwiarz Św. Wojciecha, pomnik Prymasa Tysiąclecia - kardynała Stefana Wyszyńskiego, Drzwi Gnieźnieńskie - komiks z XII wieku, wnętrze i zabytki świątyni, przypominają o ważnych wydarzeniach w dziejach Kościoła i państwa polskiego.
Z grodu, w którym odbyła się koronacja pierwszych pięciu królów Polski, udaliśmy się do warownej osady w Biskupinie. Tu odkrywaliśmy ślady dawnego osadnictwa od epoki kamienia po wczesne średniowiecze.
Po obiadokolacji wzięliśmy udział w warsztatach, które przybliżyły informacje o życiu i pracy w gospodarstwach domowych w minionych wiekach. W miłej atmosferze z uśmiechami na twarzach zakończyliśmy dzień spotkania z żywą historią.
Śladami pierwszych Piastów wędrowało 47 uczniów z naszej szkoły pod opieką wychowawczyń p. Magdaleny Kowandy, p. Izabeli Zapory oraz p. Lidii Karbowskiej. Wędrując Szlakiem Piastowskim uczniowie mieli okazję powtórzyć, utrwalić i pogłębić wiedzę zdobytą na lekcjach historii .
Zapora Dorota