Dnia 14 listopada 2022 roku klasa VI wraz z wychowawcą panią Małgorzatą Raszkowską wybrali się na wycieczkę do Torunia. Była to forma spędzenia wspólnie czasu oraz klasowego zintegrowania poprzez elementy wypoczynku i wspaniałej zabawy. Klasa zwiedziła Interaktywne Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, gdzie doświadczyli sztuki drukarskiej. Na warsztatach uczniowie ćwiczyli kaligrafię, a także wykonywali papier, czerpiąc go z kadzi papierniczej za pomocą sita. Kolejną atrakcją była zabawa plenerowa tzw. TRInO, czyli Turystyczno – Rekreacyjna Impreza na Orientację, która pozwala poznać walory turystyczno – krajoznawcze poszczególnych miejsc. Pomysłodawczynią była pani Marzena Kolasa, która wręczyła uczestnikom mapy Rynku Nowomiejskiego w Toruniu. Zadaniem grup było odszukanie elementów znajdujących się na budowlach, znakach, wystawach, posągach i oznaczeniu ich na mapie. Klasa miała ogromną frajdę z poszukiwań, z zapałem i podekscytowaniem pracowali w zwartych grupach. Następnie udaliśmy się do Manufaktury Cukierków, gdzie poznaliśmy etapy powstawania słodyczy, od wylania karmelu, jego barwienia do tworzenia smaków. Na warsztatach uczniowie mogli własnoręcznie przygotować własne lizaki, a na zakończenie otrzymali imienne dyplomy. Oczywiście na wycieczce nie mogło zabraknąć wrażeń, jakie towarzyszyły wizycie w Jump Arenie. Wszelkie akrobacje i piruety były wykonywane przez podopiecznych pod okiem instruktorów. Po godzinnych ćwiczeniach klasa udała się do autokaru i z pięknymi doświadczeniami i wspomnieniami opuściliśmy Toruń.
Wycieczka integracyjna do Torunia
- 189
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
Dnia 16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Nasza szkoła obchodziła go pod hasłem ,,Wszyscy jesteśmy u siebie”. Na spotkanie zorganizowane przez panią Małgorzatę Kozłowską przyjechali do szkoły uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Nowego Miasta Lubawskiego z opiekunem Panią Barbarą Pruchniewską.
Pani dyrektor Lucyna Jabłońska powitała serdecznie wszystkich zgromadzonych gości i podkreśliła, iż tolerancja rozumiana jako czynna akceptacja musi być nauczana od najmłodszych lat.
Zaproszeni goście opowiedzieli o sobie i o swojej codzienności. Zaciekawieni uczniowie słuchali, w jaki sposób prowadzić auto będąc osobą niepełnosprawną. Widzowie owacyjnie dopingowali uczestników podczas swoich autoprezentacji. Podopieczni Warsztatów Terapii pochwali się także swoimi przepięknymi pracami. Na koniec spotkania zaproszeni goście poczęstowali uczniów i nauczycieli przepysznymi piernikami, które samodzielnie wypiekli i ozdobili.
Każda okazja jest dobra, aby wykazać się życzliwością, szacunkiem i otwartością na innych. Chwile spędzone w tak miłym towarzystwie na długo zapiszą się w pamięci uczniów, nauczycieli, a także zaproszonych gości.
34
Projekt „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry
Jedną z najciekawszych powiastek filozoficznych z kanonu literatury szkolnej jest „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry. Znajduje się ona na półce lektur klasy VIII. Książka cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na treści moralistyczne i filozoficzne, w których poruszane są kwestie miłości, przyjaźni, smutku i cierpienia. W związku z powyższym został wdrożony projekt przygotowania plakatu. Uczniowie wykazali się znajomością lektury, kreatywnością, wrażliwością, a nawet subtelnością. Na szczególną uwagę zasługuje praca grupowa Patrycji Szczepańskiej, Antoniny Dudek i Karoliny Licznerskiej.
Sukces w Powiatowym konkursie fotograficznym ”Myślę o swoim zdrowiu więc nie palę tytoniu”
Ogromne brawa dla Alicji Czacharowskiej, uczennicy klasy V, która zajęła I miejsce w powiatowym konkursie fotograficznym, przeznaczonym dla uczniów wszystkich klas piątych o tematyce „Myślę o swoim zdrowiu więc nie palę tytoniu”. Konkurs zorganizowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Iławie w celu propagowania zdrowego stylu życia, wolnego od palenia papierosów. Prace oceniane były na etapie szkolnym oraz powiatowym. Wyróżnienie otrzymała również Natalia Karbowska, która wraz z Alicją odebrały nagrodę dnia 17 listopada, czyli w dniu kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.
Serdecznie Gratulujemy !!!
3
Szkoła do Hymnu
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości społeczność Szkoły Podstawowej w Tuszewie pod opieką pani Doroty Zapory wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „ Szkoła do hymnu”.
Uczniowie, przedszkolacy, przedstawiciele grona pedagogicznego uroczyście odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób razem uczciliśmy pamięć Tych, dzięki którym dziś żyjemy w wolnej, suwerennej i niepodległej Rzeczypospolitej.
Akcja kasztanobranie
Na przestrzeni października i listopada bieżącego roku odbyła się w szkole akcja kasztanobranie pod kierunkiem Pani Mai Grądzkiej, koordynatora zbiórki.
Kasztanowce są w Polsce drzewami często spotykanymi. Przekonali się o tym uczniowie klas IV-VII, którzy dostarczali kasztany do szkoły. Akcja ,,Pomóżmy kasztanowcom” ma na celu uzdrowienie kasztanowców, które atakowane są przez szrotówka kasztanowcowiaczka. W walce ze szrotówkiem pomaga nam modraszka – gatunek niewielkiej sikory.
Dzięki zaangażowaniu uczniów zostaną zakupione budki lęgowe dla sikor, które są naturalnym wrogiem szrotówka. Nagrodą za zbiór kasztanów były pieniądze, za które zakupimy klej dla Szkolnej Księgi Guinnessa do wykonania łańcucha choinkowego.
Dzień Zdrowego Śniadania
Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie. To dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, siłę do zabawy i lepszą koncentrację podczas lekcji. Dlatego, podobnie jak w ubiegłym roku, w dniach 8 i 9 listopada uczniowie naszej szkoły radośnie świętowali Dzień Zdrowego śniadania. Wszyscy z wielkim entuzjazmem zaangażowali się w realizację tej kolorowej i prozdrowotnej akcji, która jest także częścią projektu ,,TRZYMAJ FORMĘ’’.
89
Sukces wokalny Hanny Malinowskiej
Wielkie brawa dla Hanny Malinowskiej uczennicy klasy VI, która zajęła
I miejsce w XV Międzywojewódzkim Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej
w kategorii uczniów klas IV - VI, który odbył się w Nowym Mieście Lubawskim.Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Wyjazd klas I-III oraz VIII na spektakle teatralne
Dnia 8 listopada uczniowie klas I-III oraz klasa VIII wybrali się w kulturową podróż do Miejskiego Ośrodka Kultury w Lubawie. Dla uczniów klas I-III wystawiony został spektakl teatralny pt. ,,Mała, zielona planeta’’, natomiast dla ósmoklasistów ,,Balladyna’’. Na scenie wystąpili znakomici wrocławscy aktorzy z teatru ,,Artenes’’.
Przedstawienie teatralne przygotowane dla młodszych uczestników wyjazdu poruszało bardzo ważne i aktualne problemy współczesnego świata oraz kształtowało postawy proekologiczne, ważne dla dzieci. Promowane były takie wartości jak: szacunek dla przyrody, dbałość o porządek, odpowiedzialność za wspólne dobro i świadomość ogólnego wpływu na otaczające środowisko. Dzieci przyswoiły wiedzę o segregacji śmieci oraz funkcjonowania i dbania o planetę Ziemię, tak aby była zielona, piękna i czysta.
Uczniowie klasy VIII mieli okazję obejrzeć współczesną adaptację "Balladyny" Juliusza Słowackiego, która należy do kanonu polskiej literatury dramatycznej. Spektakl został wystawiony w wersji tradycyjnej baśń, w której romantyczna dla ówczesnej epoki fantazja przenikała wydarzenia świata realnego. Dzięki pięknej scenerii, nowoczesnym technikom nagłośnieniowym oraz wysublimowanej grze aktorskiej mogliśmy nakreślić portret psychologiczny głównej boharetki. Żywiołowa akcja oraz elementy ironii i sarkazmu w wypowiedziach aktorów towarzyszyły nam do końca spektaklu.
Adaptacje wzbudziły zachwyt szkolnej publiczności ze względu na idealizm przekazu oraz wykreowaną grę aktorską.
2
Bajkowy bal w oddziałach przedszkolnych
Dnia 7 listopada 2022 roku dzieci z oddziału przedszkolnego w Tuszewie obchodziły „Dzień postaci z bajek”. Z tej okazji odbył się bal, na który dzieci przyszły poprzebierane. Przed uroczystością Szkolne Koło Wolontariatu przygotowało dla nich niespodziankę, a mianowicie przedstawienie pt. „Rzepka”, które wywołało wiele radości i cieszyło się dużym zainteresowaniem. Na balu było wiele atrakcji: tańce przy wesołej muzyce z dziecięcego repertuaru, odbył się quiz znajomości bohaterów popularnych bajek dla dzieci oraz inne konkurencje, których tematem przewodnim były bajki. Dzieci układały puzzle, grały w domino czy ozdabiały swoje twarze. Nie zabrakło konkurencji zręcznościowych, takich jak mini mecz w latającą piłkę nożną, rzut piłeczką do celu, tor przeszkód czy zjadanie ciastek zawieszonych na sznurku. Dzieci pozowały do pamiątkowych zdjęć w bajkowych fotobudkach. Na zakończenie „Dnia postaci z bajek” przedszkolaki udały się do swoich klas na słodki poczęstunek.
211
Pasowanie na Przedszkolaka
Dnia 4 listopada 2022 roku trzylatki i czterolatki z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Tuszewie obchodziły wyjątkowy dzień, a mianowicie "Pasowanie na Przedszkolaka". Była to bez wątpienia niezapomniana uroczystość w życiu wszystkich maluszków uczęszczających do przedszkola. Na uroczystości nie zabrakło również rodziców, rodzeństwa oraz Pani Dyrektor Lucyny Jabłońskiej. Grono przedszkolaków miało okazję pierwszy raz wystąpić przed publicznością. Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze oraz akompaniowały na instrumentach. Występ dzieci wzbudził ogromne emocje wśród rodziców, którzy patrzyli z dumą na swoje pociechy. Dzieci wygłosiły słowa przysięgi, a następnie za pomocą zaczarowanego ołówka odbyło się uroczyste pasowanie przedszkolaków przez Panią Dyrektor. Na pamiątkę dzieci otrzymały przepiękne dyplomy oraz upominki, które będą im przypominać o wydarzeniu.
76
Przedszkolaki w Hullo
Wtorkowy dzień był pełen wrażeń dla dzieci z oddziału przedszkolnego w Tuszewie. Przedszkolaki spędziły czas w sali zabaw Rodzinnego Centrum Integracyjnego Hullo w Fijewie. Korzystały tam z trójpoziomowego toru przeszkód, zjeżdżalni, ścianki wspinaczkowej, trampolin i basenów z piłeczkami. Dzieci dobrze się bawiły, a aktywność fizyczna była dla nich formą spędzenia czasu.
24
Makiety pałacu Posejdona
Dnia 26 października 2022 roku w ramach lekcji języka polskiego, uczniowie klasy piątej prezentowali makiety pałacu Posejdona. Tematem pracy był projekt królestwa władcy mórz w oparciu o wcześniejszą przeprowadzoną lekcję pt. "Jak wygląda pałac władcy mórz?"
Uczniowie idealnie odwzorowali fotografię królestwa Posejdona wykonując makiety 3D. Wykazali się wielką kreatywnością i zrozumieniem tematu. Prace były wykonane różnymi metodami. Pałac Posejdona otaczał sad, w którym znajdowały się drzewa ze złotymi jabłkami. Były to formy ręcznie wykonane przy użyciu modeliny, krepy, tektury i elementów drewnianych. Pałace posiadały bursztynowe okiennice, dachy wykonane z muszelek oraz tekturowe kolumny podpierające dachy. Na szczególną uwagę zasługują prace, w których została umieszczona również postać niezłomnego Posejdona.
Wycieczka kl. I-III do Torunia
Dnia 18.10.2022 roku uczniowie klasy 1-3 Szkoły Podstawowej w Tuszewie wybrali się na wycieczkę do Torunia. Towarzyszyła im również liczna grupa rodziców. Najpierw dzieci udały się do Żywego Muzeum Piernika. To była prawdziwa podróż w przeszłość. Instruktorzy w strojach z dawnych epok, opowiadali o pracy piekarzy, posługując się ówczesnym językiem. Następnie dzieci wykonały aromatyczne pierniczki, które zostały upieczone. Drugą atrakcją wycieczki było zwiedzanie Młyna Wiedzy. Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o praktykę. Czekały niezliczone ilości eksponatów i ciekawych urządzeń. Na zakończenie udaliśmy się do Kinderparku. Dzieci spędziły miło chwile wspólnej zabawy.
142
Nakrętki zbieramy- Ksaweremu pomagamy!!
Samorząd Uczniowski w tym roku szkolnym przystąpił do zbiórki nakrętek dla Ksawerego Markowskiego. Chłopiec urodził się z Zespołem Downa i mimo że ma jeden chromosom więcej od zdrowych dzieci, jako chłopiec jest wyjątkowy. Magia uśmiechu i siła optymizmu sprawiają, że Ksawery przyciąga wszystkich, których spotyka na swojej drodze.
Pierwsze nakrętki zostały już dostarczone do Ksawerego, a my zbieramy dalej.
Dzień Edukacji Narodowej oraz pożegnanie p. Urszuli Stachowiak
Dnia 13 października świętujemy Dzień Edukacji Narodowej!
Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej, jak co roku odbyły się również
w naszej szkole, podczas których nie zabrakło podziękowań, życzeń, krótkich zabawnych scenek z życia naszej szkoły oraz piosenek. Były one wyrazem podziękowań pedagogom, pracownikom obsługi i administracji, za ich pracę, cierpliwość i wyrozumiałość.Uczniowie klasy IV przygotowali fascynujący repertuar i bez problemu wcielili się w swoje role. Dowcipne dialogi wywołały uśmiech na każdej twarzy i w kreatywny sposób pokazały szkołę widzianą oczyma uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi.
Tego dnia pożegnaliśmy również odchodzącą na zasłużoną emeryturę panią Urszulę Stachowiak. Nie zabrakło ciepłych słów i miłych życzeń, które przekazali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.
Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor wręczyła Nagrody Dyrektora nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji. Podziękowała wszystkim nauczycielom za dotychczasowe zaangażowanie i złożyła życzenia pracownikom szkoły. Do życzeń przyłączyła się również przewodnicząca Rady Rodziców pani Anita Żuralska- Grochocka.
80
Ślubowanie kl. I
W środę 12.10.2022 roku pierwszoklasiści zostali przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. W tym wyjątkowym wydarzeniu towarzyszyli im rodzice.
Uroczystość rozpoczęła się występem artystycznym dzieci klasy I, przygotowanym przez wychowawczynię Gabrielę Czarnecką. Pierwszoklasiści wraz z prowadzącą uczennicą klasy V Olgą Kulwicką zaprezentowali swoje umiejętności i chęci do ich doskonalenia. Wykazali się wiedzą o zasadach zachowania panujących w szkole oraz zobowiązali się do ich przestrzegania. Następnie odbyło się ślubowanie. Pierwszoklasiści z przejęciem powtarzali słowa przyrzeczenia:
"Ślubujemy:
- Być dobrymi Polakami.
- Pilnie uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę.
- Wiernie strzec honoru swej szkoły i klasy.
- Sumiennie wywiązywać się z obowiązków ucznia.
- Zachowaniem swym i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom".
Po ślubowaniu Pani Dyrektor Lucyna Jabłońska dokonała aktu pasowania na ucznia, dotykając symbolicznym ołówkiem ramienia każdego pierwszaka. Pełnoprawnym już uczniom zostały wręczone legitymacje, pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki. Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem dla uczniów, ich rodziców
i nauczycieli.90
Biegi przełajowe Grunwald 2022
Dnia 7 października 2022 roku uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w I indywidualno-drużynowych biegach przełajowych pamięci Wacława Wasieli, które odbyły się na polach Grunwaldu. W zawodach brali udział uczniowie z 32 (trzydziestu dwóch) szkół w województwie warmińsko-mazurskim. Nasza szkoła w zawodach drużynowych zajęła 4 miejsce. Indywidualnie na podium stanęły Klaudia Kruszewska z klasy I i Milena Kruszewska z klasy IV, zdobywając złote medale. Pozostali nasi uczniowie uplasowali się na miejscach poza podium.
Przemarsz wszystkich uczestników rozpoczął biegi przełajowe, które poprowadził Urlich von Jungingen. Następnie wystrzałem z hakownicy oficjalnie rozpoczęto zawody. Po ukończonym biegu uczniowie posilili się ciepłą zupą pomidorową oraz podejmowali interesujące rozmowy z rycerzami. Ku zaskoczeniu uczniów, mogli skorzystać z możliwości zmierzenia zbroi rycerskiej.
Wacław Wasiela był nauczycielem wychowania sportowego i propagatorem sportu w powiecie działdowskim. Był także przewodniczącym Zarządu Szkolnego Związku Sportowego i członkiem Rady Warmińsko-Mazurskiego Zrzeszenia LZS w Olsztynie. Zmarł w 2021 roku.
27
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Inicjatywa ta powstała w celu promocji czytelnictwa. W tym roku główną bohaterką szkolnego wydarzenia była Maria Konopnicka - polska poetka
i pisarka m.in wierszy dla dzieci. Tego dnia odczytywane były najpiękniejsze wiersze poetki, a słuchaczami byli uczniowie klas 1-3 i zerówki. Dobór twórczości nie był przypadkowy, wychowawczynie celowo wybrały wiersze z morałem, a uczniowie z zaciekawieniem słuchali i odpowiadali na zadawane pytania.W grupach przedszkolnych również odbyło się głośne czytanie. Zaproszeni goście/rodzice czytali krótkie książeczki nie tylko w języku polskim, ale również
w języku angielskim.Tego dnia grupa czterolatków i pięciolatków wybrała się na pierwszą wizytę do biblioteki szkolnej, by zapoznać się z zawodem bibliotekarza i poznać ofertę naszej biblioteki. Każdy uczeń wypożyczył książkę i otrzymał od bibliotekarki naklejki.
Zachęcamy do czytania! Ważne jest, aby czytać małym dzieciom chociaż piętnaście minut dziennie, ponieważ czytanie wzbogaca słownictwo, uczy myślenia, rozwija wyobraźnię i jak mówi znane przysłowie ,,kto czyta książki, ten żyje podwójnie”.
20
Światowy Dzień Jabłka
W ramach Światowego Dnia Jabłka, który przypada 28 września, uczniowie drugiej i piątej klasy wraz z wychowawcami udali się do pobliskiego sadu jabłoniowego państwa Zaporów. Dzieci z pełnym zapałem zbierały soczyste i pełne witamin jabłka, z których w domu przygotowywały soki, szarlotki oraz inne desery. Zebrane owoce przez najbliższe dni z pewnością posłużą dzieciom jako zdrowa przekąska. Natomiast w klasie 5-tej będą pomocą dydaktyczną podczas poznawania budowy wewnętrznej owoców roślin okrytonasiennych.
33