Zapraszamy! Dokumenty rekrutacjune do pobrania w zakładce "Rekrutacja".
Wiosenny mini kiermasz
Dnia 26 i 27 marca 2024 roku w naszej szkole odbył się MINI KIERMASZ WIELKANOCNY połączony z PCHLIM TARGIEM, który zorganizowany był przez uczniów klasy VIII z wychowawczynią.
Na stoiskach można było kupić słodkie przekąski, książki, biżuterię, rękodzieło, zabawki, akcesoria do włosów, maski, kosmetyki itp.
Stoisko obsługiwali na zmianę uczniowie klas IV-VIII, z kolei w czasie przerw można było zrobić zakupy.
3
Nauczyciele z pasją! - sukcesy sportowe nauczycieli ze SP w Tuszewie
Wielkie brawa dla nauczycieli Szkoły Podstawowej w Tuszewie, którzy okazali się niepokonani i zasłużenie stanęli na najwyższym podium
Pani Iwona Dudek - pedagog oraz nauczyciel szachów podczas Wojewódzkich Halowych Igrzysk Samorządów zajęła I miejsce w warcabach w kategorii kobiet. Absolwent szkoły Dawid Pruchniewski w kategorii mężczyzn również uplasował się na I miejscu.
Pan Karol Malinowski - nauczyciel wychowania fizycznego okazał się najlepszym strzelcem Ligi Piłki Nożnej OLD BOYS o Puchar Wójta Gminy Lubawa oraz otrzymał wyróżnienie w kategorii trener podczas tegorocznej Gali Sportu Gminy Lubawa. Natomiast drużyna, którą reprezentował podczas trwania ligi zajęła I miejsce.
Jest to najlepszy dowód na to, że aktywny tryb życia i pasja do sportu, to nie tylko domena młodzieży, ale również doświadczonych pedagogów. Mimo zaciętej rywalizacji i wysokiego poziomu konkurencji, nasi nauczyciele wykazali się nie tylko umiejętnościami sportowymi, ale również determinacją i duchem walki, które przyniosły im zasłużone zwycięstwo. Ich postawa, w tym również pasja do piłki nożnej oraz szachów/warcabów jest z pewnością inspiracją dla uczniów SP w Tuszewie. Dowodzą tego liczne sukcesy oraz aktywne treningi w w/w dyscyplinach.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy kolejnych sukcesów.
Zdjęcia:
Urząd Gminy Lubawa
e-lubawa
1
Wycieczka do Olsztyna
W marcu uczniowie z klas 4 i 5 wybrali się na wycieczkę do Olsztyna. Spędzili dwie godziny w 7 Jump Kids, gdzie pod okiem instruktorów i po solidnej rozgrzewce skakali na trampolinach, wykonując najróżniejsze triki sportowe. Następnym punktem programu był seans w Multikinie, po nim posiłek w Mc Donalds. Główną atrakcją był mecz siatkarski pomiędzy AZS Olsztyn, a Czarni Radom, który odbył się na wyremontowanej hali sportowej Urania. Nasi uczniowie świetnie spisali się w roli kibiców, co potwierdziły ich zdarte od krzyków i śpiewów gardła.
49
"Wiosna wiosna...Wiosna ach to Ty!"
Dnia 21 marca 2024 roku w Szkole Podstawowej w Tuszewie obchodziliśmy „Dzień Wiosny”. Uczniowie klas IV-VIII stanęli do rywalizacji w zawodach sportowych. Z pozoru konkurencje nie wydawały się trudne, ale podczas wykonywania zadań już nie było tak łatwo. Uczniowie mieli do pokonania pięć konkurencji, w czasie których musieli się wykazać sprawnością fizyczną, gibkością, zwinnością, a nawet błyskotliwością w walce o wyniki, jak np. „kółko i krzyżyk”. Pierwsze miejsce z wynikiem 21 punktów zajęła klasa VI, drugie miejsce otrzymała klasa VII z jednym punktem różnicy, a miejsce trzecie zajęła klasa VIII, zdobywając 18 punktów. Nagrodą dla laureatów były niepytajki dla całej klasy oraz cukierki. Po zakończonych zawodach na salę gimnastyczną przyszli uczniowie klas I-III, którzy nieśli transparenty oraz przygotowane wraz z wychowawczyniami piękne wiosenne plakaty. Na sali zrobiło się malowniczo i nastrojowo. A szczególnie w momencie wprowadzenia marzanny…Niestety ze względu na złe warunki atmosferyczne nie mogliśmy udać się na pochód z kukłą symbolizującą przywołanie wiosny. W nietypowy sposób pożegnaliśmy zimę, rozbierając marzannę na sali gimnastycznej.
Dodatkowo i nieprzypadkowo dzieci ubrały skarpetki nie do pary, aby w Dniu Kolorowej Skarpetki solidaryzować się z osobami z zespołem Downa. To piękny i wymowny gest, który uczy szacunku do drugiej osoby oraz respektowania ich stylu życia. Wielkie brawa dla Was, nasi uczniowie.
Dziękujemy również uczniom i nauczycielom za wkład włożony z zorganizowanie Dnia Wiosny i uroczyste pożegnanie zimy! Miejmy nadzieję, że od 21 marca już tylko świecić nam będzie słońce
52
Mamy to!
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuszewie wykonali palmę wielkanocną, której wysokość wynosiła 8 metrów. Ubiegłoroczny wynik został pobity!
Kolejny rekord zapisujemy do naszej Szkolnej Księgi Guinnessa, której koordynatorką jest Pani Maja Grądzka.
Gratulacje dla wszystkich uczniów, którzy przyczynili się do powstania naszej palmy.
Koła zainteresowań i warsztaty
W naszej szkole podczas zajęć, uczniowie mogą skorzystać z darmowych warsztatów oraz uczęszczać w dodatkowych, darmowych kołach zainteresowań takich jak: kółko plastyczne ,,Kolorowe kredki’’, a także koło gastronomiczne ,,Master Chef’’.
Zajęcia i warsztaty są prowadzone przez nauczycielkę Panią Maję Grądzką.
Nasze zajęcia tętnią życiem, bo uczniowie bardzo chętnie w nich uczestniczą. Poznają mnóstwo ciekawych technik plastycznych i technicznych, a także mogą wykazać się zdolnościami kulinarnymi.
5
Eko wystawa
Uczniowie klasy V pod kierunkiem nauczycielki techniki Pani Mai Grądzkiej przygotowali eko wystawę. Zadaniem piątoklasistów było wykonanie autorskiego projektu, czyli eko stworka,
Celem wystawy było pogłębienie wiedzy na temat zagadnień i ochrony środowiska, rozbudzenie wyobraźni oraz fantazji z wykorzystaniem odpadów z recyklingu. Naszą wystawę można obejrzeć na szkolnym korytarzu, obok klasy artystycznej.
Zapraszamy do podziwiania prac uczniów.
Konkurs kaligraficzny
Dnia 19 marca 2024 roku w ramach VII Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego im. Janusza Korzeniowskiego „Piórem i Pazurem” w Szkole Podstawowej w Tuszewie odbył się kolejny już etap Konkursu Kaligraficznego. Do pierwszego etapu szkolnego przystąpiło 13 osób z klas IV-VII. Zadanie konkursowe polegało na pięknym przepisaniu tekstu oraz ozdobieniu go iluminacjami, inicjałami, bordiurą. W etapie szkolnym uczestnicy otrzymali cytat z „120 przygód Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego:
„I znów przyszedł biedaczysko po szerokim szukać świecie tego,
co jest bardzo blisko”.
Zasady wykorzystywania w pracach elementów graficznych i narzędzi ściśle określał regulamin. W kolejnym etapie uczennice miały kaligrafować fragment z „Szatana z siódmej klasy”:
„Przecie każda książka jest żywym stworzeniem...Każda ma duszę i każda ma serce.”
Prace uczestniczek były przemyślane, staranne, estetycznie poprawne, niektóre wyróżniała oryginalność ujęcia tematu. Zadaniem Szkolnego Koordynatora Konkursu, Pani Małgorzaty Raszkowskiej było sporządzenie protokołu i przesłanie prac z I i II etapu konkursu.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki i mocno trzymamy kciuki!
13
Elektryk czy robotyk? - dylematy ósmoklasistów SP w Tuszewie
Dnia 21 marca 2024 r. kilkoro uczniów kl. 8 miało niepowtarzalną okazję zgłębienia tajników elektryki podczas wizyty w warsztatach elektrycznych zorganizowanych przez ZS w Lubawie. Wydarzenie to stanowiło część programu edukacyjnego szkoły, mającego na celu poszerzanie horyzontów i dostarczanie praktycznej wiedzy z różnych dziedzin.
Grupa uczniów pod opieką doradcy zawodowego p. Marzeny Kolasy w ramach wizyty miała możliwość zapoznania się z najnowszymi technologiami, narzędziami oraz metodami pracy wykorzystywanymi przez elektryków i robotyków. Na miejscu uczniowie mieli okazję uczestniczyć w prezentacjach oraz praktycznych warsztatach, gdzie mogli zobaczyć, jak działa instalacja elektryczna, jakie są zasady bezpieczeństwa oraz o wymaganiach w pracy elektryka i robotyka.
Wizyta w warsztatach elektrycznych nie tylko dostarczyła uczniom nowych doświadczeń i wiedzy, ale również otworzyła drzwi do nowych możliwości edukacyjnych i zawodowych. Dla wielu z nich była to inspirująca podróż po fascynującym świecie elektryki, która może być pierwszym krokiem w drodze do przyszłej kariery zawodowej.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wizyty w warsztatach elektrycznych oraz za cenne doświadczenia i wiedzę, którą zdobyli nasi uczniowie.
26
Udział w Gminnych Targach Kariery w Rożentalu
Dnia 20 marca 2024 r. uczniowie klasy ósmej mieli okazję uczestniczyć w Gminnych Trgach Kariery, podczas których mieli możliwość poznania oferty edukacyjnej szkół ponadpodstawowych z Iławy, Lubawy i Ostródy oraz rozmowy z okolicznymi przedsiębiorcami na temat praktyk zawodowych.
Podczas trwania targów organizowane były trzy konkursy, w których uczniowie mogli wykazać się umięjętnościami potrzebnymi w takich zawodach jak florysta, malarz i kreator mody. Nasi uczniowie w każdym z konkursów zajęli I miejsce.
Spotkanie z przedstawicielami firm i instytucji edukacyjnych dostarczyło im wielu cennych informacji, które pomogą im podjąć decyzje dotyczące dalszej ścieżki kariery. Targi kariery okazały się niezwykle wartościowym doświadczeniem i świetną zabawą.
22
Sukces Martyny Budzińskiej w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej
18 marca 2024 r. czennica ósmej klasy Martyna Budzińska wzięła udział w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” zajmując w w kategorii klas V-VIII zaszczytne I miejsce.
Gratuylujemy i życzymy powodzeniai na eliminacjach powiatowych w Iławie gdzie będzie reprezentował Gminę Lubawa.
Powodzenia
Konkurs Piosenki Przedszkolnej
W piękny marcowy dzień w naszym przedszkolu odbył się Konkurs Piosenki Przedszkolnej. Głównym celem tego wydarzenia było popularyzowanie piosenki przedszkolnej, rozbudzanie w najmłodszych wykonawcach zamiłowania do śpiewu i muzyki oraz kształtowanie wrażliwości artystycznej i kulturalnej. Łącznie na scenie wystąpiło sześcioro uczestników. Młodzi artyści, pomimo ogromnej tremy, zaprezentowali się w czarującym i urzekającym stylu, zdobywając gromkie brawa wspaniałej widowni. Komisja konkursowa doceniła talent oraz uzdolnienia wokalno – sceniczne i przyznała następujące miejsca:
I miejsce: Nadia Dągowska
II miejsce: Adam Gierat
III miejsce: KalinkaTengowska
Wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Zakrzewska, Anastazja Kuczyńska oraz Amelia Ziółkowska. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami, maskotkami oraz puzzlami. Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy talentu, odwagi i życzymy dalszych sukcesów!
21
Dzień Kobiet w Szkole Podstawowej w Tuszewie
Dnia 8 marca, w międzynarodowym Dniu Kobiet, Szkoła Podstawowa w Tuszewie zamieniła się w miejsce pełne radości, uznania i twórczej zabawy. Dzień ten był wyjątkową okazją do świętowania i podkreślania ważnej roli kobiet w naszym życiu.
Uroczystości rozpoczęły się od inicjatywy Samorządu Szkolnego, który postanowił w nietypowy sposób uczcić ten dzień, organizując konkurs na najbardziej uczynną dziewczynę w każdej klasie.
Chłopcy z poszczególnych klas mieli za zadanie głosować na koleżankę, która ich zdaniem jest najbardziej pomocna i przyjazna. Następnie, podczas uroczystego apelu, spośród tych wspaniałych kandydatek wyłoniono Miss Pomocności. Dziewczynki z poszczególnych klas wzięły udział w quizie, który okazał się świetną okazją do sprawdzenia ich wiedzy, ale także do dobrej zabawy. Na zakończenie, każda uczestniczka otrzymała słodki upominek, a zwyciężczyni dodatkowo bukiet kwiatów.
Apel był także świetną okazją do podziwiania dodatkowych atrakcji. Szczególnie w pamięć zapadł taniec, przygotowany przez dziewczynki z klasy szóstej pod kierunkiem Pani Izabeli Zapory. To przedstawienie wprowadziło wszystkich w doskonały nastrój.
Dodatkowo, wszyscy uczniowie mogli skorzystać z malowania włosów kredą i robienia brokatowych tatuaży, co sprawiło, że dzień stał się jeszcze bardziej kolorowy i niezapomniany.Dzień Kobiet w Szkole Podstawowej w Tuszewie był czasem pełnym pozytywnych emocji, wzajemnego szacunku i zabawy. Była to wyjątkowa okazja, by przypomnieć sobie o ważnej roli kobiet w naszym życiu i społeczeństwie.
49
Uczniowie naszej szkoły nagrodzeni w Ogólnopolskim Strażackim Konkursie Plastycznym
Dnia 29 lutego 2024 r. podczas Sesji Rady Gminy Lubawa dziesięcioro uczniów z klas 1-3 oraz przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Tuszewie, którzy wzięli udział w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego zostało wyróżnionych i nagrodzonych przez Wójta. Dzieci za udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Organizatorem konkursu był Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Miał on zainteresować dzieci, młodzież i dorosłych ochroną przeciwpożarową, działalnością straży pożarnych, w tym działań ratowniczo-gaśniczych, edukacją w zakresie ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa i ekologii, tradycją i życiem strażackich środowisk oraz propagowaniem pozytywnych postaw społecznych, a także rozwojem indywidualnych uzdolnień plastycznych.
W kategorii przedszkole miejsce I zajęła Zuzanna Zakrzewska, miejsce II zajął Aleksander Kwaśniewski, miejsce III zdobyła Nadia Dągowska, wyróżnieni zostali Tomasz Józefowicz i Antoni Siwy.
W kategorii klas 1-4 miejsce I zajęła Wiktoria Czacharowska z kl. 1, miejsce II Maja Szczepańska z kl. 1, miejsce III zajął Mikołaj Modrzewski z kl. 1, wyróżnione zostały Julia Soboczyńska i Franciszka Granacka z kl. III.
Uczniom towarzyszyły Dyrektor Szkoły Podstawowej w Tuszewie, Pani Beata Kowalkowska oraz wychowawczyni klasy 3 Pani Joanna Siwa. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
26
Z wizytą w IKEA Industry Lubawa
Dnia 28 lutego 2024 r. uczniowie klasy ósmej w ramach zajęć z doradztwa zawodowego odwiedzili lokalną firmę IKEA Industry Lubawa. Pan Marek Zieliński przedstawił historię firmy oraz oprowadził nas po zakładzie. Zaprezentował nam nowoczesne stanowiska pracy, opowiedział o zawodach, które są w chwili obecnej pożądane na rynku pracy oraz nakreślił, w jakich zawodach jest możliwa praktyczna nauka w firmie IKEA Industry. Uczniowie dowiedzieli się także o sposobie podjęcia praktyk oraz o możliwościach rozwojowych w IKEA Industry Lubawa.
Wygrana w konkursie edukacyjnym ,,Szkolne Przygody GANGU MOCNIAKÓW’’
Uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Tuszewie zostali nagrodzeni za wkład w realizację prac, które sprostały wymaganiom w konkursie edukacyjnym organizowanym przez sieć znanych sklepów. W nagrodę każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom oraz maskotkę z serii ,,Gang Mocniaków’’.
Część merytoryczna zadania konkursowego polegała na przygotowaniu pracy zbiorowej w formie plakatu przedstawiającego talerz zdrowego żywienia, czyli pięć grup produktów potrzebnych do kompletnego i zbilansowanego odżywiania. Część praktyczna to relacja z obchodów Dnia Kulinarnych Mocniaków. Kluczowym elementem wydarzenia było wspólne przygotowanie posiłku z zachowaniem zasad talerza zdrowego żywienia.
Serdecznie dziękujemy KGW ,,Tuszewianki’’ oraz wszystkim zaproszonym seniorom za pomoc w realizacji zadań konkursowych oraz za aktywny udział w Dniach Kulinarnych Mocniaków.
30
Niezwykły talent recytatorski
Dnia 23 lutego 2024 roku uczennice Szkoły Podstawowej w Tuszewie wzięły udział w VII KONKURSIE RECYTATORSKIM im. Teofila Ruczyńskiego o „Wieczne pióro Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lubawie. Pod okiem nauczycielki języka polskiego, pani Małgorzaty Raszkowskiej, uczennice przepięknie recytowały wybraną przez siebie poezję ks. Artura Szymczyka. Zaszczytne III miejsce w kategorii klas IV-VI zajęła Urszula Gaweł recytująca wiersz pt. „Nie umiała kochać”. Wyróżnienie otrzymały: Milena Kruszewska, Alicja Czacharowska oraz Jagoda Grubalska. Serdecznie gratulujemy utalentowanym dziewczętom i życzymy dalszych poetyckich sukcesów!
Zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum oraz ze strony internetowej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lubawie.
2
Sztuki teatralne w oczach uczniów
Dnia 21 lutego 2024 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuszewie wraz z organizatorkami wyjazdu, panią Małgorzatą Raszkowską oraz panią Joanną Siwą, wybrali się do Miejskiego Ośrodka Kultury, aby obejrzeć spektakle wystawione przez aktorów Teatru Artenes z Wrocławia.
Uczniowie klas I-III obejrzeli pouczający spektakl teatralny pt. „Baśniowe granie”. Przedstawienie poruszyło współczesny problem zbyt długiego spędzania czasu przez dzieci przed komputerem, tabletem, telefonem, a także w mediach społecznościowych i aplikacjach, wyświetlających krótkie filmiki.
Głównymi bohaterami była dwójka rodzeństwa Tomek i Zuzia, którzy podczas wakacyjnego pobytu u dziadków otrzymują tablet. Spektakl skonstruowano tak, by przemawiał do dzieci obrazem i przykładem, a nie tylko słowami. Taka technika pozwala na trwałe zapamiętywać pozytywny przekaz. Nie pominięto również atrybutów prawdziwej baśni, tj. piosenek, kolorowych postaci i kostiumów oraz multimedialnych efektach scenicznych.
Klasy IV-V byli uczestnikami „Przygód Tomka Sawyera”, osieroconego chłopca, który wiedzie beztroskie dzieciństwo na przedmieściach St. Petersburga. Perypetie niesfornego urwisa zostały pokazane w sposób bardzo emocjonujący, ponieważ były to zarówno szkolne szaleństwa, ale i życiowe dramaty. Tomek może być alegorią współczesnej młodzieży, ponieważ w świecie pełnym przygód, w którym kieruje się fantazją i zabawą, zmaga się jednocześnie z bolesną rzeczywistością wkraczania w świat dorosłości, z poczuciem niesprawiedliwości, pierwszej miłości oraz przyjaźni wystawionej na próbę.
Z kolei uczniowie klas VI-VII obejrzeli sztukę „Dziady II”, której przekazem była problematyka ludzkiej duszy oraz tradycja wykonywanych obrzędów. Interesująca scenografia, wysublimowana gra aktorska oraz niezwykłe kreacje aktorów wprowadziły nas w nastrój nocnej uroczystości obrzędów. Mickiewiczowska sztuka ukazuje wartości, równie ważne dla naszej młodzieży, jak np. zło zawsze zostanie ukarane, najważniejszą wartością w życiu człowieka jest ciężka praca, życie bez spełnionej miłości jest niepełne.
13
Bal karnawałowy u przedszkolaków - FOTORELACJE
- 65