Dnia 27 listopada w Szkole Podstawowej w Tuszewie odbyły się ANDRZEJKI kl.1-3. Dzieci bardzo dobrze bawiły się przy muzyce. Była też grota z niespodzianką, malowanie twarzy, zajęcia plastyczne, wróżby, zabawy sprawnościowe. Uczniowie mogli też skorzystać ze sklepiku.
Warsztaty profilaktyczne DEBATA
Dnia 22.11.2024 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne pt. DEBATA, realizowane w ramach programu profilaktyczno-wychowawczego. Warsztaty miały na celu uświadomienie dzieciom i młodzieży negatywnych skutków spożywania alkoholu oraz promowanie świadomego podejmowania decyzji.
W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas 5-7, którzy aktywnie angażowali się w dyskusje i ćwiczenia. Było to wartościowe doświadczenie, wspierające rozwój postaw odpowiedzialności i dbałości o własne zdrowie.
11
,,Moja mała ojczyzna na rowerze’’- sukces Antoniny Markowicz w konkursie wojewódzkim
Nasza uczennica z klasy VIII Antonina Markowicz wzięła udział w wojewódzkim konkursie na przewodnik i poradnik rowerowy pt. ,,Moja mała ojczyzna na rowerze’’, organizowany przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie i zdobyła III miejsce.
Konkurs jest realizowany ze środków NFOŚiGW z Programu Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Opiekunem i koordynatorem plastyczno-teoretycznym była nasza plastyczka Pani Maja Grądzka.
12
Badanie składu czystości powietrza
W ramach realizowanego projektu WFOŚ pt. „Okażmy kulturę i chrońmy naturę”, uczniowie naszej szkoły zbadali skład czystości powietrza w obrębie boiska Szkoły Podstawowej w Tuszewie. Wykorzystane zostały do tego celu różne przyrządy, które mamy na wyposażeniu naszej pracowni w tzw. EKOWALIZCE TERENOWEJ. Na podstawie skali porostowej uczniowie oszacowali, że stężenie tlenku siarki (IV) oraz tlenku węgla (IV) mieści się w granicach normy. Podobnie wyszło badanie oznaczenia zawartości ozonu w powietrzu oraz różnych pyłów.
Dzięki dofinansowaniu WFOŚ i zakupie EKOWALIZKI TERENOWEJ, zajęcia z ekologii, biologii i przyrody mogą zwiększyć swój zakres, mogą być ciekawsze, bardziej kreatywne, angażujące uczniów, a przede wszystkim realizowane w terenie.
III miejsce w Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego Dziewcząt i Chłopców w Rożentalu
22 listopada uczniowie klasy 8 naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego Dziewcząt i Chłopców w Rożentalu.
Serdecznie gratulujemy naszej drużynie, która zdobyła III miejsce.
Brawo dla uczniów oraz opiekuna grupy Pana Karol Malinowski.
Rozstrzygnięcie konkursu
Dnia 20 listopada odbyło się wręczenie nagród za konkurs pt. ,,Mój dom, moje miasto, moja Ojczyzna. Chcemy żyć w świecie bez wojen’’.
Organizatorką i koordynatorką konkursu była Pani Maja Grądzka.
Konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych, a wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Kategoria przedszkolna
I miejsce Wiktoria Ewertowska
II miejsce Klara Pokojska
III miejsce Franciszek Zapora
Kategoria klas I-III
I miejsce Maria Jabłońska, Aleksandra Nehring, Matylda Zapora
II miejsce Antoni Siwy, Nadia Dągowska, Arkadiusz Józefowicz
III miejsce Maria Gumowska, Olga Malinowska, Piotr Roczeń
Kategoria klas IV-VIII
I miejsce Zuzanna Trojanowska
II miejsce Jagoda Żebrowska
III miejsce Denis Stephaniuk i Marcel Pasternak
Gratulujemy wszystkim !
Losy Polaków ku odzyskaniu niepodległej Ojczyzny
Dnia 8 listopada 2024 roku w Szkole Podstawowej w Tuszewie odbyła się Akademia
z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada to jedno z najważniejszych świąt państwowych w Polsce, to historyczny dzień, kiedy Polska powróciła na mapę Europy, dzięki wysiłkom i poświęceniu wielu pokoleń Polaków.Opowieści o przeprawie Polski przedstawili uczniowie klasy V pod kierunkiem wychowawczyni, pani Doroty Malinowskiej. Sceny teatralne ukazywały moment, podczas którego zaborcy „rozszarpywali” naszą Ojczyznę na części. Ta próbując się podnieść, po 123 latach nieustannej walki odzyskała niepodległość. Widzowie mieli przyjemność usłyszeć pieśń pt. „Biały orzeł wzbić się nie może” w uroczystym wykonaniu Hanny Malinowskiej z klasy ósmej. Nie zabrakło również scen pożegnania matki z synem idącym na wojnę, którym nieustająco towarzyszyła śmierć. W role aktorów wcielili się Antonina Markowicz, Jan Jabłoński oraz Aleksander Lodowski. Prowadzący akademię przeprowadzili również
wywiad z raperem, leśniczym i poetką, którzy mieli odpowiedzieć na pytanie, czym dla nich jest ojczyzna.Była to niezwykła lekcja historii, której towarzyszyły pieśni o tematyce patriotycznej, takie jak „Flaga Polski”, „To moja Polska”. Na scenie zadebiutował zespół muzyczny „Rozśpiewane brzdące”, a cała społeczność szkolna głośno odśpiewała „Hymn Narodowy”.
Serdeczne podziękowania kierujemy do uczniów zaangażowanych w akademię, a także dziękujemy pani Marzenie Kolasa i pani Edycie Nadolskiej za oprawę muzyczną, pani Mai Grądzkiej za przygotowanie dekoracji sali oraz pani Małgorzacie Raszkowskiej za charakterystykę aktorów oraz przygotowanie recytatorów.
39
Obchody Dnia Zdrowego Śniadania
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do pracy i zabawy. Dlatego, podobnie jak w ubiegłym roku, uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuszewie obchodzili Międzynarodowy Dzień Zdrowego Śniadania.
Święto to przypada 8 listopada, a jego celem jest promowanie wśród dzieci dobrych nawyków żywieniowych i zachęcanie do regularnego spożywania śniadania.
Kolorowe i śmieszne kanapki, smaczne sałatki czy szaszłyki z owoców to tylko niektóre propozycje naszych uczniów na zdrowe i pyszne śniadanie. Zajęcia kulinarne w szkole przyniosły ponadto dzieciom wiele radości i zabawy, dzięki czemu był to dla wszystkich uczestników bardzo szczególny dzień!
29
Projekt "Kolorowy Potwór i szkoła emocji"
W oddziałach przedszkolnych pojawił się Potwór! Spokojnie, to tyko Kolorowy Potwór z projektu Szkoła Emocji Kolorowego Potwora, który to jest bohaterem książek Anny Lenas.
Pojawił się, żeby uporządkować uczuciowy galimatias dzieci i wprowadzić je w fascynujący język uczuć. Przedszkolaki, realizując zadania projektu, poznały głównego bohatera książek Anny Lenas. Potwór występuje w różnych kolorach, opowiada dzieciom o emocjach i pomaga je uporządkować. Dzieci rozmawiały również o swoich uczuciach, nazywały je i uczyły się z nimi oswajać. Kolorowy Potwór nie jest już taki straszny, stał się przyjacielem każdego przedszkolaka.
14
Podróż po „Akademii Pana Kleksa”
Dnia 30 października 2024 roku uczniowie klasy IV wykonali makiety, które przedstawiały Akademię Pana Kleksa. Była to praca techniczna, z podziałem na grupy, która wymagała dużej znajomości lektury. Nauczycielka języka polskiego, pani Małgorzata Raszkowska, czuwała nad projektami, które realizowane były w ramach realizacji podstawy programowej. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, zaangażowaniem oraz wiedzą. Prace można było obejrzeć na holu pierwszego piętra.
Pejzaże na liściach
Na warsztatach malarskich podczas lekcji plastyki, uczniowie klasy IV i VI malowali na liściach klonu jesienne pejzaże, pod kierunkiem naszej plastyczki pani Mai Grądzkiej.
Zadaniem uczniów było z dwutygodniowym wyprzedzeniem, wysuszyć liście aby nadawały się do malowania. Do wykonania pięknych jesiennych pejzaży, użyliśmy farb plakatowych i akrylowych oraz cienkich pędzli aby wykonać drobne elementy.
Po wyschnięciu farb, piękne listki trafiły na wystawę, którą można było obejrzeć na szkolnym holu.
Wieczornica w wykonaniu klasy VII, czyli „Dziady” cz. 2 tuż przed listopadowym świętem
Dnia 22 października 2024 roku odbyło się wieczorne spotkanie uczniów klasy VII wraz z nauczycielką języka polskiego, panią Małgorzatą Raszkowską, w czasie którego odczytany został dramat Adama Mickiewicza „Dziady” część 2. Młodzi aktorzy profesjonalnie wcielili się w role, do których wcześniej się przygotowywali.
Do zadania podeszli z należytą powagą, dzięki czemu spotkanie nabrało nowego znaczenia. Ważnym elementem obrzędu wywoływania duchów była sceneria, którą tworzyły czarne ubrania aktorów z naryciem głowy, aniołki ubrane na biało, świece i ustawione w kręgu, krzyże, półmrok, gałęzie i ich cienie.
Uczniowie dowiedzieli się min., że dziady były uroczystością obchodzoną między pospólstwem na Litwie, w Prusach i Kurlandii, by uczcić zmarłych przodków, a pierwotną jego nazwą była „uczta kozła”.
Po obrzędach uczniowie zostali zaproszeni na herbatkę i pyszne ciasto. Dziękujemy również pani Martynie Buńka, która była gościem naszego spotkania.
17
Odnawialne źródła energii mogą być przyszłością energetyki
Przekonali się o tym uczniowie klasy VI, VII i VIII Szkoły Podstawowej w Tuszewie na wycieczce dnia 24 października 2024 roku. Uczniowie wraz z opiekunami mieli możliwość zwiedzenia Biogazowni Biogal sp. z.o.o. w Boleszynie. Dzięki uprzejmości Prezesa Zarządu, pana Andrzeja Galińskiego, pracownik firmy oprowadził naszych uczniów po zakładzie.
Celem firmy jest produkcja energii ze źródeł odnawialnych. Biogaz powstaje z kiszonki i gnojowicy pozyskiwanej od trzody chlewnej właściciela biogazowni. Następnie jest on schładzany, oczyszczany i spalany, w efekcie czego powstaje energia, która zasila pobliskie dwie miejscowości: Boleszyn oraz Mroczno. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z technologią pozyskiwania biogazu i z bliska przyjrzeć się nowoczesnym urządzeniom, które są częścią technologii OZE.
Wycieczka do Boleszyna była kolejnym etapem realizacji projektu WFOŚ pt. „Okażmy kulturę i chrońmy naturę”, realizowanym przez naszą szkołę, którego koordynatorem jest pani Izabela Zapora.
10
Wycieczka do Wrocławia klas IV-VI
Uczniowie klas IV-VI w dniach 16.10.-18.10.2024 wraz z opiekunami: p. Lucyną Jabłońską, p. Marzeną Kolasa, p. Dorotą Malinowską i p. Beatą Kowalkowską udali się na wycieczkę do Wrocławia, stolicy województwa dolnośląskiego. Ta niezwykła podróż do przepięknego miasta została zorganizowana z dofinansowania w ramach przedsięwzięcia „Podróże z klasą”.
Nasze zwiedzanie Wrocławia rozpoczęliśmy od spaceru po Starówce, gdzie skupiliśmy się na szukaniu słynnych wrocławskich krasnali. Następnym punktem wycieczki była Panorama Racławicka. Zachwycający obraz o wymiarach 15 x 114 metrów, wprowadził nas w inną rzeczywistość. To niezwykłe dzieło sztuki pędzla Wojciecha Kossaka i Jana Styki przedstawia triumfalne zwycięstwo Polaków w bitwie pod Racławicami.
W drugim dniu zwiedziliśmy Halę Stulecia, a następnie Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie. Tam nasi uczniowie odkryli zjawiska związane z wodą od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Podczas warsztatów „Co się chowa w powietrzu” odkryli, co wspólnego z powietrzem mają drożdże, soda i kwasek cytrynowy. Po obiedzie udaliśmy się do Kolejkowa – największej wystawy makiet kolejowych w Polsce. To miniaturowe kamienice wrocławskiego rynku, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce i Dworzec Świebodzki, a nawet mała ławeczka w restauracji przy ul. Bogusławskiego zachwyciły naszych uczniów i opiekunów. Pod koniec drugiego dnia pobytu nasi uczniowie wskoczyli do dmuchanego świata „GOair” i parku trampolin „GOjump”.
Trzeci słoneczny dzień naszej wizyty w stolicy Dolnego Śląska spędziliśmy w Zoo - największym Polskim ogrodzie zoologicznym i Afrykarium. W ciągu kilku godzin poznaliśmy rzadkie i oryginalne zwierzęta ze wszystkich kontynentów, a w unikatowym oceanarium ujrzeliśmy gatunki zamieszkujące Czarny Ląd – od plaży Morza Czerwonego po dżunglę Kongo. Zachwyciły nas m.in. żółwie, kolorowe ryby, hipopotamy, płaszczki, rekiny, pingwiny i krokodyle oraz zjawiskowe manaty.
Pełni wrażeń, niezwykłych wspomnień i zadowolenia wróciliśmy do domu.
137
Rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. ,,Kapelusz Pani Jesieni”
Dnia 15 października nastąpiło wręczenie dyplomów i nagród przez Panią Dyrektor Lucynę Jabłońską i koordynatora konkursu panią Maję Grądzką dla laureatów konkursu pt. ,,Kapelusz Pani Jesieni’’.
Konkurs został przeprowadzony w kategoriach wiekowych:
Kategoria przedszkolna:
I miejsce Zofia Nehring
I miejsce Antoni Poniatowski
I miejsce Oliwia Szczepańska
II miejsce Maksymilian Goliszewski
II miejsce Alicja Grędzińska
III miejsce Piotr Poniatowski
III miejsce Klara Pokojska
Wyróżnienie dla Jakuba Markuszewskiego i Szymona Markuszewskiego
Kategoria klas I-III
I miejsce Maja Szczepańska
I miejsce Maria Jabłońska
I miejsce Liliana Licznerska
I miejsce Antoni Licznerski
II miejsce Pola Czacharowska
II miejsce Nadia Dągowska
II miejsce Aleksander Markuszewski
III miejsce Leon Kitowski
III miejsce Barbary Rutkowskiej
III miejsce Hanny Dziąby
Kategoria klas IV-VIII
I miejsce Anastazja Jaskulska
I miejsce Laura Żuralska
II miejsce Denis Stephaniuk
II miejsce Bartosz Karpiński
III miejsce Krystian Szczepański
III miejsce Jakub Pokojski
Wyróżnienie dla Aleksandry Nehring
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział, ogrom włożonej pracy, pomysłowość i kreatywność.
9
Podróż w cudowny świat nauki – ślubowanie pierwszaków
Dnia 10 października 2024r. wychowankowie klasy IA i IB oficjalnie zostali włączeni do braci uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Tuszewie. Podczas uroczystości Pasowania na Ucznia pierwszaki wraz z uczniami ze starszych klas, zabrali zaproszonych gości w podróż w cudowny świat nauki i udowodnili wszystkim, iż zasługują na to, by zostać pełnoprawnymi uczniami.
Uczniowie wystrojeni w granatowe birety i galowe stroje śmiało wkroczyli na scenę i ruszyli pociągiem zatrzymując się na poszczególnych stacjach - przedmiotach szkolnych. Wierszem i piosenką znakomicie zaprezentowali swoją wiedzę, także o ojczyźnie, obowiązkach ucznia oraz zasadach ruchu drogowego. Podczas oficjalnej części uroczystości przejęte pierwszaki złożyły uroczystą przysięgę i były pasowane wielkim ołówkiem przez panią dyrektor Lucynę Jabłońską. Następnie otrzymały pamiątkowe dyplomy z rąk wychowawczyń – pani Judyty Wyżlic i Joanny Siwej. Na zakończenie akademii pierwszoklasiści zostali obdarowani przez rodziców upominkami w formie kubeczków z przypinkami oraz sprzętem sportowym. Rodzice przygotowali także słodki poczęstunek i przepyszny tort.
Ta podniosła uroczystość na pewno pozostanie w pamięci uczniów i rodziców, a pamiątkowe zdjęcia będą dla nich piękną pamiątką.
96
Dzień Edukacji Narodowej
Beverly Conklin powiedziała kiedyś: "Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!".
Dzień Edukacji Narodowej to święto, które przypada 14 października, jest to uroczystość wszystkich pedagogów, nauczycieli oraz pracowników oświaty.
Z tej okazji w naszej szkole dnia 10 października odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klasy IV pod kierunkiem wychowawczyni pani Beaty Kowalkowskiej. Tematem przewodnim były humorystyczne scenki z życia szkoły, a także podziękowania oraz piosenka. Za realizację części muzycznej zadbała pani Marzena Kolasa.
Następnie pani Dyrektor Lucyna Jabłońska złożyła życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły oraz wręczyła nagrody Dyrektora Szkoły. Na zakończenie życzenia złożyli także przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.
Tego samego dnia pracownicy naszej szkoły uczestniczyli w Gminnych Obchodach DEN, podczas których uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuszewie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i muzyczne.
13
Warsztaty ekologiczne z OZE
Trzeciego października odbyły się w naszej szkole warsztaty ekologiczne z OZE, pod hasłem: „Okażmy kulturę i chrońmy naturę”. Warsztaty to kolejna akcja ekologiczna przeprowadzona w ramach projektu WFOŚ. Pan Jerzy Wasilewski, przedstawiciel fundacji edukacyjnej „Promyk Energii” omówił uczniom klas 4-8, zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, ekologii, zagadnień fizycznych i przyrodniczych. Najważniejszym urządzeniem dydaktycznym, który wzbudził duże zainteresowanie uczniów, była Mobilna Platforma Edukacyjna OZE (Odnawialnych Źródeł Energii). Jest to zestaw urządzeń umieszczonych na przyczepce samochodowej. Zadaniem każdego z nich jest pozyskiwanie energii elektrycznej oraz cieplnej ze słońca, wiatru i powietrza (za pomocą panelu fotowoltaicznego, kolektora słonecznego, turbiny wiatrowej pompy ciepła).
Naszą planetę – Ziemię – można uratować, ale trzeba działać. Im dłużej czekamy, tym trudniej będzie zapobiec rosnącemu problemowi. Pokazane podczas warsztatów propozycje działań, to tylko część zadań, które pomogą uratować nasz świat.
1
Stypendia za osiągnięcia naukowe i sportowe
30.09.2024r. miało miejsce uroczyste wręczenie stypendiów za osiągnięcia naukowe i sportowe w roku szkolnym 2023/2024. Serdecznie gratulujemy wybitnych osiągnięć wszystkim naszym wyróżnionym uczniom. Brawo Wy!!!
Stypendium za wyniki w nauce:
Sandra Aleksandrowicz
Wojciech Czacharowski
Paweł Kabaciński
Jędrzej Opałka
Marcel Szwarc
Zuzanna Trojanowska
Laura Żuralska
Jan Jabłoński
Marta Jaskulska
Milena Kruszewska
Kacper Sosnowski
Aleksander Żuralski
Alicja Czacharowska
Urszula Gaweł
Natalia Karbowska
Olga Kulwicka
Livia Labicka
Hanna Malinowska
Wiktor Wiraszka
Małgorzata Zapora
Stypendium Sportowe:
Zofia Krajewska
Agata Kruszewska