Dnia 13 listopada 2023 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuszewie wraz z organizatorami wyjazdu, panią Małgorzatą Raszkowską i Joanną Siwą, wybrali się do Miejskiego Ośrodka Kultury, aby obejrzeć spektakle wystawione przez aktorów Teatru Artenes.
Uczniowie klas I-III obejrzeli spektakl teatralny pt. „Czarodziejskie słowa”. Bohaterką spektaklu jest Księżniczka, będąca długo oczekiwanym dzieckiem Króla i Królowej. Jej narodzinom towarzyszy jednak tajemnicza przestroga - jeśli przed ślubem obrazi kochających ją ludzi, ściągnie na siebie nieszczęście. Dziewczynka rośnie otoczona miłością i dostatkiem, ale nie docenia tego. Jest rozkapryszona i nieposłuszna. Gdy przestroga się spełnia, jedynym ratunkiem dla Księżniczki jest dobre serce i magiczne zaklęcie, którymi okazały się słowa: proszę, dziękuję i przepraszam. Ich siłę odkrywamy w trakcie zmagań dziewczynki ze złymi postaciami.
Klasy V-VI podziwiali grę aktorską w „Legendach Piastowskich”, inspirowanych dziełami literackimi, takimi jak: „O Lechu, Czechu i Rusie”, „O Popielu i mysiej wieży”, „O królu Kraku i księżniczce Wandzie”, „O Piaście Kołodzieju i tajemniczych wędrowcach”, „O Piaście, synu Chościska” „Polska Piastów”, „Stara baśń”. Aktorzy przenieśli nas do roku 964, kiedy to książę Mieszko obradował ze swymi doradcami o przyszłych losach państwa. Postanowił zasięgnąć opinii wśród ludu i w stroju wędrowca wyruszył w podróż po grodach. Napotkał Wikingów, którzy planowali najazd na plemiona Polan. Próbowali zdobyć informację od samego Mieszka, który przytoczył najznakomitsze legendy o historii założenia państwa polskiego. Zafascynowani Wikingowie, z wielkim uznaniem dla wędrowca, zrezygnowali z najazdu na plemiona. I tak wieści o Mieszku dotarły do Europy…
Z kolei dla uczniów klas VII-VIII aktorzy przygotowali wymowny spektakl
z przesłaniem, by nie tracić czasu na nieracjonalne spory, gdzie intryga stanowi spektrum na opak pojmowanej obyczajowości. To właśnie w dramacie Aleksandra Fredry pt. „Zemsta” mamy do czynienia z grą charakterów osadzonych w XIX-wiecznej rzeczywistości. Odgrywający się spór o mur graniczny był jednocześnie tłem dla temperamentu obu postaci, Cześcika Raptusiewicza i Rejenta Milczka. Pomimo trudności wynikającej z języka utworu, nasi uczniowie byli zachwyceni grą aktorską, a w szczególności komiczną postacią Papkina oraz wytworną Podstoliną. Szczególną uwagę zwróciliśmy na wysublimowany dobór kostiumów oraz znakomitą scenerię.