Jeszcze tylko do końca tygodnia tj. 24.01.25 r. można składać prace konkursowe na najciekawszą zakładkę do książki. Serdecznie zapraszamy.
Charytatywny Koncert Świąteczny w Szkole Podstawowej w Tuszewie
W piątkowe popołudnie w Szkole Podstawowej w Tuszewie odbył się CHARYTATYWNY KONCERT ŚWIĄTECZNY „KOLĘDA PŁYNIE Z WYSOKOŚCI”. Swoje umiejętności wokalne i recytatorskie przedstawili nam mali uczniowie z zespołu wokalnego „Rozśpiewane brzdące”, kierowanego przez Panią Edytę Nadolską. Mogliśmy usłyszeć znane i mniej znane kolędy i pastorałki. Zachęciliśmy również naszą publiczność do wspólnego kolędowania.
Celem naszego spotkania było zebranie środków dla rodziny z Łążyna, której dom ucierpiał
w pożarze. Szkolne Koło Wolontariatu wraz z opiekunem Panią Izabelą Zaporą oraz KGW Tuszewianki przygotowali kawiarenkę, ponadto uczniowie klasy III, pod opieką Pani Gabrieli Czarneckiej przygotowali „Loteriadę Owocową”. Wspólnie udało się uzbierać kwotę 4109,42 zł, która w całości trafi do potrzebującej rodziny. Dziękujemy wszystkim za małą cegiełkę na rzecz potrzebujących!Nie stój na boku obojętny
Kiedy ktoś ma problem.
Musisz spieszyć na ratunek
Zawsze lada chwila
A jeśli ktoś komuś pomaga
Twoja dobroć, twój uśmiech
Cieszysz się, że dzień nie został spędzony na próżno,
Że żyjesz przez lata nie na próżno.
44
Szkolna Księga Guinnessa
Tradycyjnie w naszej szkole co roku odbywa się akcja wykonywania najdłuższego łańcucha choinkowego, a rekordy zapisywane są w Szkolnej Księdze Guinnessa.
Koordynatorem i opiekunem akcji jest Pani Maja Grądzka. W 2024 roku zaprosiliśmy do pomocy także szkoły z powiatu iławskiego i nowomiejskiego oraz okoliczne KGW.
W zabawie wzięły szkoły: SP Tuszewo, SP Byszwałd, Akademicki Zespół Placówek Oświatowych w Fijewie, SP Gwiździny, SP Skarlin, SP Grodziczno oraz Panie Seniorki i Biblioteka Gminna z Gwiździn, Koło Gospodyń Wiejskich z Tuszewa ,,Tuszewianki’’, KGW z Byszwałdu ,,Byszwałdzianki’’.
Łącznie wykonaliśmy łańcuch o długości 15 km 167 m i tym samym pobiliśmy zeszłoroczny wynik.
Brawa dla wszystkich i zapraszamy do zabawy za rok.
Świąteczna atmosfera w naszej szkole, czyli wyjątkowe przedstawienie pt. „Dziewczynka z zapałkami” oraz klasowe spotkania wigilijne
W ostatnich dniach, przed świętami Bożego Narodzenia dzięki przepięknym dekoracjom, w naszej szkole rozbłysły światełka oraz zapanowała niezwykle wyjątkowa i świąteczna atmosfera. W piątek uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mieli okazję wspólnie przeżywać ten magiczny czas podczas klasowych spotkań wigilijnych, bożonarodzeniowego przedstawienia i wspólnego kolędowania.
Punktem kulminacyjnym dnia było bożonarodzeniowe przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy IV pod kierunkiem pani Marzeny Kolasy, zatytułowane „Dziewczynka z zapałkami”. Młodzi aktorzy z ogromnym zaangażowaniem opowiedzieli poruszającą historię o marzeniach, nadziei, potrzebie miłości i troski. Występ zachwycił zgromadzoną publiczność – zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Niejedna osoba miała łzy w oczach.
Wyjątkową atrakcją dnia był również „Walc Śnieżynek”, przygotowany przez uczennice klasy II pod kierunkiem pani Doroty Malinowskiej. Dziewczynki zaprezentowały się w pięknych, śnieżnobiałych strojach, tańcząc do subtelnej, zimowej melodii. Choreografia, pełna gracji i uroku, wprowadziła zebranych w prawdziwie zimową, świąteczną aurę. Zimowa sceneria przygotowana przez panią Małgorzatę Raszkowską wprowadziła dodatkowy element magii i nostaligii.
Nie zabrakło również muzyczno - świątecznych akcentów. Urszula Gaweł z kl. VII zagrała na gitarze kolędę „Jezus malusieńki”, a uczniowie kl. V zagrali na flecie „Lulajże Jezuniu”. Cała społeczność szkolna miała okazję włączyć się do wspólnego odśpiewywania. Na zakończenie cała społeczność szkolna wysłuchała radosnej, bożonarodzeniowej piosenki w wykonaniu Hanny Malinowskiej z kl. VIII, która zjednoczyła wszystkich w świątecznej radości.
Pani dyrektor Lucyna Jabłońska oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego złożyły zebranym życzenia – zdrowia, radości, spokoju i pięknych chwil spędzonych w gronie najbliższych. Następnie wszyscy zgromadzeni podzielili się opłatkiem, co było niezwykle wzruszającym momentem, pełnym życzliwości i świątecznego ducha.
Następnie odbyły się wigilijne spotkania w klasach, gdzie uczniowie wraz z wychowawcami spędzali wspólnie czas na rozmowach i kosztowaniu przygotowanych wcześniej potraw. Każda klasa zadbała o świąteczną dekorację oraz drobne niespodzianki, które sprawiły, że wszyscy poczuli magię świąt i atmosferę ciepła, miłości i wzajemnej życzliwości.
23
Leśna Uczta – kolejna akcja SKW
Dnia 13 grudnia 2024 r. zakończyliśmy w naszej szkole kolejną akcję charytatywną, tym razem pod hasłem „Leśna uczta”, do której włączyli się uczniowie, rodzice oraz nauczyciele. Dzięki dobrym sercom udało się zebrać ponad 600 kilogramów karmy dla leśnych zwierząt, która zostanie przekazana do pobliskich lasów i paśników. Dziękujemy przedstawicielom Koła Łowieckiego Ryś w Lubawie za współpracę oraz przeprowadzone warsztaty, a paniom Justynie Olszewskiej i Izabeli Zapora za semestralne podsumowanie działań Szkolnego Koła Wolontariatu.
W styczniu 2025 r. Koło Łowieckie Ryś (po przeliczeniu kilogramów) ogłosi, która klasa zwyciężyła i zebrała najwięcej kilogramów karmy.
7
Marshmallow Challenge – kreatywne doradztwo zawodowe
Uczniowie klasy 8 podczas zajęć z doradztwa zawodowego zmierzyli się z Marshmallow Challenge – zabawnym i inspirującym zadaniem, które uczy współpracy, planowania i kreatywnego myślenia. W trakcie zabawy uczniowie mogli doświadczyć, jak ważna jest współpraca w grupie i jak różnorodne role w zespole mogą prowadzić do osiągnięcia wspólnego celu
4
Mini Jarmark Bożonarodzeniowy
Dnia 10 i 11 grudnia w naszej szkole odbył się mini jarmark bożonarodzeniowy zorganizowany przez koło plastyczne i pozostałych uczniów szkoły pod kierunkiem p. Mai Grądzkiej oraz przy współpracy z paniami z KGW ,,Tuszewianki’’.
Na jarmarku można było zakupić pyszne smakołyki oraz rękodzieła wykonane przez naszych uczniów i przygotowane przez panie z KGW. Były to min. lampiony wykonane techniką decoupage, wianki świąteczne na drzwi, ozdoby choinkowe, a na pchlim targu można było zaopatrzyć się w produkty z drugiej ręki.
Dziękujemy za wsparcie i owocną współpracę pań z KGW.
Cała uzbierana kwota zostanie przekazana dla pogorzelców.
7
Mikołajkowy Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Rybno
Dnia 8 grudnia 2024r. 20 naszych uczniów oraz pięciu rodziców wzięło udział w Mikołajkowym Turnieju Szachowym o Puchar Wójta Gminy Rybno. Turniej był wyjątkową okazją do sportowej rywalizacji i integracji pokoleń.Nasi młodzi szachiści zmierzyli się nie tylko z innymi uczestnikami, ale także ze swoimi rodzicami. Szczególne gratulacje należą się Janowi Pawlikowi, który zdobył wysokie trzecie miejsce w turnieju.Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów na szachowych arenach!
4
Ogólnopolski Mikołajkowy Turniej Szachowy Uczniów Szkół Podstawowych
Dnia 7 grudnia 2024r. w Nowym Mieście Lubawskim odbył się Ogólnopolski Mikołajkowy Turniej Szachowy, który rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych: rocznik 2010-2013 oraz rocznik 2014 i młodsi.W kategorii rocznika 2010-2013 rywalizowało 38 szachistów. Uczniowie naszej szkoły osiągnęli świetne wyniki:
1. miejsce - Mateusz Pawlik
5. miejsce - Dorian Szwarc
7. miejsce - Marcel Szwarc
10. miejsce - Przemysław Sokołowski
W kategorii rocznika 2014 i młodsi wzięło udział 48 zawodników, najwyższe wyróżnienie w swojej grupie osiągnąłJan Pawlik, zdobywaĵąc 1. miejsce.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom doskonałych wyników.
1
Sukces naszych Szachistów w Ogólnopolskim Konkursie Szachowym
Nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Szachowym, który polegał na rozwiązaniu 30 zadań szachowych. W rywalizacji wzięło udział 11 szachistów z naszej szkoły, osiągając znakomite wyniki:
Mateusz Pawlik – 2. miejsce w województwie,
Dorrian Szwarc – 5. miejsce w województwie,
Jan Pawlik – 8. miejsce w województwie,
Filip Szwarc – 13. miejsce w województwie.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów na szachowych szlakach!
Mateusz Pawlik drużynowym wicemistrzem województwa!
Z radością informujemy, że uczeń naszej szkoły, Mateusz Pawlik, zdobył tytuł drużynowego wicemistrza województwa podczas Drużynowych Mistrzostw Województwa Warmińsko-Mazurskiego Juniorów w szachach szybkich.
Serdecznie gratulujemy Mateuszowi i życzymy kolejnych sukcesów na szachowej drodze!
Konkurs plastyczny „Przyroda widziana oczami dziecka”
W ramach realizowanego w naszej szkole projektu WFOŚ uczniowie klas 1-3 jesienią wzięli udział w warsztatach przyrodniczych zlokalizowanych na Wzgórzach Dylewskich, a następnie przystąpili do konkursu plastycznego pt. ,,Przyroda widziana oczami dziecka”. Kreatywność uczniów przerosła oczekiwania jury, dlatego ciężko było przyznać poszczególne miejsca. Jury wyróżniło 12 prac i przyznało dyplomy oraz nagrody.
Wyróżnienie otrzymali:
Tymoteusz Wąsikowski kl. 1 A
Radosław Kowalkowski kl. 1 B
Pola Szymańska kl. 1 B
Olga Malinowska kl. 2
Nadia Goliszewska kl.2
Hanna Dziąba kl. 2
Maria Gumowska kl. 2
Aleksandra Nehring kl. 2
Stanisław Zapora kl. 3
Liliana Tengowska kl.3
Alicja Treder kl. 3
Franciszek Hoffman kl. 3
2
Niezapomniana wycieczka klasy VIII
W dniach 26 i 27 października 2024 roku uczniowie klasy VIII wspólnie spędzali czas na integracyjnej wycieczce do Gdańska i Gdyni. Podróż pociągiem była bardzo komfortowa, a opiekę nad uczniami sprawowała wychowawczyni, pani Małgorzata Raszkowska oraz pani Dorota Malinowska.
Pierwszego dnia, po zakwaterowaniu w Moon Hostelu, grupą udaliśmy się do Teatru Piasku, zwyciężczyni „Mam Talent” Tetiany Galitsyny, na spektakl „Opowieść wigilijna”. Niezwykła i poruszająca historia o przemianie zgorzkniałego i skąpego Scrooge’a przedstawiona została w scenerii malowanej piaskiem i światłem. Młodzież była bardzo zafascynowana widowiskiem oraz grą aktorską, która pozwoliła poczuć atmosferę świąt.
Kolejną atrakcją była wystawa „Smerfy” w Gdyni, na którą wyjechaliśmy o zmierzchu, aby zachwycić się pięknem świateł. Garden of Lights to magiczne miejsce, w którym gra świateł tworzy niezapomniane obszary pełne kolorów i kształtów. Zachwyceni czarodziejskim ogrodem i pełni wrażeń udaliśmy się na spoczynek.
Następnego dnia, po obfitym posiłku, wybraliśmy się na Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Zapach olejków, kadzideł, suszonych owoców, kołaczy, nastrajał świątecznie każdego z nas. Klasa miała czas wolny na zakup pamiątek oraz na posiłek. Po południu odwiedziliśmy również Ministerstwo Magii, czyli niezwykłą restaurację, w której można spotkać Czarodzieja lub Czarownicę oraz magiczne przedmioty i stworzenia.
Wieczornym pociągiem uczniowie szczęśliwie wrócili do Iławy, skąd zostali odebrani przez stęsknionych rodziców.
60
Konkurs recytatorski im. Teofila Ruczyńskiego w Lubawie
Dnia 29 listopada roku odbył się VIII Konkurs Recytatorski im. Teofila Ruczyńskiego o „Wieczne pióro” Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lubawie. Celem konkursu było upowszechnienie twórczości lubawskich poetów, takich jak m.in. Teofila Ruczyńskiego, ks. Janusza Pasierba, ks. Artura Szymczyka. Do udziału przystąpili uczniowie naszej szkoły, których wspierały nauczycielki, pani Lucyna Jabłońska oraz pani Małgorzata Raszkowska. Jury oceniało uczestników w trzech grupach wiekowych. Wśród laureatów klas VII-VIII miejsce drugie zajęła Oliwia Rogalewska, recytując wiersz „Fotografie” ks. Artura Szymczyka. Z kolei wyróżnienie otrzymał Wiktor Wiraszka, który został doceniony za własną interpretację wiersza „Po żniwach” ks. Janusza St. Pasierba.
Gratulacje dla wszystkich uczestników oraz laureatów za włożony trud oraz pielęgnację i rozpowszechnianie utworów lokalnych twórców.
1
Akcja Charytatywna dla rodziny z Zatorowizny
Dnia 29 listopada 2024 r. Szkolne Koło Wolontariatu pod opieką pani Izabeli Zapora, przeprowadziło w naszej szkole Akcję Charytatywną, której celem była pomoc rodzinie z Zatorowizny. Rodzina straciła dom w wyniku wybuchu gazu dnia 26 października bieżącego roku. Do akcji włączyli się nie tylko wolontariusze, ale także nauczyciele, rodzice, uczniowie oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Tuszewie. Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, włączenie się do akcji, a przede wszystkim za wielkie serce. Do rodziny powędruje 2.197,7zł.
24
Konkurs ekologiczno – informatyczny
Jednym z ostatnich punktów koordynowanego przez panią Izabelę Zapora projektu WFOŚ pt. „Okażmy kulturę i chrońmy kulturę”, był konkurs ekologiczno-informatyczny. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas VI-VIII, a jego tytuł to „Plakat promujący hasła OZE”. Uczniowie wykonywali prace w programie CANVA, promując wiedzę z OZE zdobytą na wycieczkach i warsztatach. Na podium znalazły się prace uczniów z klasy VI:
1 miejsce – Piotr Kamiński
2 miejsce – Kacper Sosnowski
3 miejsce – Milena Kruszewska
Wyróżnione zostały 3 prace:
Natalii Karbowskiej
Jagody Żebrowskiej
Przemysława Sokołowskiego
Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY i dziękujemy za zaangażowanie.
8
Mikołajkowy Turniej Szachowy w Kurzętniku
Dnia 30 listopada 2024 roku dwanaścioro uczniów Szkoły Podstawowej w Tuszewie reprezentowało szkołę podczas Mikołajkowego Turnieju Szachowego w Kurzętniku. Dla trzech z nich był to debiut w zawodach. Gra była zacięta, a szachiści zaprezentowali wysoki poziom umiejętności i zaangażowania.
Szkołę reprezentowali:
Piotr Kamiński
Stanisław Zapora
Hubert Łukaszewski
Filip Roczeń
Denys Stepaniuk
Wojciech Grubalski
Adrian Trzciński
Filip Maćkiewicz
Filip Szwarc
Przemysław Sokołowski
Dorian Szwarc
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych turniejach!
13
Niezwykła gra aktorska uczniów klasy VII
Dnia 22 listopada 2024 roku uczniowie klasy VII z pomocą nauczycielki języka polskiego, panią Małgorzatą Raszkowską, przygotowali własną interpretację „Dziadów” cz. 2 Adama Mickiewicza. Wśród zaproszonych gości znaleźli się rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Tuszewie oraz pani Dyrektor Lucyna Jabłońska. Doskonała gra aktorska, bogata i mroczna sceneria oraz znakomite kostiumy wprawiły widzów w osłupienie. Cisza, a po niej rozbrzmiewająca muzyka zespołu Merkfolk pt. „Dziady” były rodzajem preludium do wystąpień Guślarza. Dla pojawiających się duchów przygotowane było jadło i napitek, którymi zbłąkane dusze gardziły. W czasie obrzędu Guślarz zapalał kadzidło, co bardzo zaskoczyło widzów. W inscenizacji wykorzystane zostały prawdziwe rekwizyty, wykonane własnoręcznie przez uczniów, takie jak brama do kaplicy, płoty, trumna, krzyże.
Wieczornica wywarła duże wrażenie na rodzicach, a pani dyrektor doceniła talent aktorski uczniów. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.
1